מיהם עשרת המועמדים שמהם יבוא היו"ר הבא של קבוצת כלל?

בתחילת ינואר יכריעו בעלי המניות בין המועמדים: אבי קנובל, ורדה אלשיך, מלי מרגליות, חיים סאמט, מיה ליקוורניק, רון טירה אוסאמה חסן, יגאל בר יוסף, איציק הורוביץ ושמואל שורץ • בניגוד להערכות קודמות: אייל לפידות לא יתמודד על התפקיד

מלי מרגליות, היו"רית המכהנת בקבוצת כלל / צילום: יחצ
מלי מרגליות, היו"רית המכהנת בקבוצת כלל / צילום: יחצ

האסיפה הכללית בכלל החזקות ביטוח תכריע בתחילת ינואר מי מבין עשרה מועמדים יהיה היו"ר הקבוע הבא של הקבוצה. בניגוד להערכות ושמועות מוקדמות אייל לפידות, מי שהיה בעבר מנכ"ל הפניקס ולזמן קצר מנכ"ל שיכון ובינוי, וכיום בעל מניות בכלל ביטוח, לא יועלה להצבעה, וככל הידוע הוא כלל לא הגיש מועמדות.

מהודעת הקבוצה הערב עולה כי ועדת האיתור שמינה דירקטוריון כלל החזקות ביטוח בחר בעשרת המועמדים הבאים, שמהם יבוא היו"ר הקבוע הבא או הבאה, ובהם שלושה מועמדים מטעם בעלי מניות, שלושה דירקטורים מכהנים, והם היו"רית הזמנית של הקבוצה, ועוד ארבעה מועמדים שלא הוצעו על ידי בעלי מניות ולא מכהנים בקבוצה כיום.

שלושת הדירקטורים המכהנים הם אבי קנובל, השופטת בדימוס ורדה אלשיך וממלאת מקום היו"רית המכהנת מלי מרגליות. לצדם יש שלושה מומלצים מטעם בעלי מניות: חיים סאמט, שהומלץ על ידי בעל המניות אלפרד אקירוב (שמחזיק במניה דרך חברת אלרוב שבשליטתו); מיה ליקוורניק, שהומלצה על ידי קבוצת ארקין שמחזיקה במניות כלל ביטוח; ורון טירה, שהומלץ על ידי קרן ספרה, הגם שבתחילה דווח בתקשורת כי ספרה עשויה להמליץ על אייל לפידות שהיה בעבר מנכ"ל הפניקס וגם מחזיק בכמעט 5% ממניות כלל ביטוח.

יתר ארבעת המועמדים לתפקיד דירקטור רגיל בכלל ביטוח הם: רו"ח אוסאמה חסן, שבעבר היה בדירקטוריון חיצוני בכלל חברה לביטוח; יגאל בר יוסף, שהיה דירקטור במגדל ובדייויד שילד; איציק הורוביץ שהיה בעבר בכיר בהפניקס; ושמואל שורץ שחבר בדירקטוריון שלמה ביטוח.

בעלי המניות בכלל ביטוח יידרשו גם להכריע על זהות דח"צ חדש בקבוצה. על תפקיד הדח"צ יתחרו שניים: יאיר בר טוב שגם מחזיק בניסיון וידע בסייבר, וניצנה עדוי שהייתה דירקטורית חיצונית בישראכרט.

לפחות 30% נשים בדירקטוריון

בזימון לאסיפה הכללית מדגישה החברה כי אם ייבחרו רק גברים לתפקידי הדירקטורים הרגילים, הרי שהבחירה על זהות הדח"צ תידחה ולא תיעשה באסיפה הכללית הקרובה. זאת כדי לאפשר בחירה באישה לתפקיד. בזימון לאסיפה נכתב כי הוועדה שואפת לכך שהנשים יהיו לפחות 30% מחברי הדירקטוריון בכלל החזקות. הבחירה תיעשה באסיפה הכללית של בעלי מניות כלל ביטוח שתתקיים ב-3 בינואר.

לפני כשבועיים גילתה כלל החזקות ביטוח, החברה האם הציבורית של כלל חברה לביטוח, כי ועדת האיתור שמונתה על ידי הדירקטוריון לאיתור המועמדים לדירקטוריון החברה, שיועלו לאסיפה הכללית, בחנה למעלה מ-70 מועמדים, ששמותיהם הועלו מטעם עצמם או מטעם בעלי המניות. מתוכם צפויים להתמנות שישה חברים לדירקטוריון הקבוצה, שאחד מהם יהיה דח"צ, חמישה יהיו דירקטורים רגילים שמהם ימונה היו"ר הקבוע הבא של הקבוצה, ושלפחות שלושה מהם יהיו חדשים. את הבחירה בהם יעשו בעלי המניות בהליך בחירת הדירקטורים הראשון בחברה ככזו שאין בה גרעין שליטה, ולאחר הסערה שפקדה אותה השנה ושהביאה כבר לפרישת יו"ר החברה הקודם דני נוה.

ועדת האיתור שמינה דירקטוריון כלל החזקות כוללת את הדח"צים סמי מועלם ופרופ' יוסי יגיל ואת מלי מרגליות, היו"רית הזמנית של הקבוצה. בנוסף, הוועדה צירפה כמשקיף את צבי זיו, לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים וגם חבר בוועדה למינוי דירקטורים בכלל ביטוח בתקופת הנאמנות למניות השליטה, שבראשה עמדה השופטת בדימוס שרה גדות.

בתחילת ההליך כלל ביטוח פרסמה קול קורא כאשר שלושה מקרב חברי הדירקטוריון הנוכחיים גם יועמדו לבחירה כך שבפועל ייבחרו לדירקטוריון שישה חברים. כמו כן, בחודש מאי הקרוב יסיים הדח"צ יגיל את מלוא כהונותיו כדח"צ בחברה ואז מספר חברי הדירקטוריון יפחת לשבעה. כמו כן, לאחר הבחירה יסווגו כנראה חלק מהדירקטורים החדשים כבלתי תלויים על מנת שלא יהיה רוב לדירקטורים רגילים, דבר שחשוב במקרה של כלל ביטוח יותר מאשר במקרים אחרים משום שמדובר בחברת הביטוח הראשונה והיחידה שאין בה גרעין שליטה.

ועדת האיתור של החברה האם בקבוצת כלל ביטוח הסתייעה בחברת "משאבי אנוש" על מנת לנהל את הליך הבחירה בדירקטורים, כמו גם בייעוץ משפטי חיצוני על ידי עו"ד עופר חנוך ממשרד GKH גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג, שנהב ושות', וניהלה 13 ישיבות בנושא.

בזימון לאסיפה הכללית מצוין כי "ועדת האיתור יזמה פגישות עם בעלי מניות מסוימים המחזיקים לפחות 1% מזכויות ההצבעה (לפי המידע המצוי ברשותה) ושאינם גופים מוסדיים, וקיימה פגישות עם מספר בעלי מניות כאמור שרצו בכך על מנת לשמוע את עמדתם בנוגע להליך מינוי הדירקטורים בחברה ועל הצעת מועמדים ראויים בעיניהם לכהונה בדירקטוריון החברה", וכאמור בעלי המניות הם שהציעו שלושה מהמועמדים ברשימה שעולה לבחירת בעלי המניות.

נציין כי בעתיד הלא רחוק יהיה עוד הליך בחירת דירקטורים בקבוצה, בחברה הבת המרכזית של הקבוצה, ולמעשה הלב של הקבוצה: כלל חברה לביטוח. עם זאת, הליך מינוי הדירקטורים בחברה הבת יהיה מורכב בהרבה כששם תוביל את המהלך ועדה למינוי דירקטורים בחברת ביטוח ללא גרעין שליטה, שפועלת בכפוף לרשות שוק ההון ושמובלת על ידי השופט בדימוס ספי אלון. המועד להליך זה עדיין לא ידוע, כשהוועדה האמורה תמליץ ובעלי המניות של כלל החזקות ביטוח, החברה האם, יידרשו להכריע, כשהממונה על שוק ההון משה ברקת ירד לאחרונה מהתנגדותו לכפילות של חברי בדירקטוריון החברה האם לצד דירקטוריון החברה הבת. מנכ"ל כלל החזקות ביטוח וכלל חברה לביטוח הוא יורם נוה.

צרו איתנו קשר *5988