אימפקט אחריות תאגידית מאי 2022
צילום: Shutterstock, Elle Aon

צילום: Shutterstock, Elle Aon

"גם העסק מרוויח מהעסקת מתמודדי נפש"

טל רוקח ורועי אפשטיין, מנהלי תחום תעסוקה של עמותת אנוש, מלווים בעזרת צוותיהם, אלפי מתמודדי נפש במרכזי תעסוקה, בתעסוקה בשוק החופשי ואפילו בהקמת עסק עצמאי. בכתבה הם קוראים לחברות ועסקים לצאת מהסטיגמות, לחבור אליהם ולפתוח שערים להעסקת מתמודדי נפש

28.04.2022 |

בשיתוף עמותת אנוש

כבר למעלה מארבעים שנה שעמותת אנוש פועלת בשיקום וליווי מתמודדי נפש
ומשפחותיהם. מטרת השיקום היא בראש ובראשונה להחזיר כל מי שעבר משבר נפשי משמעותי לחיק הקהילה והמשפחה. בשנים האחרונות תחום בריאות הנפש עובר שינויים משמעותיים, ובראשם ההבנה כי שיקום הוא התהליך החשוב ביותר, בזכותו, ניתן להעניק למתמודדי הנפש כלים ולעזור להם לחזור לתפקוד מיטבי בחברה.

בעמותת אנוש מחלקים את תהליך השיקום לשלושה תחומיים עיקריים: דיור, תעסוקה ופנאי. תעסוקה היא אחד הכלים המשמעותיים בתהליך השיקום, "מה שמוביל אותנו זה קודם כל למצוא עבודה, גם אם זאת לא העבודה החלומית. עבודה מאפשרת לי לקום בבוקר, להשתלב בשגרה, לעבוד מול מנהל. בהמשך אפשר, ואנחנו עוזרים, למצוא את העבודה המדויקת", מסבירה טל רוקח, מנהלת תחום תעסוקה באנוש.

תחום התעסוקה באנוש, נותן מענה בכמה מישורים. מרכזי התעסוקה מונגשים ומותאמים לאנשים בתהליכים שיקומיים. מטרתם להעניק לעובדים אפשרות לתרגל שגרת עבודה, להתמיד בהגעה למקום העבודה ולתרגל סיטואציות חברתיות ומקצועיות תוך ליווי שיקומי וטיפולי. מתמודדי נפש אחרים מופנים לתעסוקה, בסיוע העמותה הם משתלבים במקומות עבודה, "הליווי שלנו מתחיל מהשלב של חיפוש העבודה, תהליכי הקבלה, ובהמשך, כשאדם כבר משתלב במקום עבודה לעזור עם התמודדויות שיש", מסכמת רוקח.


רועי אפשטיין וטל רוקח / צילום: טל רביב
 רועי אפשטיין וטל רוקח / צילום: טל רביב

רועי אפשטיין וטל רוקח, מנהלי תחום תעסוקה של עמותת אנוש. צילום: טל רביב

העמותה עובדת בשיתוף פעולה עם חברות שונות ובעיקר מבקשת לקדם שיח של גיוון תעסוקתי וקוראת לחברות ובעלי עסקים להצטרף אליה. "אנחנו מקיימים שיתופי פעולה עם כל מיני חברות, למשל בצפון יש לנו פרויקטים עם טמבור ועם זוגלובק. יש המון שיתופי פעולה עם עסקים קטנים. יחד עם זאת, יש מעסיקים שחוששים - איך העובד יתמודד עם משבר בעבודה? מה אם פתאום הוא ישתולל ויתפרץ? אני לא אוכל לפטר אותו? ובגלל זה מונעים מאנשים מאוד טובים להיכנס למערכת", מספר רועי אפשטיין המנהל את תחום התעסוקה לצד רוקח. הוא ממשיך בסיפור מהשטח, "אדם חיפש עבודה באזור הצפון. וסיפר שהוא בא מאנוש ויש לו רקע בבריאות הנפש. הוא לא זומן לראיון. הרכזת שמלווה אותו לא ויתרה, הגיעה למנהלת ואחרי ראיון הוא התקבל. היום, הוא עובד שם כבר חצי שנה, כולם מאוהבים בו, והמנהלת הישירה שלו מודה שהיא טעתה, ואמרה לי 'פחדתי והנה יש לי את אחד העובדים הטובים ביותר בארגון'".

אחרי שמתגברים על הסטיגמה והחשש, מבטיחים אפשטיין ורוקח, המנהלים זוכים לעבוד עם אנשים מצוינים, "אנחנו לא חושבים שאתה עושה חסד כשאתה מקבל מתמודד נפש לעבודה, גם העסק מרוויח מזה. הרבה פעמים זה סיפור של מודעות, כל מנהל נתקל בעובדים שעוברים קושי אישי ויצטרכו את המודעות וההכלה, אנחנו יכולים לתת לו עוד כלי ולעזור לו. התמודדות נפש יכולה להגיע לכל אחד. האנשים שמגיעים אלינו, הרבה פעמים עבדו, אבל חוו משבר גדול, והם רוצים לחזור לעבוד".

אבי ברססט הוא הבעלים והמנכ"ל של חברת המזרונים והמיטות הולנדיה. כבר שנים מלווה את עמותת אנוש ובעיקר את מקבלי השירות שמגיעים לעבוד במפעל של החברה בשדרות, "הגעתי לאנוש מהסיבה שחיפשתי לעזור לאנשים בעזרת התחום שלי, ומתמודדי נפש סובלים מאיכות שינה ירודה", כאיש עסקים מצליח, ברססט היה רגיל לתרום, אבל הרגיש שמשהו חסר לו. "לפני שהגעתי לאנוש הייתי תורם כספים, רושם צ'קים כדי לנקות את המצפון, אבל בעצם עם אנוש התרומה היא עם משמעות, אנחנו עוזרים להם לחזור לקהילה, חוגגים חגים, יוצאים לחופשות, וזה מסב אושר עצום לנו וגם לאנשי אנוש".

במפעל של החברה הנמצא בשדרות, מועסקים מתמודדי נפש במגוון תפקידים כמו בניה, תפירה ומחסן, "אלה העובדים הטובים ביותר בהיבט של זמינות, הגעה, נכונות, הערכה, השקעה, הם מדהימים. הם מקבלים משכורת מלאה, ללא שום הנחות והקלות, הם לא צריכים את זה ולא רוצים את זה, הם רוצים להיות כמו כולם". מחמיא ברססט ומוסיף, "לדעתי חברה שלא משקיעה בקהילה ולא מראה לעובדים שלה שהיא תומכת ומחבקת את האחר, זאת חברה שאין לה עתיד. העובדים שלי לומדים לגלות הבנה, לעזור ולתמוך, זה הופך אותם לאנשים טובים יותר ואוטומטית לעובדים טובים יותר".


כתבות נוספות

צילום: Shutterstock, NicoElNino

BDO בשיתוף

משבר האקלים - החברות הגדולות כבר לא עומדות מנגד

ליהיא יוקלה מנהלת יחידת ה-ESG ושירי ביתן יועצת ESG ב-BDO

צילום: אפי יוספי

collaboration with the Joint Distribution Committee in Israel

"Businesses have a strategic role in promoting socio-economic change in Israel"

הדר אלמוג

הרשמו לניוזלטר נשים בהייטק
נרשמת בהצלחה לניוזלטר