אראל מרגלית משיק מרכז פודטק בקריית שמונה בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים

וגם: קובי סלע מונה למנכ"ל אקסיליון תחבורה חכמה • אירועים ומינויים

אראל מרגלית במרכז החדש בקריית שמונה / צילום: אוליבייה רוזנטל
אראל מרגלית במרכז החדש בקריית שמונה / צילום: אוליבייה רוזנטל

בשורה לתושבי הצפון: היזם והמשקיע, אראל מרגלית, יו"ר ומייסד קרן JVP, משיק את Margalit Startup City Galil - מרכז פודטק בינלאומי הממוקם בקריית שמונה. מדובר במהלך שעשוי להוות מנוע צמיחה משמעותי לאזור הגליל בפרט, ולישראל בכלל, עם הצטרפותן של ענקיות טכנולוגיה, סטארט-אפים, גופי השקעה, תאגידים בינלאומיים כמו JVP, סיסקו ודלויט, ומוקדי מחקר ואקדמיה הפותחים שלוחות במרכז החדשנות.

לדברי מרגלית, בשנים הקרובות ייצר המרכז עשרות אלפי מקומות עבודה בשכר גבוה, ויהיה אבן שואבת לצעירים ומשפחות שיבנו את ביתם בגליל. במהלך הושקעו עשרות מיליוני שקלים, ובהקמת המבנה עצמו הושקעו כ-15 מיליון שקל.

Margalit Startup City Galil מצטרף לרשת הבינלאומית של מרכזי חדשנות שמרגלית הקים בירושלים, בניו יורק, באר שבע, בחיפה ובתל אביב, ולמרכזים שהוא מתכנן להקים באירופה ובאמירויות. "יש הרבה אזורים שהיינו יכולים להשקיע בהם ולצאת איתם למסע הזה, בחרנו לעשות זאת דווקא כאן בגליל כי כאן התרחשו שתי מהפכות: החקלאית והטכנולוגית", אמר מרגלית באירוע הפתיחה. "המרכז החדש פותח דלת לעולם, אנו סוללים ליזמים המקומיים את הדרך להפוך לבינלאומיים".

מרכז הפודטק החדש נועד להעניק פתרונות חכמים לבעיות כמו התחממות כדור הארץ, רעב, בצורת ומזון בריא, תוך שילוב המהפכה הטכנולוגית בחקלאות. במקביל להקמתו ייפתחו מסלולי לימוד ייחודיים של יזמות, פודטק וחדשנות בבתי הספר של קריית שמונה, יישובי הגליל והכפרים הדרוזיים על גבול לבנון, במטרה לאפשר לילדים להפוך ליזמים פורצי דרך.

מצנח הזהב

ד"ר שי רחימי, 48, יכהן כסמנכ"ל בכיר וראש חטיבת מנור וטכנולוגיות ברפאל מערכות לחימה מתקדמות.

מליסרון ממנה את עומר אוגולניק לסמנכ"ל סחר ומנהל פעילות הקניונים, ואת גיא אבן  לסמנכ"ל שיווק דיגיטל וחדשנות.

גיא אבן / צילום: אריה בר
 גיא אבן / צילום: אריה בר

קובי סלע מונה למנכ"ל אקסיליון תחבורה חכמה, המפתחת ומוכרת פתרון לעומסים במרכזי הערים בעזרת מערכת מבוססת טכנולוגיה ייחודית בשילוב בינה מלאכותית.

יריב פישמן, 46, מונה לסמנכ"ל מוצרים וחבר הנהלה בחברת הסייבר Deep Instinct.

ד"ר חנית ברנר-לביא מונתה לסמנכ"לית קליניקה של חברת הדיאגנוסטיקה הרפואית צ'ק-קאפ. החברה מפתחת בדיקת סקר ידידותית למשתמש לאיתור פוליפים במעי הגס לפני שהם עלולים להפוך לסרטניים.

לוי פורשהיימר מונה לסמנכ"ל המכירות של חברת הסייבר Spectral, שמתמקדת באיתור טעויות אבטחה בסביבת הפיתוח ומניעתן.

גזבר עיריית בית שמש, אריה ברדוגו, מונה ליו"ר איגוד הגזברים ברשויות המקומיות.

בנט בטיקטוק

ראש הממשלה, נפתלי בנט, קיים מפגש בשידור חי עם בני נוער בעמוד הטיקטוק שלו. המפגש עסק בחזרה ללימודים על רקע המאבק בנגיף הקורונה, החיסונים, מתווה החינוך והתו הירוק.

האירוע התקיים בהמשך ליוזמה משותפת של טיקטוק ומשרד הבריאות, שיצאו בשבועות האחרונים למהלך משותף לעידוד התחסנות בקרב בני נוער. במסגרת היוזמה המשותפת הוזמנו משתמשי טיקטוק בולטים לשאול כל שאלה שעולה על רוחם לגבי החיסון, לקבל תשובות מפרופ' צחי גרוסמן, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים.

ראש הממשלה נפתלי בנט, ומנכ''ל טיקטוק ישראל אסף שגיא / צילום: יח''צ
 ראש הממשלה נפתלי בנט, ומנכ''ל טיקטוק ישראל אסף שגיא / צילום: יח''צ

בשידור השתתף גם ד"ר מאיר אליה עזרא, רופא משפחה ויו"ר מיזם "מחוסגן", שנתן מענה מקצועי לשאלות הצעירים. כמו כן, במהלך המפגש הוזמנו יוצרי תוכן בולטים בטיקטוק לעלות לשיחה ולשאול שאלות בנושא ההתמודדות עם נגיף הקורונה.

"כמו שאתם זוכרים, האסטרטגיה שלי הייתה לא לחזור עוד פעם לסגרים של השנה שעברה ולסגרים במהלך שנת הלימודים, אלא להפעיל שיטה אחרת", אמר בנט לבני הנוער. "הרבה מאוד פעולות, הרבה בדיקות, הרבה מאוד חיסונים כדי לנצח, במקרה הזה - את זן הדלתא, מבלי לסגור את ישראל.

"זו גישה הרבה יותר קשה, כי הכי קל לסגור את המדינה, והנה ניצחת. הבעיה היא שזה הרסני - זה הורס עסקים וזה נורא בשביל בני הנוער במשך חודשים ארוכים להיתקע בבית מול זומים, ולבהות מול המסכים.

"איפה אנחנו נמצאים כרגע? הקרב הוא צמוד, אבל אני יכול לדווח לכם שאם כולנו נמשיך להתנהל בצורה שאנחנו מתנהלים, כלומר - ללכת ולהתחסן ולעטות מסכות במקומות סגורים, אנחנו יכולים להתגבר על הגל הנוכחי בלי סגרים, אם נעשה את הפעולות הנכונות. כמו שהדברים נראים, אנחנו חוגגים את ראש השנה וישראל פתוחה - עם המשפחה. לא כמו בשנה שעברה כשהיינו כל אחד לבד".

לדברי אסף שגיא, מנכ"ל טיקטוק ישראל, "חשוב לנו שחברי הקהילה שלנו יהיו בריאים ושמחים, כדי שיוכלו להמשיך לחוות חוויות ולשתף אותן בטיקטוק - ללא חשש לביטחונם. אנחנו מקווים שבאמצעות המהלכים היצירתיים נוכל להגביר את המודעות, לייצר שקיפות בנושאים השנויים במחלוקת, ולהפחית את החששות של בני נוער מפני החיסון".

אוכלים אמריקה

שותפות המו"פ הישראלית מילניום פוד-טק חתמה על מזכר הבנות עם חברת הנדל"ן האמריקאית SkyREM להקמת מרכז יזמות בתחום הפוד-טק בארה"ב. המרכז יוקם בעיר פילדלפיה, וחברות הפורטפוליו של מילניום פוד-טק שיפעלו בו יוכלו לקבל תמיכה ועזרה בחדירה לשוק האמריקאי - בין היתר באמצעות הפניות לעורכי דין המתמחים בתחום, עורכי פטנטים, רואי חשבון ונותנים שירותים לוגיסטיים אחרים.

SkyREM היא חברת נדל"ן פרטית, המחזיקה בפורטפוליו נרחב של נכסי נדל"ן ברחבי ארה"ב, והיא מתמחה בבניית ותפעול מרכזי לוגיסטיקה . לחברה יש משרדים בערים פילדלפיה וניו יורק, והיקף נכסיה עומד על כ-170 אלף מ"ר.

מרכז היזמות יוקם על חשבונה של SkyREM באתר השייך לה, שיספק לחברות הפורטפוליו של מילניום פוד-טק שירותי משרד, אחסון ולוגיסטיקה, ולא יגבה שכ"ד למשך 12 חודשים - על מנת לאפשר להן חדירה קלה יותר לשוק האמריקאי. כמו כן, בכוונת SkyREM לבחון את האפשרות להשקיע בעצמה בחברות הללו.

מילניום פוד-טק מנוהלת על ידי חנן שניידר, והיא מתמקדת בחברות שפועלות בתחומים של תזונה מותאמת אישית, תחליפי חלבון, הפחתת פסולת מזון ושאריות, אריזות חכמות, בינה מלאכותית ורכיבי מזון חדשים. עד כה גייסה החברה כ-95 מיליון שקל, והפורטפוליו הנוכחי שלה מונה חמש חברות: סבוריט (Savoreat) שפיתחה מערכת לייצור תחליפי בשר מבוססי רכיבים צמחוניים ונסחרת בבורסה בתל אביב; פיתולון (Phytolon) שעוסקת במחקר ופיתוח של צבעי מאכל טבעיים עבור תעשיית המזון; טיפה (Tipa) שעוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של פתרונות אריזה מתכלים המיועדים לשוק האריזות הגמישות; TripleW שהופכת פסולת מזון לביו-פלסטיק מתחדש; ויופיקס פרוביוטיקה שעוסקת בפיתוח, ייצור ומכירה של תחליפי חלב מהצומח.

חדשות טובות

לאור גל השריפות שהתרחש באזור הרי ירושלים, במלונות דן החליטו לטעת 1,000 עצים שיסייעו בשיקום היערות שנפגעו באסון, ובאינטל פתחו בקמפיין תרומות לטובת בית החולים איתנים, שבו על כל דולר שהעובדים תורמים, קרן אינטל העולמית מכפילה את התרומה. הסיוע יינתן דרך עמותת "מתן מסייעים לקהילה", והתרומה תתמקד בעזרה לנפגעי המרכז הרפואי הירושלמי לבריאות הנפש, שפונה במהלך השריפות.

חברת IMC קנאביס קלטה לשורותיה ארבעה עובדים חדשים מבית "עדי אופקים", מרכז תעסוקתי-שיקומי לאנשים עם קשת רחבה ומגוונת של מוגבלויות. המרכז, שהוקם על ידי עיריית אופקים מופעל על ידי עמותת "עדי נגב- נחלת ערן", המחזיקה בכפר שיקומי לבעלי מוגבלויות בדרום. העובדים יהיו חלק מהצוות בחוות הגידול בדרום הארץ, וישולבו כעובדי החברה מהיום הראשון. המטרה היא להמשיך לשלב עובדים נוספים בשנה הקרובה.

חברת השבבים מארוול ישראל אפשרה לעובדיה לתרום את מתנת החג שלהם לעמותות כמו רוח נשית, לתת ועמותות הפועלות למען חיילים בודדים. בנוסף, עשרות עובדים לקחו חלק באריזת סלי מזון ב"יד ביד" בלוד.

צרו איתנו קשר *5988