יו"ר ועדת הבחירות אסר על שידור הסטנד-אפ עם נתניהו ברשת 13

השופט עוזי פוגלמן קבע כי השתתפות נתניהו בתוכנית "סטנד-אפ ניישן" היא תעמולת בחירות, ואסר על שידור הקטע עד לאחר הבחירות • הליכוד: "נערער על ההחלטה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רובי קסטרו, וואלה חדשות
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רובי קסטרו, וואלה חדשות

השופט עוזי פוגלמן, יו"ר ועדת הבחירות, הוציא צו האוסר על ערוץ 13 לשדר קטע סטנד-אפ בכיכובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הקטע, שנמשך 9 דקות, היה אמור להיות משודר הערב במסגרת התוכנית "סטנד-אפ ניישן".

בהחלטתו כתב פוגלמן כי נתניהו "לא הוזמן לתוכנית כדי להגביר את הידע של הצופים על המתרחש בעולם. המשתתפים בה לא אתגרו את המשיב 1 (נתניהו, א"ג) בשאלות על פעולותיו או על עמדותיו. בנסיבות העניין, מאחר שהקטע בהשתתפותו עשוי להשפיע על הצבעה בעיני הבוחר הסביר, והתכלית האחרת שנטענה אינה גוברת במקרה דנן על תכלית התעמולה, הקטע שלפניי נחשב לתעמולת בחירות - בניגוד, למשל, לראיונות של המשיב 1 בתוכניות חדשות".

לאור זאת קבע פוגלמן כי "העתירה מתקבלת אפוא. ניתן בזה צו שאוסר לשדר את הקטע בתוכנית שבו אמור להשתתף נתניהו, עד לאחר הבחירות".

רשת 13: "הקפידו כי השתתפות לא תכלול תוכן פוליטי"

רשה הגישה אתמול את תגובתה לעתירת עו"ד שחר בן מאיר נגד שידור תוכנית הבידור "סטנד-אפ ניישן" עם ראש הממשלה נתניהו. לטענת עו"ד בן מאיר, שידור התוכנית מהווה הפרה של חוק הבחירות (דרכי תעמולה), הקובע כי "לא תהא תעמולת בחירות מלווה תוכניות בידור".

לטענת ערוץ 13, "הן חברת ההפקה האמונה על הפקת התוכנית, יואב גרוס הפקות, והן רשת הקפידו הקפדה יתרה כי השתתפותו של ראש הממשלה בתוכנית לא תכלול כל תוכן פוליטי או תעמולתי מכל סוג שהוא. הקטעים בתוכנית בהשתתפותו של ראש הממשלה נסרקו תחילה על ידי עורכי התוכנית וחברת ההפקה, לאחר מכן על ידי העורכים האחראים ברשת והלשכה המשפטית ברשת, ולבסוף על ידי הח"מ (עו"ד רועי בלכר, א"ג), כדי להבטיח ולוודא כי אין מדובר בתעמולת בחירות".

עוד נכתב בתגובת ערוץ 13 ליו"ר ועדת הבחירות כי "בעריכת התוכנית שבמוקד העתירה, הקפידה רשת כי התוכנית שתשודר לא תכלול דברי תעמולה פוליטית ולא תעסוק בסוגיות הנוגעות למערכת הבחירות. לאחר שצולמו כשעתיים בהשתתפות ראש הממשלה, התוכנית הערוכה שתשודר תכלול את השתתפות ראש הממשלה בפאנל הקומיקאים, בקטע שאורכו כ-9.5 דקות, ולאחריו קטע סטנד-אפ של ראש הממשלה, שאורכו כ-3.16 דקות, העוסק בענייני דיומא, ואין בו משום תעמולת בחירות".

מלבד זאת, ערוץ 13 חשף כי במקביל לפנייה לראש הממשלה נעשתה פנייה לדמויות פוליטיות רבות, מכל קצות הקשת הפוליטית בהצעה להשתתף בתוכנית. "ראש הממשלה הוא היחיד שהסכים להשתתף בתוכנית".

לטענת ערוץ 13, האפקט הדומיננטי של התוכנית הוא אפקט בידורי מובהק. הנושאים ההומוריסטיים בהם עוסקת התוכנית, בחלקים בהם מופיע ראש הממשלה, אינם נושאים עמם מטען פוליטי שיש בו כדי לשכנע או להשפיע על הכרעת הבוחר. דברים דומים טענה גם מפלגת הליכוד, באמצעות עורך דינה אבי הלוי.

מהליכוד נמסר בתגובה: "אנחנו נערער על ההחלטה לצנזר את ראש הממשלה נתניהו הערב בערוץ 13. אותנו מצנזרים, בזמן שלא מצנזרים את הראיונות המלטפים של כל יתר הפוליטיקאים בתוכניות אירוח כמו 'אופירה וברקו' או את התעמולה הפוליטית ב'ארץ נהדרת'. לא ייתכן שיהיה דין אחד לליכוד ודין אחר לכל השאר". 

צרו איתנו קשר *5988