הסדר הטיעון של נתניהו: הגורל של ליצמן, הקו של פילבר ומבחן בוגזלו

עדותו של שלמה פילבר עלולה לטרוף את הקלפים • לכן, מצד נתניהו וגם מצד הפרקליטות מודעים לכך שחלון הזמנים לחתימה הולך ומצטמצם • מסתמן: הפרקליטות תערים קשיים בדרך להסכם

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"

לבנימין נתניהו, ראש הממשלה לשעבר, יש שבועיים להגיע להסדר טיעון. הסיבה איננה רק סיום כהונת היועמ"ש אביחי מנדלבליט בסוף החודש. בעוד שבועיים צפוי להתחיל להעיד עד המדינה שלמה פילבר, זאת לאחר שעדותו של עד המדינה ניר חפץ הסתיימה זה מכבר.

פילבר הוא מסך הבערות האחרון של תיק 4000. מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר הוא סימן השאלה שמרחף מעל כל האישום הזה: האם יחזור בעדותו בבית המשפט על אשר טען במשטרה - שקיבל הנחיה מנתניהו להיטיב עם שאול אלוביץ' - או לא.

מאז שחתם על הסכם עד המדינה, פילבר שלח לא מעט רמזים נגד הפרקליטות ונגד תזת כתב האישום - חלקם בוטים וחלקם בוטים אף יותר. לאחר שפילבר יעיד בבית המשפט, יתברר האם יש בידי הפרקליטות די ראיות כדי לבסס את המודעות למערכת היחסים השוחדית שבינו לבין אלוביץ', כאשר פילבר אמור להעיד על התמורה שהעניק נתניהו לקבוצת בזק עבור אלוביץ'.

מאזן הכוחות ישתנה?

נקודת הזמן הנוכחית היא נקודה שבה נוח לשני הצדדים לעצור בהסדר טיעון מקל. מנדלבליט מוותר על סעיף השוחד שטרם הוכח, וספק אם יוכח בעתיד, ואילו נתניהו מודה בהפרת אמונים כדי לחסוך מעצמו את החשש שפילבר יבסס את סעיף השוחד. לאחר שפילבר יעיד, מאזן הכוחות ישתנה לטובת אחד הצדדים, וההצעה הנוכחית כבר לא תהיה רלוונטית.

לאור הזמן המשמעותי שחלף בין העדות במשטרה וברשות ניירות ערך, פילבר ערך ריענון עדות בפרקליטות, כפי שערכו קודמיו וכפי שמקובל בכל התיקים הפליליים. אם פילבר היה מספק גרסה חדשה ושונה מן הגרסה שנתן כעד מדינה וחוזר בו מפרט מהותי, הפרקליטות הייתה חייבת לשלוח אותו מיידית לחקירת משטרה כדי שימסור שם את גרסתו החדשה. זאת, לאור הפרת הסכם עד המדינה עליו חתם המחייב אותו להעיד כפי שהעיד במשטרה לאחר שחתם על ההסכם.

כיוון שפילבר לא מצא את עצמו בחקירת משטרה, המסקנה המתבקשת היא שהוא דבק בגרסתו לפיו קיבל הנחיה מנתניהו. כל זה לא סותר את העובדה שפילבר בעדותו יחגוג על הראש של הפרקליטות, המשטרה ופקידי משרד התקשורת, חיים סבן ופקידי מבקר המדינה, כפי שגם חגג קודמו ניר חפץ כשהעיד בבית המשפט.

והנה דוגמה מעניינת לנקודה שיש להעריך כי פילבר יעיד בבית המשפט אם וכאשר יזומן. כזכור, אחת הנקודות המשמעותיות שביססו את החשד נגד פילבר הייתה העובדה שהוא פעל כמנכ"ל משרד התקשורת מול בזק מאחורי הגב של אנשי משרדו, מידר אותם ואף שלח הודעות אימייל מחשבונו הפרטי ולא מהחשבון הממשלתי. עניין זה נכנס גם לכתב האישום נגד נתניהו: "על -מנת להיטיב עם הנאשם אלוביץ', ועל רקע הנחיית הנאשם נתניהו, קידם פילבר את ביטול ההפרדה המבנית בקבוצת בזק. תהליך זה קודם על-ידי פילבר בחשאיות, תוך שיתוף-פעולה עם אנשי בזק, הנאשם אלוביץ', סטלה הנדלר ושרון פליישר, בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרד ומבלי להתייעץ עמם".

לאור התנהלות היועמ"ש מנדלבליט בערוץ הישיר והנסתר מול ראש הממשלה לשעבר נתניהו, יש להעריך כי פילבר יעיד כך כאשר יישאל על הערוץ הנסתר מול קבוצת בזק: "על-מנת להיטיב עם הנאשם נתניהו, ועל רקע הנחיית אהרן ברק, קידם מנדלבליט את ביטול האישום בתיק 2000 והסרת סעיף השוחד בתיק 4000. תהליך זה קודם על-ידי מנדלבליט בחשאיות, תוך שיתוף-פעולה עם אנשי נתניהו, הנאשם נתניהו, אהרן ברק, מוטי סנדר ועו"ד ראבילו, בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרד ומבלי להתייעץ עמם".

ובאמת התנהלות היועמ"ש בהסדר הטיעון הזה תמוהה. עוד יותר מכך תמוהה התנהלות היועמ"ש ונשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק, שהחליט לפנות כשתדלן עבור נתניהו מול מנדלבליט על-מנת שייאות להסכים להסדר הטיעון שהציע נתניהו. מעמדו של ברק בתיק זה או בכלל במערכת המשפט כיום איננו קיים, היכרותו עם התיק מתבססת לכל היותר על קריאת עיתונות, הוא לא נכח באף אחד מהדיונים ולא נחשף לחומר הראיות. נתניהו ניצל את מעמדו הציבורי והמשפטי של האוטוריטה ברק על-מנת שישמש כמתווך מטעמו.

עד כה עוסקים רק במעטפת

הנימוק שנתן ברק להסכמתו מתמיה במיוחד: "לא אכחיש שכאשר פניתי למנדלבליט, חלפה בראשי כל העת תרומתו של בנימין נתניהו למדינה - לא רק הישגיו הגדולים בכל השנים, אלא בעיקר, עד למשפטו, הוא היה מגדולי המגנים על מערכת המשפט הישראלית. תרומה זו לא אשכח לעד".

מעניין מה היה אומר היועמ"ש אהרן ברק שטבע את המונח "מבחן בוזגלו" כאשר העמיד לדין את אשר ידלין, אם יועמ"ש לשעבר היה פונה אליו כדי שיקל עימו לאור הגנת הנאשם בעבר על מערכת המשפט. "מבחן בוזגלו" מתלוצץ עם רופאיו ונפח את נשמתו.

מנגד, ברק בן ה-85 חווה דעתו שעל נתניהו צריך להיגזר קלון. הערוץ המשונה והתמוה של נתניהו-ברק-מנדלבליט מתנהל בזמן שעו"ד יהודית תירוש וד"ר אלון גילדין, מנהלי התיק בפועל, אינם יודעים כלל על עצם קיום המשא-ומתן. כך גם המשנה לפרקליט המדינה מומי למברגר וכך גם כל המשנים ליועמ"ש.

עד כה עוסקים נתניהו ומנדלבליט במעטפת: איזה סעיף יישאר, איזה סעיף יימחק, סוגיית הקלון ומה העונש שייגזר על נתניהו במסגרת ההסדר המתוקן. תאורטית היה אפשר להסתפק בכך. להגיש כתב אישום מתוקן זהה לכתב האישום המקורי ורק למחוק מתוכו את פרשת 2000 ולהסיר את סעיף השוחד מתוך פרשת 4000.

בפועל, זה לא מה שיקרה. סנגורי נתניהו לא יסכימו שיהיה בדל של ספק אם בית המשפט יאשר את ההסדר העונשי המקל מאוד אליו הגיעו הצדדים, ולכן ידרשו שינוי ומחיקה דרסטיים של עובדות כתב האישום, כך שיגלם חומרה פחותה בהרבה מכתב האישום המקורי. גם אם מנדלבליט יצליח לשכנע את הפרקליטים שמתחתיו להסיר את סעיף העבירה ולהסכים לעונש כמעט סמלי של מספר חודשי עבודות שירות, יהיה לו קשה לשכנע אותם לחתוך בבשר החי ולעוות את עובדות כתב האישום כפי שהוגש מלכתחילה. נראה כי עיקר המלחמה של מנדלבליט מול הפרקליטות תהיה בדיוק בנקודה. אם וכאשר.

העובדה שתיק 2000 נגד בנימין נתניהו ייסגר, על-פי ההסדר, איננה אומרת כי תיק 2000 נגד ארנון (נוני) מוזס ייסגר. מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות", מואשם בהצעת שוחד, והראיות נגדו מבוססות על הקלטה המהווה ראיית זהב. הסנגוריות נוית נגב ואיריס ניב-סבג הציעו כבר מזה זמן כי מוזס יודה בסיוע להפרת אמונים. מנדלבליט סירב להצעה.

אם התיק נגד נתניהו ייסגר, יהיה קשה עוד יותר להגיע לפשרה של "סיוע להפרת אמונים", שהרי נתניהו כלל לא יואשם בהפרת אמונים. כך שספק רב אם מנדלבליט יסכים לסגור הסדר מול מוזס עם סעיף משונה של סיוע להפרת אמונים, כאשר למעשה מדובר על הצעת שוחד, ואין גורם שהפר אמונים.

החקירה בפרשת 2000 התחילה ביוני 2016. החקירה בפרשת 4000 נפתחה בתחילת 2018. בינואר 2020 הועמדו לדין נתניהו, מוזס ובני הזוג אלוביץ'. חלפו מאז שנתיים תמימות. אנו נמצאים כעת כבר בינואר 2022, ובכל זאת, מנדלבליט טרם החליט אם להעמיד לדין את התאגידים "ידיעות אחרונות" ובזק ואת אתר וואלה. כל הסבר שיינתן לגרירת הרגליים מצד מנדלבליט הוא מביך, וראוי לו שלא ייאמר ולא יוסבר. מדובר בשערורייה, וכל קונספירציה שעולה לאוויר העולם בעקבות גרירת רגליים - מגיעה למנדלבליט.

מנדלבליט מעוניין לסגור גם את תיק החקירה נגד השר לשעבר וחבר הכנסת יעקב ליצמן. זאת חרף עמדת הפרקליטות שהמליצה להעמיד את ליצמן לדין בשתי פרשות. מנדלבליט צפוי להחליט סופית אם לסגור או להגיש את כתב האישום בימים הקרובים. האם יהיה כוח למנדלבליט לסגור את התיק נגד ליצמן על הראש של הפרקליטות, זאת לאחר שהחליש, צמצם וסגר כמעט את כל תיקי נבחרי הציבור בתקופתו נגד עמדת הפרקליטות: חיים כץ, אריה דרעי, בל"ד וכעת גם נתניהו? האם ליצמן ישלם את מחיר המתח של היועמ"ש מול הפרקליטות? נמתין עוד מספר ימים כדי לגלות. 

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שאול ואיריס אלוביץ' וארנון (נוני) מוזס מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. גם יעקב ליצמן לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות. 

צרו איתנו קשר *5988