עיתונאים ערבים נגד המשטרה: תוקפנית כלפי הציבור הערבי ומאשימה את הקורבן

עשרות עיתונאים, כתבים ועורכים מהחברה הערבית עזבו את קבוצות הוואטסאפ של דוברות המשטרה, בחמאה על מה שהם מגדירים כ"תפיסתה ביטחונית וחשדנית כלפי כל אזרח ערבי במדינה" • אתמול נהרג סטודנט ערבי בחילופי ירי בין המשטרה לעבריינים בטמרה

הפגנות בחברה הערבית במחאה על האלימות ומחדלי הממשלה בטיפול בה / צילום: דוברות הרשימה המשותפת
הפגנות בחברה הערבית במחאה על האלימות ומחדלי הממשלה בטיפול בה / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

קבוצה של כמה עשרות עיתונאים, כתבים ועורכים מהחברה הערבית עזבה עזיבת מחאה את קבוצות הוואטסאפ של דוברות המשטרה. בהודעת העזיבה נאמר: "אנו העיתונאים הערבים, כתבי השטח, עורכים ובעלי טורי דעה בכלי תקשורת שונים ומגוונים, ארציים ומקומיים, מודיעים בזאת על עזיבה קבוצתית מחאתית מכלל קבוצות הדוברות של המשטרה בשפות העברית והערבית.

"החלטתנו זו הינה צעד מחאה על הודעות המשטרה השונות והמשונות, המאשימות באופן עקבי את הקורבן, את הציבור הערבי, אליו אנו שייכים. הגיעה העת להשמיע את מחאתנו ואת צעקתנו כאנשי תקשורת ומעצבי דעת קהל, ולגנות באותה עת את חוסר המעש של המשטרה במניעת האלימות הגואה ואת הרצח והפשע המאורגן בחברה הערבית, כאשר משטרת ישראל ממשיכה במדיניותיה התוקפנית כלפי הציבור הערבי והאשמת הקורבן.

"המקרה האחרון והחמור ביותר שהתרחש בעיר טמרה, ובעקבותיו נרצח הסטודנט אחמד חג'אזי בדם קר על-ידי אנשי המשטרה, היה הקש ששבר את גב הגמל. המשטרה, ובכל מקרה שבו מתרחש עימות כלשהו בין שוטרים לבין אזרחים מהציבור הערבי, ממהרת להוציא הודעות אינן מדויקות, הודעות של אשמה וכזב, המאשימות באופן עקבי את הקורבן, בטרם בדקה ובטרם חקרה. מה שמוכיח ומעיד כי משטרת ישראל ממשיכה בתפיסתה הביטחונית והחשדנית כלפי כל אזרח ערבי במדינה, ואינה מתייחסת אלינו כאזרחים שווים.

"לפיכך מצאנו לנכון לעזוב את הקבוצות שאתם מנהלים ולהפסיק לקבל את ההודעות שאתם מעבירים לנו".

הסערה בחברה הערבית פרצה בשל מותו בלילה של אחמד חג'אזי במהלך קרב בנשק אוטומטי בין עבריינים ערבים לשוטרים שארבו להם בעיר טמרה. ארבעת העבריינים, חברי ארגון פשע השולט על העיר, הגיעו חמושים לירות על ביתו של אחד מהתושבים, והשוטרים שעקבו אחריהם ניסו לעצור אותם.

העבריינים ירו אל השוטרים צרורות, ואלה השיבו אש. אחד מהעבריינים נהרג, שני נפצע, והאחרים נמלטו. לאש הצולבת נקלעו חג'אזי, סטודנט לסיעוד, שנהרג, וחברו, רופא צעיר, שנפצע.

מח"ש חוקרת את האירוע, כבכל מקרה של ירי ופגיעה באזרחים. המשטרה הבהירה כי מדובר באירוע ירי מסוכן שבו נשקפה לשוטרים סכנה ולמרבה הצער בחילופי האש נהרג חף מפשע.