מחירי הדיור עולים בקצב מסחרר? התוכנית הממשלתית נקלעה למבוי סתום

הדיונים על תוכנית הדיור חדשה, שגובשה בחשאי בין שרי האוצר הפנים והשיכון, נקטעו לנוכח אווירת הבחירות בממשלה • גורמים המעורים בנושא: "נעביר מה שאפשר בחוק ההסדרים"

מימין: השרים זאב אלקין, אביגדור ליברמן ואיילת שקד / צילום: דוברות האוצר
מימין: השרים זאב אלקין, אביגדור ליברמן ואיילת שקד / צילום: דוברות האוצר

המגעים לגיבוש תוכנית הדיור החדשה של שרי האוצר, הפנים והשיכון הוקפאו, וייתכן שהיא כלל לא תושלם. לאחר הפגישה הסודית בערב יום הזיכרון של השרים אביגדור ליברמן, איילת שקד וזאב אלקין, בניסיון להתניע תוכנית דיור חדשה, ובעקבות הפרטים המעורפלים שפורסמו על אודותיה, לגלובס נודע כי בשל המציאות הפוליטית החדשה בכנסת ובהיעדר רוב לממשלה הוחלט שלא להתקדם איתה. במקום, במשרד האוצר מגבשים בימים אלה צעדים לצינון שוק הדיור במסגרת העבודה על חוק ההסדרים, שיעלה לאישור הממשלה יחד עם התקציב בחודש הבא.

על הכוונת: זירוז התכנון והתחדשות עירונית

גורם המעורה בנושא אומר השבוע לגלובס כי "במקום לקדם כמה תוכניות דיור במקביל, הוחלט לפעול כדי לקדם את הצעדים האפשריים במסגרת חוק ההסדרים". לחלופין במשרד האוצר מקדמים שורה של צעדים לצינון שוק הדיור שיוצעו לשרים בתקווה שאכן חוק ההסדרים יעבור בממשלת מיעוט. בין היתר נידונו בשבועות האחרונים מהלכים נוספים בתחום הגדלת ההיצע דרך התחדשות עירונית, זירוז הליכי תכנון וכן צעדים שכבר הוצעו בעבר כמו הגדלת המס על דירות להשכרה (מהלך שיעלה בטווח הקצר את שכר הדירה ועשוי לגרור ביקורת שפוליטיקאים מעדיפים להימנע ממנה בשגרה וכל שכן בימי טרום בחירות).

כמו בתוכניות קודמות, גם הפעם אחד הצעדים שנשקלים לקידום בחוק ההסדרים הוא העלאת מספר השיווקים במסגרת מחיר למשתכן (במקום 60% מהקרקעות היום) מה שאמור לאפשר הוזלה של מחיר הדירות לזכאים ולהשפיע בעקיפין על מחירי הדירות בכלל. באופן דומה, הצליח שר האוצר לשעבר משה כחלון להשפיע נקודתית על הורדת מחירי הדיור, ונוכח הזינוק במחירים כעת נדמה כי זה הצעד שיהיה יעיל בטווח הקצר וימתן את הביקורת על חוסר ההצלחה של הממשלה הנוכחית בתחום.

ליברמן האופטימי היחיד לגבי הצגת התוכנית

אבל למרות האינדיקציות במשרדי הממשלה על חוסר ההיתכנות של קידום תוכנית דיור חדשה, שר האוצר, אביגדור ליברמן, התחייב השבוע בישיבת סיעת ישראל ביתנו להציג את התוכנית עד לסוף החודש. ליברמן הכריז: "עם התוכנית שנביא נשתלט על מחירי הדיור. אנו עובדים על התוכנית בדיונים בלתי פוסקים. אני מקווה שנצא עמה בהקדם האפשרי, אני מקווה שנציג את תוכנית הדיור עד סוף החודש". התחזית האופטימית של ליברמן בנוגע להצגת התוכנית לא פוגשת את שותפיו לגיבושה שמביעים פסימיות רבה באשר להסכמה על הצעדים הנדרשים ומשכך נראה שהדרך הפנויה היחידה היא דרך חוק ההסדרים.

הצעדים יאושרו למרות אווירת הבחירות?

על אף הצעדים שנקטה הממשלה מאז ההכרזה על תוכנית הדיור הראשונה לפני למעלה מחצי שנה והגדלה דרמטית בצד ההיצע, הממשלה לא מצליחה לצנן את הביקושים שהביאו לזינוק מדד מחירי הדיור ב־16% בשנה החולפת. במשרד האוצר מקווים כי ליברמן, שהיה נכון לצעדים אמיצים במסגרת חוק ההסדרים הקודם, יהיה נכון לצעדים פחות פופולריים גם כעת, למרות אווירת הבחירות שכבר נותנת את אותותיה בשרי הממשלה ובכנסת.

צרו איתנו קשר *5988