תורי ענק בפתיחת מתחמי הקניות; שוק הכרמל בת"א נפתח במחאה

מאות לקוחות הגיעו למרכזי הקניות הפתוחים לאחר שהקבינט אישר את פתיחתם • בכמה מהמרכזים נוצרו תורים צפופים, ללא שמירה על כללי הריחוק, באופן שלעתים דרש התערבות משטרתית • בשוק הכרמל פתחו בניגוד להנחיות וספגו דוחות

תור בביג באר שבע / צילום: יח"צ
תור בביג באר שבע / צילום: יח"צ

ביום שאחרי אישור פתיחתם, מאות לקוחות הגיעו הבוקר (ג') אל מרכזי הקניות הפתוחים. בכמה מהמרכזים נוצרו תורי ענק צפופים, ללא שמירה על כללי הריחוק החברתי, באופן שלעתים דרש התערבות משטרתית. במקביל, בעלי העסקים נשמו לרווחה לאחר חודשיים בהם נאלצו לסגור את החנויות.

אחד המוקדים בהם נצפו תורים גדולים במיוחד הוא מרכז ביג בקריות. בפתח סניף נייקי במתחם התאספו עשרות לקוחות עוד לפני השעה 10:00. הפתיחה לא הפחיתה את העומס. להפך - עוד ועוד קונים הגיעו וצבאו על דלתות הסניף.

תור בביג באר שבע / צילום: יח"צ
 תור בביג באר שבע / צילום: יח"צ

שוטרי סיור מתחנת זבולון שהוזעקו למקום נשאו ונתנו עם המוכרים בתוך החנות ובסופו של דבר הזהירו בכריזה כי ייאלצו לסגור את החנות אם הקונים בפתח לא ישמרו על הנחיות הקורונה.

"הם צודקים, אנחנו ניסגר עוד עשר פעמים ככה", אמרה אחת הלקוחות לוואלה! NEWS. הצפיפות סביב הסניף הובילה אותה לנסות למצוא אלטרנטיבות אחרות במתחם. "זה לא נורמלי, מה בוער לאנשים להסתובב ולקנות נעליים", תהתה.

מזל, תושבת קריית ים כבת 60, הגיעה כבר ב-07:00 למתחם. היא הצליחה להיות בין ברי-המזל שנכנסו לחנות מיד עם הפתיחה, וכעת היא צופה על המתרחש ברחבה עם כלתה. "זה ממש מפחיד", אמרה.

י', תושבת עכו שחזתה מהצד בהתרחשויות, תהתה: "צפוף כאן יותר מבבלפור, בעוד שבוע כולם כאן יהיו בבידוד".

"אנשים איבדו כאן פרופורציות", הוסיף עילי שגב, בן 18 מחיפה. "אנשים נדחפו והלכו מכות, זו בסך-הכול חנות בגדים. התור הזה מפחיד, מיד ברחתי כדי לא לעמוד בהתקהלות. לדעתי בגלל האירוע הזה אחוז ההדבקה יהיה כפול".

מנגד, בעלי העסקים שבו נרגשים לחנויות לאחר חודשיים של סגר. אלירן סוויסה, בעל חנותה צעצועים "עידן 2000" במרכז ביג קריית גת, שב הבוקר לחנות שלו. "אני חש אושר עילאי", סיפר לוואלה! NEWS. "אנחנו עדיין בפתיחה. הביג כבר מלא באנשים. סידרנו את החנות, אנחנו עומדים בתקנים, מאושרים לראות אנשים קודם כל. העיקר שיהיה לנו קצת טוב על הנשמה".

סוויסה הוסיף כי הוא עדיין לא החזיר את כל עובדיו הקבועים מחל"ת. "אני מקווה מאוד שלא יהיה עוד סגר, אחרת לא עשינו בזה כלום, וכבר עדיף שישאירו אותנו סגורים", אמר. "אני מקווה שהאנשים יהיה מודעים לעצמם שישמרו על ההנחיות. אם לא כל אחד יעשה מה שהוא רוצה, באמת נחזור לשם".

שוק הכרמל: בעלי דוכנים ספגו דוחות

לצד פתיחת העסקים במתחמי ביג, מפעילי דוכנים בשוק הכרמל בתל אביב מחו הבוקר נגד החלטת קבינט הקורונה, שקבעה כי יישארו סגורים. כמה מהם שבו אל השוק והפעילו את הדוכנים בניגוד לחוק. בתגובה, פקחים שהגיעו למקום נתנו דוחות לבעלי העסקים.

"אנחנו גמרנו עם התקנות", אמרו כמה מבעלי הדוכנים, בעודם מניפים שלטים: "תנו לנשום באוויר הבטוח" ו"מתי פותחים כי אין חיים". 

"למה אנחנו לא יכולים לעבוד? כמה אפשר להישאר בבית?", אמר אחד מבעלי הדוכנים כשהוא חנוק מדמעות. "שילך הכסף לעזאזל, זה לא הכסף. אנחנו משתגעים בבית. שמתי את החנות למכירה כי אני רוצה לעזוב. אין לי כוחות. אני בן 71 כבר, ונגמר לי הכוח".

צרו איתנו קשר *5988