סערה במועצת העיר חיפה: שני סגניה של ראשת העיר עינת קליש-רותם הודחו

אביהו האן, ראש סיעת הירוקים, שהוביל את מהלך ההדחה: "אנחנו לא רואים את עצמנו ממשיכים עם ההוצאות הגבוהות של מימון סגני ראש העיר, זאת לאור התפקוד הלקוי שלהם"

עינת קליש, ראש עירית חיפה / צילום: ראובן כהן דוברות עירית חיפה
עינת קליש, ראש עירית חיפה / צילום: ראובן כהן דוברות עירית חיפה

בישיבת מועצת העיר חיפה שהתקיימה הערב (א') הודחו שני סגניה של ראשת העיר עינת קליש-רותם ע"י האופוזיציה. הסגנים הם לזר קפלון, מסיעת ישראל ביתינו, ושהירה שלבי, מסיעת חד"ש. יש לציין כי קליש-רותם ניסתה למנוע את קיומה של ישיבת מועצת העיר הערב, אך נשיא בית המשפט המחוזי דחה את עתירתה וחייב אותה בתשלום של 12 אלף שקל.

מנהיג המרד בראש העיר הוא חבר המועצה, ראש סיעת הירוקים, אביהו האן, שאמר בנאומו בישיבת המועצה כי "אני מגיע לישיבה הזאת ברגשות מעורבים ואף בתחושה קשה. לפטר סגני ראש עיר זה לא דבר של מה בכך. אבל, במכלול השיקולים האם לתת לעיר להתדרדר או לפעול לשינוי המצב, בחרתי כך. מתחילת הקדנציה, לפני שנתיים וחצי, התרענו, העלנו הצעות לשיפור, הפגנו ועיתים גם צעקנו, אבל גבירתי ראש העיר, לא הייתה מוכנה להקשיב. יתרה מזאת, את זלזלת, לעגת וגיחכת לאנשים הטובים שיושבים פה סביב השולחן הזה וחיפה יקרה להם".

עוד הוא הוסיף כי "הדרישה שלנו היא חד משמעית. במציאות שנוצרה. פיטורי סגני ראש העיר היא הכרחית. במציאות שנוצרה, את קליש, לא מאפשרת לסגני ראש העיר לקדם את הנושאים שבטיפולם. ממסמכים ועובדות שנחשפנו אליהם, אנחנו מבינים שאין ישיבות עבודה משותפות, אין הענקת סמכויות בכל פעילות משמעותית. ויש חוסר שיתוף פעולה על כל צעד ושעל. אנחנו לא רואים את עצמנו ממשיכים עם ההוצאות הגבוהות של מימון סגני ראש העיר, זאת לאור התפקוד הלקוי שלהם".

"מועצת השינוי" בעיריית חיפה, המורכבת מ-18 חברי קואליציה ואופוזיציה, מסרה בתגובה לאירוע כי "תם עידן המשכורות הפוליטיות של קליש ומקורביה, הגיע הזמן לשינוי. הניהול הכושל והתרבות הפוליטית המכוערת של קליש פגעו בשמה הטוב של חיפה ותושביה. טוב תעשה קליש אם היא תסיק את המסקנות ותפנה את מקומה".

מדוברות העיר חיפה בחרו שלא להגיב, אך ראשת העיר קליש-רותם כן הגיבה בעמוד הפייסבוק שלה עם דברים שאמרה לפני תחילת הישיבה. יש להבהיר כי קליש-רותם יצאה מהאולם בטרם סיום הישיבה: "לצערי הרב, עוד מעט ישלמו כמה אנשים יקרים, סגני ראש העיר, שבאו לעשות למען חיפה וגם עשו הרבה, מחיר כבד; לא בגללם, אלא בגללי, בגלל השנאה אלי".

עוד היא הוסיפה: "ובאשר לכם, חברי מועצה, היזהרו מחציית הקו הדק שבין אופוזיציה מבקרת לבין אופוזיציה מחבלת. את העירייה מנהל ראש העיר על פי חוק. קִראו שוב את סעיף 126 לפקודת העיריות. בניסיון לפגוע בי אתם מובילים לפגיעה בעיר האהובה שלנו. ראו מה קרה בהצבעה על סעיפי תקציב חשובים, רק לפני כשבועיים, גרמתם לנזק ממשי. להוטים לפגוע בי, חטאתם לתושבי העיר ולאנשים שבחרו בכם".