דינה זילבר | בלעדי

מנדלבליט לזילבר: אין הצדקה לנקוט צעדים נגדך על נאום "הפייק מנהיג"

היועמ"ש במכתב למשנה שלו: "לאחר ששקלתי את מכלול נסיבות העניין וההסברים המפורטים שניתנו על-ידך, כמו גם את העובדה שאת מסיימת את כהונתך, מצאתי כי אין הצדקה לנקוט צעדים נוספים בעניין"

המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה
המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, החליט שלא לנקוט צעדים כלשהם נגד המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר. במכתב ששיגר מנדלבליט לזילבר לפני זמן קצר, כתב מנדלבליט כי קיים עימה שיחה ב-15 לדצמבר, במסגרתה ביקש את תגובתה לנאום "פייק מנהיגות" שנשאה לפני למעלה מחודש במכון הישראלי לדמוקרטיה. מנדלבליט כתב כי "לאחר ששקלתי את מכלול נסיבות העניין וההסברים המפורטים שניתנו על-ידך, כמו גם את העובדה שאת מסיימת את כהונתך, מצאתי כי אין הצדקה לנקוט צעדים נוספים בעניין".

כזכור, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, תפרוש היום (א'), אחרי כשניים וחצי עשורים במשרד המשפטים. 16 שנים עבדה זילבר כפרקליטה במחלקת בג"צים, ולאחר מכן 8 שנים כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ישיב היום לעתירה לבג"ץ שהגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה, מדוע הוא לא נוקט נגד זילבר צעדים משמעתיים, לרבות השעיה, בגין נאום שנשאה במכון הישראלי לדמוקרטיה, במסגרתו מתחה ביקורת נוקבת על הממשלה והליכוד. ב-15 לנובמבר בערב נשאה זילבר את נאומה, שחיש-מהר עורר כצפוי סערה. חלף יום וחצי, ונציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ כבר פנה מנדלבליט ודרש את טיפולו בנושא, לאור ההתבטאות אותה הוא רואה לדבריו בחומרה רבה. 

כאמור, בנאומה מתחה זילבר ביקורת חריפה על הממשלה. לדבריה, "בגדי המלך החדשים בשנים האחרונות הם שיח המשילות. המשילות עליה לא מפסיקים לדבר בשנים האחרונות היא מחוז חפץ וירטואלי, פאטה מורגנה, כמו נווה מדבר מדומיין לצמאים ומוכי חום במדבר, שכמה שנתלים עליה כתרופת הפלא, החיסון החברתי לכל החוליים שלנו, כך היא מתרחקת והולכת".  

לדברי זילבר, "המשילות היא אותה כסות מרהיבה שאמורה להיטוות ממיטב הבדים ועל-ידי מיטב החייטים, ולאפשר לשלוט ולקדם מדיניות, לו רק לא יפריעו לכך השופטים או היועצים המשפטיים; או נערי האוצר, או אנשי הדיפ סטייט, או התקשורת המוטה והמגויסת; או האקדמיה האנטי-פטריוטיות; או עולם התרבות האליטיסטי המנותק שחי על חשבוננו ורק מוציא דיבתנו בעולם, או תוכניות הסאטירה שפוגעות במורל הלאומי, או מהנדסי התודעה, או בוגרי קרן וקסנר, או הקרן החדשה לישראל, או החמוצים, או הסמולנים, או אלה ששכחו מה זה להיות יהודים או סתם ערבים או אופירה וברקו. לפעמים, אפילו הכנסת או ועדה בכנסת, אם איננה מגשימה את ציפיית ההעתק-הדבק של המונח בפניה ומעיזה להרהר, לדון ואפילו לשנות בו משהו ובכך למלא את תפקידה לביקורת פרלמנטרית, תיחרך באש המשילות הקדושה. איש לא ינכה מזעם מסדר אבירי המשילות, אפילו לא כבוד נשיא המדינה שהוכתם אף הוא כפוגע במשילות".

לדברי זילבר, "לפעמים אנחנו עדים לתופעות של גלגול אחריות. לפעמים, כדי לא להודות באמת המצערת של היעדר מנהיגות, מפעילים את הוונטילטור המפזר את האשמה לכל עבר. במקום להתמודד עם קשיים, השלכות, יתרונות וחסרונות, במקום להסתכל פנימה - מסיטים את המבט ומכוונים אצבע מאשימה החוצה. אומרים, 'הי, תראה שם ציפור', כמו שהיינו אומרים כשהיינו ילדים כדי להסיט את תשומת-הלב של הזולת הרחק מאיתנו, אומרים היום 'הי, תראה שם פקיד'. מייצרים מציאות מדומיינת של פרקליטות שבתוך הפרקליטות, או של מדינת פקידים חורשי רע במסתרים המתכננים הפיכה שלטונית. תוסיפו קצת דם לקינוח הדבש, ויש פה קאמבק מטורף של הפרוטוקולים של פקידי ציון. תרבות של חיפוש אשמים במקום נטילת אחריות".

עוד אמרה זילבר בנאומה כי "עשרות מינויי בכירים מוקפאים. מי עוצר את המדינה מלמנות פרקליט מדינה, מפכ"ל, חשכ"ל, ממונה על התקציבים, מנכ"ל למשרד ראש הממשלה, מנכ"ל למשרד המשפטים ועוד שורה ארוכה של תפקידים מקצועיים. שום בית משפט או פקידות לא מונעים את המינויים הללו, שהם קרונות ברכבת המשילות התקועה".

השורה הכי חריפה ובוטה בנאומה של זילבר, היה האשמה נגד הממשלה שהיא "פייק מנהיגות". לדבריה, "שיח המשילות הוא לפעמים מפלטו של הפייק מנהיג".

בהודעה שיצאה מנציבות שירות המדינה נכתב כי "נציב שירות המדינה פנה ליועץ המשפטי לממשלה בעקבות דברים אותם נשאה המשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר באירוע פומבי במכון הישראלי לדמוקרטיה. הנציב הדגיש את החומרה הרבה שבה הוא רואה את הדברים, ובפרט שעו"ד זילבר נהגה באופן דומה בעבר ואף קיבלה הערה על כך. הנציב סבור כי על היועץ לטפל בנושא בהתאם לחומרתו ולאירועי העבר".

חרף דבריו של הרשקוביץ על החומרה הרבה, מנדלבליט החליט כאמור שלא לנקוט כל צעד נגד זילבר.

צרו איתנו קשר *5988