עודד שריקי הוא הקבלן מדרום הארץ שנחקר בחשד לסחיטה והלבנת הון

שריקי, יזם נדל"ן מנתיבות, הוא הקבלן המוכר מאזור הדרום שנחקר בחשד לעבירות של סחיטה באיומים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה וחשבוניות פיקטיביות

עודד שריקי / צילום: איל יצהר
עודד שריקי / צילום: איל יצהר

הותר לפרסום שמו של קבלן הנדל"ן המוכר מאזור הדרום שעוכב לחקירה ביחידה הארצית לפשיעה כלכלית בלהב 443. מדובר ביזם הנדל"ן מנתיבות עודד שריקי.

שריקי נחקר בתיק שמתמקד בחשד לביצוע עבירות של סחיטה באיומים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה ועבירות נוספות שבוצעו תוך שימוש בחשבוניות פיקטיביות. בתחילת השבוע בית משפט השלום בראשון לציון האריך פעם נוספת את מעצרם של שלושה חשודים מרכזיים בתיק למשך שמונה ימים. שריקי שוחרר לאחר החקירה. 

נזכיר כי במהלך החקירה הסמויה מופה מארג רחב של חברות ששימשו את החשודים לכאורה לביצוע עבירות מס והלבנת הון. בנוסף נחשפו עבירות נוספות לכאורה של סחיטה והשתלטות על עסקים על-ידי החשודים, תוך שימוש בחשבוניות פיקטיביות ככיסוי על תעבורת הכספים הרבה.

כמו כן, במסגרת הפרשה עוכבו לחקירה מספר בעלי חברות בנייה, חברות כוח-אדם וחברה להשכרת רכב, אשר חשודים בקבלת חשבוניות חשודות כפיקטיביות או את תמורתן.

שריקי מוכר בעיקר בזכות ההתנהלות הראוותנית שלו

עודד שריקי אומנם פועל בפרויקטים נדל"ניים רבים, אך הוא מוכר גם הרבה יותר בזכות ההתנהלות הראוותנית האישית שלו, ועיקר הסיקור התקשורתי שבו זכה קשור בעיקר לכך. הפעילות העסקית ומקורות ההון של החברה נותרו עד היום מתחת לרדאר, ואולי יש לכך סיבה.

החברה של שריקי, העוסקת ביזמות ובביצוע פרויקטים, היא חברה שבניגוד לבעליה אינה יוצאת דופן בפעילותה בנוף הישראלי. מדובר אומנם באחת מהחברות הדרומיות הגדולות, אך לא כזו שמתקרבת בהיקפי הפרויקטים שלה לחברה הדרומית הבכירה י.ח. דמרי, אולם בקנה-מידה ישראלי, מדובר בחברה בדרג בינוני מבחינת כמות הפרויקטים והדירות שהיא מקימה.

דפוס ההתפתחות של החברה מזכיר במידה רבה דפוסי פעילות של חברות דרומיות בולטות אחרות, שהחלו את פעילותן בערי המוצא של בעליהן ובהדרגה הצפינו למרכז. כיום יש לחברה פרויקטים בהקמה ובתכנון המונים אלפי יחידת דיור, כולל 15 פרויקטים במסגרת "דירה בהנחה" שבהם היא משתתפת כיזמית.

זכה בחמישה מגרשים והפתיע את השוק

לפי נתוני משרד השיכון, החברה בבעלות שריקי בונה כעת 3,106 דירות במסגרת מכרזי מחיר למשתכן, מתוכן 1,474 דירות בבני ברק, 598 דירות בבאר יעקב, 557 בשכונה המערבית בעיר נתיבות שבה הוא גר ועוד 477 דירות בתלמי מנשה.

במרץ 2019 הפתיע שריקי את שוק הנדל"ן כשזכה בכל חמשת המגרשים שהוציאה המדינה להקמת 1,183 דירות בצפון בני ברק. הוא הציע מחיר של 9,876 שקל למ"ר בנוי, נמוך ב-12% ממחיר המקסימום שקבעה המדינה אשר עמד על 11,200 שקל למ"ר בנוי. המחירים שיקפו מחיר של כמיליון שקל בלבד לדירת 85 מ"ר - מחיר נמוך במאות אלפי שקלים מהמחיר באותה עת בשוק ונמוך משמעותית מהמחיר שהציעו המתחרים האחרים במכרז. המתחרים, אגב, העלו ספקות לגבי מתח הרווחים שיישאר בידיים של שריקי בסוף הדרך.

לפני למעלה משבוע, עם מעבר החקירה לשלב הגלוי, פשטה יחידת יאל"כ בלהב 433, יחד עם חקירות מכס ומע"מ תל אביב והמרכז ויחידת יהלום ויחידת מתפ"א, על עשרות בתים, בתי עסק, נותני שירותים פיננסיים (ציינג’) וחברות קבלניות באזור תל אביב, המרכז, ירושלים והדרום. במהלך הפשיטה בוצעו חיפושים, ונתפס רכוש משמעותי בשווי מוערך של עשרות מיליוני שקלים במטרה לחלטו, בהמשך להליך המשפטי.

*** חזקת החפות: עודד שריקי הוא בגדר חשוד בלבד במעשים האמורים. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי, ועומדת לו חזקת החפות. 

צרו איתנו קשר *5988