מכירת "נדל"ן" במטאוורס שוברת שיאים בעולמות מדומים

רכישות חברות של נכסים דיגיטליים בעולמות מקוונים מהוות הימורים על כך שערך הנכסים יעלה ככל שיותר אנשים יצטרפו

מארק צוקרברג מציג את החזון של מטא / צילום: צילום מסך
מארק צוקרברג מציג את החזון של מטא / צילום: צילום מסך

שוק המקרקעין הלוהט הבא לא נמצא בחופים יפים או בשדרות שטופות שמש של עיר כלשהי. הוא נמצא במטאוורס, שם גיימרים מתאספים ומכירות נכסים דיגיטליים קובעות שיאים חדשים.

מספר גדל של חברות השקעה רוכשות אדמה דיגיטלית בעולמות כמו Sandbox ו־Decentraland, שם השחקנים עושים סימולציה של עיסוקים מהעולם האמיתי, מקניות ועד הליכה להופעות. הם מהמרים שאנשים פרטיים וחברות יוציאו כסף על שימוש בבתים מדומים ובחללי חנויות ושערך הנכסים יגדל ככל שיותר אנשים יצטרפו לעולמות האלה.

האינטרס של משקיעים בנכסי מקרקעין מדומים קיבל דחיפה בחודש שעבר אחרי שפייסבוק שינתה את שמה ל־Meta Platforms, והודיעה שתתמקד בעולמות מקוונים, המכונים באופן קיבוצי המטאוורס.

האינטרס הגיע לשיא חדש ביום שלישי כש־Republic Realm, חברה המפתחת נכסי מקרקעין במטאוורס, הודיעה ששילמה 4.3 מיליון דולר על קרקעות בעולם Sandbox, קניית המקרקעין המדומים הגדולה ביותר שנרשמה, על פי החברה ונתונים של האתר NonFungible.com, העוקב אחר מכירות קרקעות דיגיטליות.

Republic Realm קנתה את הקרקע הדיגיטלית מחברת משחקי המחשב Atari ושתי החברות אמרו שהן מתכננות לשתף פעולה בפיתוח כמה מהנכסים על הקרקע הזו.

הרכישה שברה שיא שנקבע רק בשבוע שעבר על ידי חברה בת של חברת ההשקעות הקנדית Tokens.com Corp, שהודיעה ששילמה כ־2.5 מיליון דולר על אדמה ברובע האופנה של העולם המדומה Decentraland.

"זה כמו לקנות אדמה במנהטן לפני 250 שנה כשהעיר רק נבנתה", אמר אנדרו קיגואל, מנכ"ל Tokens.com.

הערים המדומות

העולמות המדומים האלה, שלעתים נוצרים על ידי מפתחי משחקי המחשב, כוללים ערים בהם האווטאר של משתמשים יכולים לשוטט ולעשות קניות כמו למשל לרכוש מעיל חורף חדש או לרכוש ציור לתלייה על הקיר של הבית המדומה שלהם. בעולמות הדיגיטליים האלה יש דירות או אולמות בהם משתמשים יכולים לבלות עם אווטארים של חבריהם מהחיים האמיתיים. המשתתפים ישלמו במטבעות קריפטו על מנת להמר בבתי קזינו מדומים או להוציא כסף על דברים יותר ראוותניים כמו יאכטות מדומות.

משקיעי נדל"ן מבקשים למכור בתים שנמצאים קרוב לאטרקציות המדומות ולבתים של חבריהם של המשתמשים. הם מפתחים גם חללים קמעונאיים, שהם מקווים להשכיר לחנויות מקוונות עבור דמי שכירות במטבעות אמיתיים או מטבעות קריפטו. בעלות על הקרקעות נרשמת במטבעות שאינם בני חליפין, מזהים דיגיטליים המקבילים בפועל לשטרי בעלות של העולם האמיתי. מכירות נכסים לרוב נעשות במטבעות קריפטו שהם ייחודיים לכל מטאוורס בנפרד.

ההשקעות יכולות להיות כרוכות בסיכון. שלא כמו עם נכסי מקרקעין אמיתיים, הנוטים לשמור על ערך כלשהו בזמני שפל של השוק, הערך של נכסים מקוונים עלול לצנוח לאפס אם העולם שבו הם נמצאים יוצא מהאופנה ואנשים מפסיקים לבקר בו.

המחירים יכולים גם להיחתך בחדות בגלל התנודתיות של מטבעות הקריפטו, כך אמר זאק ארונס, שותף בחברת ההון סיכון המתמקדת בנכסי מקרקעין MetaProp. "אם אני קונה בניין תמורת 40 מטבעות אתריום ואז האתריום יורד ממחיר של 4,000 דולר למחיר של 100 דולר למטבע, אז יש כאן סיכון יסודי שאני לא באמת עושה כשאני קונה נכס מקרקעין פיזי", אמר.

בחברה Republic Realm מנסים להקטין את הסיכון על ידי רכישת קרקעות בכמה עולמות מדומים שונים, כך אמרה המייסדת השותפה ג'נין יוריו. החברה אומרת שהיא מנהלת שני מכשירי השקעה בעולם האמיתי הממוקדים בנכסי מקרקעים מדומים ויש בבעלות כ־2,500 מגרשים של אדמה דיגיטלית ב־19 עולמות שונים. יוריו אמרה שהיא בילתה עשור שלם כמנהלת השקעות בנכסי מקרקעין, ראשית בחברה Northstar Realty Finance Corp, ואז ב־Standard Hotels, לפני שעברה לתעשיית הטכנולוגיה הפיננסית.

החברה קונה אדמה ישירות ממקימי העולמות או מצד שלישי כמו למשל דרך מודעה למכירה או עסקאות שנעשות מחוץ לשוק, כך אמרה יוריו. בכמה מקרים, החברה מחזיקה בקרקע הריקה ומחכה שתעלה בערכה. במקרים אחרים, היא משלמת לאדריכל לעצב בתים מדומים או קניונים ואז למפתחי משחקים לבנות אותם.

להפוך את חוקי הפיזיקה

כמו בעולם האמיתי, כללי בנייה מגבילים מה ואיך חברה יכולה לבנות במטאוורס ובאופן תיאורטי לפחות, יזמות רבה מדי עלולה להוביל לעודף בשוק. אבל שלא כמו בעולם האמיתי, בניינים במטאוורס יכולים להפר את חוקי הפיזיקה, כמו למשל כשנראה שהם מרחפים מעל הקרקע.

"ואז אנו גובים דמי שכירות, בדיוק כמו בעל בית רגיל", אמרה יוריו. החברה מעסיקה מנהל נכסים על מנת להתמודד עם תלונות של הדיירים ושינויי בקשות. הפרויקטים שלה כוללים קניון שהיא משכירה למוכרים הסוחרים באופנה לאווטארים, וקהילה מתוכננת מראש של כ־100 ווילות על איים פרטיים שהיא מוכרת לאנשים שונים.

בחברה Tokens.com, שנסחרת באופן פומבי, בונים בימים אלה גורד שחקים בן 18 קומות ב־Decentraland שהחברה מקווה להשכיר לעורכי דין או בורסות של מטבעות קריפטו, שיוכלו להשתמש בו לאירוח אירועים או לפרסום.

החברה מבקשת לפתח נכסים על קרקע שקנתה ברובע האופנה של Decentraland, שהיא רוצה להשכיר לחברות אופנה כחלל לאירועים וחנויות.

"אנחנו יכולים ליצור משהו שהוא המקביל של רודיאו דרייב או השדרה החמישית, וחברות כמו אדידס וגוצ'י יגיעו", אמר המנכ"ל קיגואל.

צרו איתנו קשר *5988