משפט היזמת "שהונתה את העולם": מה חשוב לדעת לאחר עדות אליזבת הולמס

מייסדת הסטארט־אפ תראנוס נמצאת בעיצומו של משפט ארוך על אישומים בכך שהונתה משקיעים ומטופלים

אליזבת הולמס יוצאת מבית המשפט בקליפורניה, בחודש שעבר / צילום: Reuters, Stephen Lam
אליזבת הולמס יוצאת מבית המשפט בקליפורניה, בחודש שעבר / צילום: Reuters, Stephen Lam

אליזבת הולמס נשרה מאוניברסיטת סטנפורד בגיל 19 כדי להקים את החברה שהפכה לתראנוס - סטארט־אפ שהבטיח לעשות מהפכה בתעשיית בדיקות הדם. אחרי שפעלה באופן סודי במשך כעשור, החלה תראנוס ב־2013 לפרסם את הטכנולוגיה שלה, שהבטיחה לגלות באופן מדויק ואמין יותר מ־200 מחלות שונות מטיפת דם בודדת שנלקחת בדקירה באצבע, כך שיתייתר הצורך במחטים ארוכות ומבחנות דם. הערכת השווי של החברה הגיעה לבסוף ליותר מ־9 מיליארד דולר.

הוול סטריט ג'ורנל החל לעלות שאלות לגבי תראנוס ב־2015, וגילה שניתן לעשות רק מעט בדיקות באמצעות הטכנולוגיה של החברה ושרובן נעשו במכונות רגילות, שנרכשו על ידה, כולל כאלה שתראנוס שינתה כדי שיעבדו עם דגימות מדוללות של דם מהאצבע.

החברה התפרקה ב־2018, לאחר כמה חקירות אזרחיות ופדרליות והסדר עם רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC). הולמס הגיעה להסדר משלה עם הרשות כשהסכימה לשלם קנס של 500 אלף דולר מבלי להודות או להכחיש את ההאשמות נגדה.

"התעללות רגשית ומינית"

במשפט המתקיים כיום, הולמס בת ה־37 שטוענת לחפות, מואשמת במרמה נגד מטופלים ומשקיעים. האישומים נגדה נושאים עונש מקסימלי של כליאה ל־20 שנה. הולמס עלתה לדוכן להגן על עצמה ואמרה שפעלה לתקן את הבעיות בתראנוס לאחר שהתגלו ושעל אף שעשתה כמה טעויות, היא האמינה בחברה ו"נתנה את כל מה שיש לה לתיקונה".

היא גם טענה שהחבר שלה לשעבר והמנהל השני בחשיבותו בחברה, ראמש "סאני" בלוואני התעלל בה מבחינה רגשית ומינית במשך שנים. ועדיין, הולמס הודתה שהיא הייתה זו שקיבלה את מרב ההחלטות בתראנוס והייתה "האחראית" על הסטארט־אפ בתור המנכ"לית שלו, ושבלוואני לא היה זה ששלט באינטראקציות שלה עם משקיעים, חברי הדירקטוריון ושותפים עסקיים. עורך הדין של בלוואני אמר שהלקוח שלו מכחיש כל אישום בהתעללות.

מה ההתפתחות האחרונה במשפט?

בשבוע שעבר, לראשונה מאז שהאשימו אותה במרמה ברף פלילי לפני יותר משלוש שנים, הולמס הודתה שיש לה חרטות רבות לגבי האופן שבו הגיבה לביקורות על תראנוס.

החקירה הנגדית של התובע הכללי רוברט ליץ' הייתה נקודה מפנה במשפט, שאפשרה לתביעה לנסות לפרק את הנרטיב, שהיא הציגה לחבר המושבעים על כך שהייתה יזמית שהקדישה עצמה לניסיון לגרום לחברה שלה להצליח.

ארבעה ימים של חקירה על ידי עורכי דין של ההגנה הגיעו לשיאם כאשר הולמס הטיחה האשמות בבלוואני, טענות שליץ' ניסה לסתור על ידי זה שהראה את הקשר האוהב של השניים. ליץ' גם הוציא מהולמס עדות בה אמרה, שניסתה ללא הצלחה לדכא את הדיווחים של הוול סטריט ג'ורנל, שהראו שלתראנוס היו בעיות בטכנולוגיה שלה.

מה היה כתוב בפתקים בכתב יד של הולמס ובלוואני?

עורכי הדין של הולמס הגישו כמוצגים להגנה פתקים בכתב יד שהולמס טוענת שכתבה בין 2005 ל־2009 לגבי סדר היום שלה, כולל מתי להתעורר ולהתרחץ והתפריט של ארוחות הצהריים והערב שלה. הפתקים גם כללו הוראות איך להתנהל כמנהלת הסטארט־אפ לבדיקות דם שהקימה.

עורכי הדין של ההגנה הגישו גם פתקים בכתב ידו של בלוואני שהולמס אמרה שנועדו לעזור לה להתמקד, להיות יזמית עסקית טובה יותר ולחיות חיים עם יותר משמעת. הם כללו הוראות על כך שהיא לעולם לא צריכה להניח "שאנשים יעשו את הדבר 'הנכון' והאצילי", כתב בלוואני.

מה השלב הבא במשפט?

ההגנה אמרה שסביר להניח שבשבוע הבא תסיים לטעון את טענותיה. ואז לתביעה תהיה הזדמנות להפריך את דברי ההגנה, ואחר כך שני הצדדים יטענו טענות סיכום וההחלטה תעבור לידי חבר המושבעים.

מה היו המרכיבים העיקריים בטענות התביעה?

ב־11 שבועות של עדויות, התובעים הציגו נרטיב של מנכ"לית ששוב ושוב זייפה את הצלחת הטכנולוגיה שלה בזמן שבנתה סטארט־אפ לבדיקות דם, שבסופו של דבר נכשל. כעת הם צריכים לקוות ששכנעו את המושבעים שההתנהגות שלה הגיעה עד רמת המרמה הפלילית, מה שאומר שהם צריכים להוכיח כוונת מכוון.

טענות התביעה, שהסתיימו ב־19 בנובמבר, כללו עדויות של משקיעים, עובדים לשעבר, מדענים וגנרל בדימוס. הן הציגו גילויים שלא נכללו בכיסוי התקשורתי הנרחב של תראנוס: מסמכים שזויפו, מנהל מעבדה שלא היה מוכר קודם לכן ומעולם לא ביקר במעבדה, והקלטות קוליות משיחה שהולמס עשתה עם משקיעים שבהן התגאתה בהצלחות של החברה.

המשקיעים סיפרו איך הם השתכנעו להמשיך ולגבות את תראנוס גם לאחר טענות על הצלחות טכנולוגיות ופיננסיות, שהתגלו כשגויות. עובדים לשעבר העידו על מאמציהם להרים דגלי אזהרה לגבי אי‏ הדיוקים שהתגלו בבדיקות של תראנוס ולמנוע מהחברה להשתמש במכשירים שלה על מטופלים.

כמה זמן צפוי המשפט להימשך?

כרגע צפוי המשפט להימשך עד אמצע דצמבר. אך זה עשוי להשתנות אם ההגנה תזמן עוד עדים אחרי הולמס, או אם התביעה תקרא לעדים לסתור את עדותה של תראנוס ואחרים, וכמה זמן יימשכו דיוני חבר המושבעים עד שיגיעו להחלטה.

מהם האישומים הפליליים?

התובעים בקליפורניה הגישו לראשונה כתבי אישום נגד הולמס ובלוואני, בן 56, ביוני 2018.

הולמס מתמודדת עם 11 אישומים של תרמית בנקאית ומזימה לקשירת קשר. בתחילה היו 12 אישומים אך אחד נפל בגלל שגיאה של התביעה, שנחשפה במהלך המשפט. בלוואני עומד מול אותו מספר אישומים והמשפט שלו יתחיל בתחילת שנה הבאה.

על פי כתב האישום, השניים רימו שתי קבוצות אנשים: משקיעים ומטופלים. מ־2010 עד 2015, נאמר למשקיעים, שהמכשיר הייחודי של תראנוס יכול לבצע מגוון שלם של בדיקות מדגימת דם של טיפות בודדות מהר יותר מהמתחרים. זאת בזמן שהם ידעו שזה לא נכון ושלמכונות היו בעיות של אמינות ודיוק.

התובעים טוענים גם שלמשקיעים נאמר שתראנוס תייצר כ־140 מיליון דולר בהכנסות ב־2014, הרבה יותר ממה שהחברה הציגה בתחזיות פנימיות, ושהיו לה חוזים רווחיים עם משרד ההגנה האמריקאי, בזמן שלא היו לה חוזים כאלה.

המטופלים רומו לכאורה בין 2013 ל־2016 בגלל שהבדיקות לא היו מדויקות, מהירות ואמינות - כפי שהובטח בפרסומים.

כתב האישום המקורי כלל רופאים ומגוון רחב של מטופלים בין הקורבנות לכאורה, אבל שופט פסק שרופאים ומטופלים, שהביטוח שלהם שילם על הבדיקות, צריכים להיות מסולקים מהתביעה.

מהי תגובתם של הולמס ובלוואני לאישומים?

שניהם טוענים לחפותם. עורכי הדין של הולמס אמרו שהיא האמינה בטכנולוגיה של תראנוס ועבדה בחריצות לתקן את הבעיות בחברה.

השופט סירב בתחילת המשפט לכמה בקשות של הולמס ובלוואני לצמצם את האישומים או לבטל חלק מהם מסיבות פרוצדורליות.

איך נבחרו המושבעים?

כ־200 מושבעים פוטנציאליים התבקשו לענות על שאלון ארוך, שבדק מגוון של סוגיות, החל ב"האם הם בעלי בתים" וכלה ב"עד כמה אנשים קרובים אליהם עובדים בתחום הפיננסים או הבריאות". עשרות אנשים נקראו לבית הדין ליומיים של תשאולים נוספים, שהתמקדו בשאלה עד כמה הם נחשפו לדיווחים התקשורתיים אודות תראנוס.

השופט עצמו גם שאל מושבעים פוטנציאליים אם היה להם ניסיון כלשהו עם אלימות בתוך המשפחה. רבים שיתפו סיפורים על טראומה אישית או עזרה לחברים וקרובי משפחה להימלט ממערכות יחסים שהיו כרוכות בהתעללות.

מה העונש האפשרי?

כל אישום בתרמית בנקאית מגיע עם עונש מקסימלי של 20 שנה בכלא, וכן קנסות ופיצויים למשפחות הנפגעות.

צרו איתנו קשר *5988