אחרי שהתפטר מהכנסת: אריה דרעי הודה והורשע בעבירות מס

במסגרת הסדר הטיעון הוסכם כי ייגזר על דרעי מאסר על-תנאי וקנס בסכום של 180 אלף שקל. גזר הדין יינתן ב-1 בפברואר • דרעי התפטר מהכנסת במסגרת ההסדר, ולכן לא התבקש לקבוע כי יש במעשיו קלון • "גזרתי על עצמי שתיקה. השתדלתי כמיטב יכולתי לכבד את הפרקליטות. גם כשהיו פרסומים נוראיים שאתה יודע שזה שקר. ‏לוקח אחריות מלאה", אמר דרעי בבית המשפט

אריה דרעי בבית משפט השלום בירושלים, הבוקר / צילום: יונתן זינדל/פלאש90
אריה דרעי בבית משפט השלום בירושלים, הבוקר / צילום: יונתן זינדל/פלאש90

יו"ר ש"ס אריה דרעי הודה הבוקר (ג') בבית משפט השלום בירושלים בכתב האישום שהוגש נגדו במסגרת הסדר הטיעון. דרעי הורשע בעבירות מס. במסגרת הסדר הטיעון הוסכם כי ייגזר על דרעי מאסר על-תנאי וקנס בסכום של 180 אלף שקל. גזר הדין יינתן בשבוע הבא, ב-1 בפברואר. במסגרת ההסדר דרעי התפטר מהכנסת, ולכן לא התבקש לקבוע כי יש במעשיו קלון.

לפי כתב האישום בו הודה דרעי, בשנת 2003 הוא רכש חלק ממגרש בגבעת שאול בירושלים, במסגרת קבוצת רכישה, תמורת מיליון דולר. הוא סיכם עם אחיו שלמה דרעי כי ימכור לו את השטח לפי שווי של 1.6 מיליון דולר, ששיקף את כלל העלויות שהוציא בגין הנכס. למרות זאת, חוזה המכירה לא שיקף את פרטי העסקה הנכונים, בין השאר משום שתמורת העסקה שצוינה הייתה 4.25 מיליון שקל, נמוכה מהשווי עליו סוכם - 1.6 מיליון דולר השווה לכ-5.78 מיליון שקל. פרטי העסקה החסרים היו מאפשרים לרשויות המס לגבות שומה לפי הסכום האמיתי.

דרעי איפשר את הגשת הדיווח על המכירה במתכונת החסרה, למרות שפרטי העסקה החסרים היו רלוונטיים ומהותיים מבחינת שיעור המס שחל על הקונים. הוא מואשם כי סייע לאחיו לערוך הצהרה שאינה נכונה, עבירה לפי חוק מיסוי מקרקעין.

אישום נוסף מייחס לדרעי עבירות לפי פקודת הכנסה ועוסק בקרן פיננסית להשקעות שפעלה בארה"ב גרין אושן. הקרן פנתה לדרעי ב-2011 בבקשה שיסייע לה בגיוס משקיעים בתמורה לעמלת מגייס. הוא גייס את חברת South Ferry וקיבל, דרך חברת דראר שבבעלותו, עמלת מגייס כנגד חשבוניות ייעוץ. לאחר שנבחר לכנסת בינואר 2013, סיכם עם הקרן כי תגמולים עתידיים מעמלת המגייס יועברו לאחיו שלמה דרעי. במהלך השנים 2013-2015 קיבל אחיו תשלומים בהיקף של כ-600 אלף שקל עבור עמלת המגייס.

דרעי מואשם כי לא כלל הכנסה בהיקף של כ-100 אלף שקל בדוח השנתי של החברה שבבעלותו. הוא לא ניהל פנקסי חשבונות ולא הגיש את דוחות החברה לרשויות המס לשנים 2014-2015, ובכך נמנע מלדווח בפני פקיד השומה על הכנסה של כחצי מיליון שקל. הוא מואשם בדוח וידיעות לא נכונים ללא הצדק סביר, אי-הגשת דוח ואי ניהול פנקסי חשבונות, עבירות לפי פקודת מס הכנסה.

"גזרתי על עצמי שתיקה"

‏דרעי אמר בבית המשפט: "גזרתי על עצמי שתיקה. השתדלתי כמיטב יכולתי לכבד את הפרקליטות. גם כשהיו פרסומים נוראיים שאתה יודע שזה שקר. ‏לוקח אחריות מלאה".

הפרקליט ירון גולומב אמר במסגרת הטיעון לעונש: "נבחר ציבור אמור להיות כמגדלור עבור הציבור הנושא אליו את עיניו כדי שיורה לו את דרך הישר, ובוודאי חבר כנסת לא אמור לעבור על החוק אותו הוא מחוקק. לדרעי עבר פלילי. הוא הורשע בעבירות שביצע בעת שהיה במעמד ציבורי והחזרה על עבירות כשהוא שוב במעמד ציבורי רם היא משמעותית".

התיק טופל על-ידי עורכי הדין ירון גולומב, נגה בליקשטיין שחורי ואיתי שהם מפרקליטות מיסוי וכלכלה. את דרעי מייצג עו"ד נבות תל-צור.

צרו איתנו קשר *5988