בדיקת עובדות לראיון של בנט: האם הוא הפסיק העברת הכסף לחמאס?

בנט הפסיק את מה שנתניהו התחיל, ואז המשיך אותו באמצעים אחרים • המשרוקית של גלובס

על רקע המשבר הפוליטי והאפשרות שהממשלה הנוכחית הגיעה לסוף דרכה, התייצב ראש הממשלה נפתלי בנט לראיונות בשלושת ערוצי הטלוויזיה המרכזיים. אחד המסרים הבולטים עליהם חזר בראיונות נגע להעברת הכסף לרצועת עזה שבשליטת החמאס, שלטענת בנט הופסקה על ידו. "ימין אמיתי זה מי שמפסיק את מזוודות המזומנים לעזה. מה שהוא (נתניהו) התחיל אני הפסקתי", הוא אמר לדני קושמרו בחדשות 12. "אם טוב למדינת ישראל להפסיק את מזוודות הכספים לחמאס שקודמי החל, אז הפסקנו", הוא חזר על המסר בנוסח דומה בראיון להילה קורח בחדשות 13. אז האם ממשלת בנט אכן חוללה שינוי משמעותי בסוגיה הזאת? בדקנו.

בבדיקה קודמת של המשרוקית הראינו שכסף לחמאס ברצועת עזה זורם בהסכמת ישראל כבר שנים ארוכות, מאז 2012. אבל מה שזכה לכינוי "מזוודות המזומנים" הוא אכן התפתחות חדשה יחסית, שראשיתה במרץ 2018. אז, לאחר הסלמה נוספת מול חמאס, הציעה קטאר, כחלק מהניסיונות להסדרת המצב, להכניס סכומי כסף לרצועה. ממשלת ישראל הסכימה לכך, וסוכם כי המענק הקטארי, 90 מיליון דולר בשנה, יועבר בשש פעימות של 15 מיליון דולר כל אחת. הכסף נועד לשמש לתשלום משכורות לאנשי המנגנון הממשלתי של חמאס ולקניית סולר להפעלת תחנת הכוח ברצועה. כך, בנובמבר 2018 נכנס לרצועה המענק הראשון באותן מזוודות מזומנים מפורסמות. עם הזמן גדל המענק ובתחילת שנת 2021 קטאר הודיעה כי בשנה זו המענק יעמוד על 30 מיליון דולר בחודש (כלומר, 360 מיליון דולר בשנה). 30 מיליון הדולרים מתחלקים כך ש-10 מיליון דולר מנותבים למשפחות נזקקות; 10 מיליון דולר לרכישת דלק מישראל; ו-10 מיליון דולר לתשלום המשכורות שהזכרנו.

ומה קרה החל מאמצע 2021 עם חילופי השלטון בישראל? ביולי, כשלושה שבועות לאחר השבעת הממשלה הנוכחית, דווח כי ממשלת ישראל מסרבת להעביר את תשלום השכר לעובדי הציבור בממשלת חמאס באמצעות מזוודות מזומנים. "מזוודות הדולרים זה משהו שירשנו וצריך לעבור מן העולם", הכריז ראש הממשלה הטרי. כלומר, בעוד שלישראל אין בעיה עם העברת 20 מיליון דולר בחודש לקניית דלק ולמשפחות נזקקות, היא מסרבת כעת להעביר את אותם 10 מיליון דולר שמנותבים למימונו והמשך שרידותו של שלטון החמאס ברצועה. אבל האם מאז חילופי הממשלות חמאס נאלץ להסתדר ללא אותו מימון חודשי בהיקף של 10 מיליון דולר? התשובה שלילית.

בתחילה נוסה פתרון של העברת הכספים דרך הרשות הפלסטינית אך זה כשל. בנובמבר דווח ברויטרס כי נמצאה הדרך להעביר את הכסף. איך זה אמור לעבוד? ד"ר אודי לוי מ"מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון" (ה-JISS) הסביר לנו שקטאר חתמה על הסכם עם מצרים לפיו הסכום שיועד לתשלום משכורות יעבור למצרים כתשלום עבור דלק, מצרים תשלח את הדלק לרצועת עזה, חמאס ימכור את הדלק לתחנות הדלק ברצועה, הכסף ייכנס לקופת ממשלת חמאס - ומשם הוא יחולק ל-40 אלף העובדים הממשלתיים. לדברי יוחנן צורף, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), ממשלת ישראל הסכימה להעברת הכספים בדרך זו שמשמשת כמנגנון העברה חוקי. במאמר שפירסם לאחרונה, גם הוא ציין כי "מנגנון הכנסת הכספים הקטארי, שחדל לפעול באמצעות מזוודות מזומנים, עובר כיום דרך התשלום על דלק המוכנס ממצרים".

בשורה התחתונה: דבריו של בנט מטעים. אומנם בתקופת כהונתו כראש הממשלה נפסקה העברת הכסף מקטאר לידי שלטון חמאס ברצועה באמצעות מזוודות מזומנים, אך ישראל מאפשרת לקטאר להמשיך ולהזרים את הכסף, בהיקף של כ-10 מיליון דולר בחודש, בדרך אחרת. כיום הדבר נעשה בשיתוף ממשלת מצרים שמעבירה לחמאס דלק שנקנה במימון קטארי, כשההכנסות ממכירתו משמשות לצרכי הארגון ברצועה.

תחקיר: יובל אינהורן

לבדיקה המלאה לחצו כאן

שם: נפתלי בנט
מפלגה: ימינה
מקום פרסום: חדשות 13
ציטוט: "אם טוב למדינת ישראל להפסיק את מזוודות הכספים לחמאס שקודמי החל, אז הפסקנו".
ציון: מטעה

על רקע המשבר הפוליטי והאפשרות שהממשלה הנוכחית הגיעה לסוף דרכה, התייצב ראש הממשלה נפתלי בנט לראיונות בשלושת ערוצי הטלוויזיה המרכזיים. אחד המסרים הבולטים עליהם חזר בראיונות נגע להעברת הכסף לרצועת עזה שבשליטת החמאס, שלטענת בנט הופסקה על ידו. "ימין אמיתי זה מי שמפסיק את מזוודות המזומנים לעזה. מה שהוא (נתניהו) התחיל אני הפסקתי", הוא אמר לדני קושמרו בחדשות 12. "אם טוב למדינת ישראל להפסיק את מזוודות הכספים לחמאס שקודמי החל, אז הפסקנו", הוא חזר על המסר בנוסח דומה בראיון להילה קורח בחדשות 13. אז האם ממשלת בנט אכן חוללה שינוי משמעותי בסוגיה הזאת? בדקנו.

בבדיקה קודמת של המשרוקית הראינו שכסף לחמאס ברצועת עזה זורם בהסכמת ישראל מאז 2012. אלא שבשנת 2018 חלה התפתחות בעניין. ב-30 במרץ של אותה שנה ("יום האדמה") החלה סדרת עימותים ברצועת עזה בסמוך לגבול שנקראת בפי הפלסטינים "צעדת השיבה הגדולה". העימותים נמשכו בעצימות משתנה במשך כשלוש שנים, במהלכן הצד הישראלי ספג אבדות של שני חיילי צה"ל ו-5 אזרחים, ובצד הפלסטיני נרשמו מעל 300 הרוגים. כחלק מניסיונות ההסדרה, קטר הציעה להעביר מכספה מענקים כספיים לרצועת עזה במטרה להרגיע את המצב. ממשלת ישראל הסכימה שהמענק יועבר בשש פעימות חודשיות בסך 15 מיליון דולר (90 מיליון דולר בשנה) לתשלום משכורות ועוד 10 מיליון דולר לקניית סולר להפעלת תחנת הכוח ברצועה. בנובמבר 2018 נכנס לרצועת עזה מענק הכסף הראשון במזוודות המזומנים המפורסמות. עם הזמן גדל המענק ובתחילת שנת 2021 קטר הודיעה כי בשנה זו המענק יעמוד על 30 מיליון דולר בחודש (בשנת 2020 המענק עמד על כ-24-25 מיליון דולר בחודש). המענק מתחלק לשלושה חלקים: כ-10 מיליון דולרים בחודש למשפחות נזקקות (100 דולר לכל משפחה מתוך 10 אלפים משפחות נזקקות); כ-10 מיליון דולרים עבור רכישת דלק מישראל וכ-10 מיליון דולרים עבור תשלום שכר ל"משרתי ציבור", כלומר עובדים במנגנון הממשלתי של חמאס.

ביולי האחרון, כשלושה שבועות לאחר השבעת הממשלה הנוכחית, דווח כי ממשלת ישראל מסרבת להעביר את תשלום השכר לעובדי הציבור בממשלת חמאס באמצעות מזוודות מזומנים. "מזוודות הדולרים זה משהו שירשנו וצריך לעבור מן העולם", הכריז ראש הממשלה הטרי. כלומר, בעוד שלישראל אין בעיה עם העברת 20 מיליון דולר בחודש לקניית דלק ולמשפחות נזקקות, המחלוקת נסבה סביב החלק שמיועד להגיע לידי חמאס (כ-10 מיליון דולרים).

קטר וחמאס, אם כן, נאצלו לחפש אחר פתרון אחר. באוגוסט, כחודש לאחר ההכרזה הישראלית, פרסם העיתונאי ג'קי חוגי שהשליח הקטרי לרצועת עזה, מוחמד אלעמאדי, הגיע להסכם עם הרשות הפלסטינית לחידוש הזרמתם של הדולרים הקטריים לרצועה שיעברו דרך המנגנון הממשלתי של הרשות הפלסטינית. אלא שההסכם לא האריך ימים ורק חודש לאחר מכן השליח הקטרי הודיע שהרשות הפלסטינית חזרה בה מההסכם (לטענתה, בעקבות חששות שהבנקים ייחשפו לתביעות בטענה לתמיכה בטרור). אז האם כעת נסתם הגולל על העברת הכספים מקטר לידי העובדים בממשלת חמאס?

בנובמבר האחרון דווח ברויטרס כי נמצאה הדרך להעביר את הכסף שמיועד לתשלום המשכורות. איך זה אמור לעבוד? ד"ר אודי לוי מ"מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון" (ה-JISS) הסביר לנו שקטר חתמה על הסכם עם מצרים לפיו הסכום שיועד לתשלום משכורות יעבור למצרים כתשלום עבור דלק, מצרים תשלח את הדלק לרצועת עזה, חמאס ימכור את הדלק לתחנות הדלק ברצועה, הכסף ייכנס לקופת ממשלת חמאס - ומשם הוא יחולק ל-40 אלף העובדים הממשלתיים. לדברי יוחנן צורף, חוקר בכיר במכון למחקרי בטחון לאומי (INSS), ממשלת ישראל הסכימה להעברת הכספים בדרך זו שמשמשת כמנגנון העברה חוקי. לכן, כפי שצורף כותב במאמרו: "מנגנון הכנסת הכספים הקטרי, שחדל לפעול באמצעות מזוודות מזומנים, עובר כיום דרך התשלום על דלק המוכנס ממצרים". כך שבסופו של דבר, בערך אותו סכום כסף ממשיך לזרום מקטר לעובדים הממשלתיים בממשלת חמאס בעזה. ניתוח דומה הוצג גם בבלוג "אבו עלי" - וגם שם נטען כי הסכום והכתובת אליה מגיע הכסף נותרו זהים ומה שהשתנה הוא רק תהליך ההעברה.

לסיכום, אומנם בתקופת כהונתו כראש הממשלה נפסקה העברת הכסף מקטר לידי שלטון חמאס ברצועה באמצעות מזוודות מזומנים, אך ישראל מאפשרת לקטאר להמשיך ולהזרים את הכסף, בהיקף של כ-10 מיליון דולר

בחודש, בדרך אחרת. כיום הדבר נעשה בשיתוף ממשלת מצרים שמעבירה לחמאס דלק שנקנה במימון קטרי, כשההכנסות ממכירתו משמשות לצרכי הארגון ברצועה. לכן דבריו של בנט מטעים.