אחרי שאיבדה שליטה על המגפה: גרמניה מכריזה על סגר של חודש

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה היום על סגר שיימשך עד ה-10 בינואר לפחות, ויכלול גם את סגירת בתי הספר והטלת עוצר לילה על מוקדי התפרצות חמורים במיוחד

אנשים מבצעים קניות לקראת חג המולד בעיר הגרמנית קלן בסוף השבוע האחרון / צילום: Reuters, Wolfgang Rattay
אנשים מבצעים קניות לקראת חג המולד בעיר הגרמנית קלן בסוף השבוע האחרון / צילום: Reuters, Wolfgang Rattay

גרמניה הכריזה על סגר הדוק כבר מיום רביעי הקרוב, שיכלול את השעיית הלימודים בבתי הספר, סגירת כל החנויות הבלתי-הכרחיות והמלצה לא לצאת מהבתים שלא לצרכים חיוניים - ויימשך עד ה-10 בינואר לכל הפחות.

פסגת חירום של הממשלה הפדרלית יחד עם ראשי מדינות המחוז התקיימה הבוקר (א'). בתום שעה של התייעצות, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה על ההגבלות החדשות היום במסיבת עיתונאים. בין השאר, הודיעה כי כל המספרות ייסגרו החל מיום רביעי, יוטלו עוצרי לילה על מוקדי התפרצות חמורים במיוחד, פגישות משפחתיות בחג המולד ייעשו "רק בחוג הקרוב ביותר" וגם תפילות חג המולד יתקיימו תחת הגבלות מרחק ועטיית מסכה. תיאסר ההתקהלות גם בראש השנה וככל הנראה תיאסר גם מכירת זיקוקים, כך שחגיגות הסילבסטר למעשה בוטלו.

הרקע לצעדים החריפים הוא אובדן שליטה של גרמניה על התפשטות מגפת הקורונה בחודש האחרון. הממשלה, ביחד עם ראשי מדינות המחוז שהם האחראים בפועל למדיניות בשטחם, ניסתה למצוא איזון בין ההגבלות על החיים לבין המשך שמירת בתי הספר והכלכלה מתפקדת. היא הטילה ב-2 בנובמבר "סגר לייט" - סגירה של מגזרי הגסטרונומיה והתרבות, הגבלות התקהלות, חובת עטיית מסכות ועוד, אולם הותירה את רוב המסחר מתפקד ואת בתי הספר והגנים פתוחים.

בחודש וחצי שעבר מאז ראתה הממשלה כיצד מספרי החולים נשמרים ברמה גבוהה מאוד. בנוסף, מספרי המתים זינקו לכ-600 קורבנות ביום ובתי החולים מדווחים על עומסים ביחידות טיפול נמרץ. כעת, בעקבות תמונת המצב העגומה וכן סקרים שהראו כי חלק גדול מהציבור סבור שיש להטיל מגבלות חריפות יותר, פועלת הממשלה הפדרלית ביחד עם ראשי מדינות המחוז כדי לפרסם מדיניות מחמירה ואחידה לחודש הקרוב. סיפור השער של המגזין "שפיגל" השבוע היה "כיצד גרמניה נכשלה בהתמודדות עם גל הקורונה בחורף".

חלק ממדינות המחוז כבר הקדימו ואימצו הגבלות מחמירות, ביניהן מדינת סקסוניה שבה שיעור תחלואה גבוה פי שלושה מהממוצע הארצי. כבר החל ממחר יושעו הלימודים והמסחר במדינת המחוז. בבוואריה הוטלו עוצרי-לילה על כמה מוקדי התפרצות והרשויות שוקלות צעדים חריפים יותר בימים הקרובים.

צרו איתנו קשר *5988