חקיקה | סיקור שוטף

הושגו הסכמות: הכנסת תפוזר ביום רביעי, חוק הנאשם לא יעלה

טרם הושגו הסכמות על תאריך הבחירות • שר האוצר ליברמן העריך כי עסקת החבילה במשק לא תצא לפועל • ח"כ סמוטריץ': "סיכמנו בישיבת ראשי אופוזיציה לעשות הכל כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא ובימים האלה נהפוך כל אבן כדי למנוע את ההליכה המיותרת הזו לבחירות"

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר
מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

23:02

לדרישת הליכוד ומפלגות נוספות בקואליציה חוק מימון מפלגות יעודכן ובו יעלה ערך המימון מ-1.4 מיליון שקל ל-1.66 מיליון. המשמעות היא תוספת של עשרות מיליונים נוספים למערכת לעלות מערכת הבחירות. חוק הורדת אחוז החסימה ירד מהפרק. בנוגע לחוק המטרו עדיין לא הושגו הסכמות.

22:36

אחרי שעות של דיונים שהחלו בבוקר הודיע יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי בוועדת הכנסת הלילה כי הושגו הסכמות לפיזור הכנסת. לדברי טופורובסקי חוק הנאשם יירד מסדר היום, יקודמו שורה של חוקים בהסכמה וכן חוק פיזור הכנסת יעבור בקריאה שנייה ושלישית עד ליום רביעי בחצות. לעומת זאת טרם הושגו הסכמות על תאריך הבחירות בין הקואליציה לאופוזיציה והוא ייקבע בהמשך.

20:21

האופוזיציה מטילה וטו על חוק המטרו של ישראל ביתנו, שאמור לעלות לקריאה שנייה ושלישית, ומסרבים להעלות אותו להצבעה במליאה יחד עם חוקים נוספים. באופוזיציה טוענים כי לא יאפשרו הישגים נוספים לקואליציה לפני פיזור אלא שמעבר למשחק הפוליטי מדובר במאות שעות דיונים שירדו לטמיון ויתרה מכך גם עשרות מיליארדים.

פרויקט המטרו הוא הפרויקט התשתיתי הגדול ביותר שבוצע בישראל מאז הקמתה. המיזם כולל רשת של שלושה קווי מטרו, באורך כולל של 150 קילומטרים של מסילות תת קרקעיות, 109 תחנות ב-24 רשויות מקומיות ברחבי גוש דן. קווים אלה צפויים לשרת כ-2 מיליון נוסעים ביום. 

מוקדם יותר ‏הושגו הסכמות בנוגע לפיזור הכנסת העתיד, כך שהקריאה הראשונה תיערך היום, ביום רביעי שנייה ושלישית. עדיין אין הסכמה על תאריך בחירות.

15:26

ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר מפלגת הציונות הדתית, מפתיע בישיבת הסיעה וחושף את המאמצים להקים ממשלה עוד בכנסת הזו: "אני ישן שלוש שעות בלילה כדי לפצח את האתגר הזה ולהקים ממשלה רחבה ציונית ולאומית עוד בכנסת הזו. אני אומר ללפיד ולניר אורבך - תנו לתהליכים האלה להבשיל. זה אפשרי. סיכמנו בישיבת ראשי אופוזיציה לעשות הכל כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא ובימים האלה נהפוך כל אבן כדי למנוע את ההליכה המיותרת הזו לבחירות". 

14:16

לדברי ליברמן, עסקת החבילה במשק לא תצא לפועל: "לא נכון לטפל בזה בכנסת באווירה שנוצרה. באווירת סוף עונת התפוזים כבר לא נכון לטפל בזה. דרישות השכר מסקטורים שונים יגיעו עוד ל-80 מיליארד שקלים ולא זו כוונת המשורר".

ליברמן אף העריך כי ביטול הרפורמה בחקלאות יוביל לזינוק במחירי הפירות והירקות: "לגבי החקלאות: מטפלים בזה מתחילת הקדנציה. הצענו גישור ותמיד בסוף זה התפוצץ. חבל. המחירים יתייקרו לפחות ב-14%".

14:10

שר האוצר אביגדור ליברמן על פיזור הכנסת לבחירות: "2.4 מיליארד - עלות הבחירות. מי שאחראי על ההוצאה המיותרת הזו, מקווה שישלם את המחיר בבחירות". השר התייחס גם למגעים עם הסתדרות המורים: "לא תהיה פה כניעה לסחיטה ברגע האחרון. אעשה הכל בהתאם לאינטרס הכלכלי של מדינת ישראל. לגבי נושא המורים והמשא ומתן - זה לא פשוט. כמו בכל משא ומתן, מקווה שתוך זמן סביר נגיע לעמק השווה ונחתום על הסכם קיבוצי חדש בהיקף מלא".

14:00

הדיונים בוועדת הכנסת נמתחים ונדחים במשך שעות ארוכות מאז הבוקר בלי שהוכרע עדיין על אישור חוק פיזור הכנסת לקריאה ראשונה. כל עוד ועדת הכנסת לא תאשר את החוק, לא ניתן יהיה להצביע עליו במליאה. בנוסף מאחורי הקלעים נמשכים המגעים גם על עסקת החבילה בניסיון להביא להסכמות בין כל הצדדים על אישור החוק בקריאה שנייה ושלישית. האוצר והמעסיקים יידרשו להסכים להעלאה נוספת בשכר המינימום ולא החוק ייקבר ואיתו העסקה לפני הבחירות.

מו"מ נוסף מתקיים בתיווך מנכ"ל משרד ראש הממשלה שמנסה להביא להסכמות בין החקלאים למשרד החקלאות על הרפורמה בחקלאות. אם המו"מ ייכשל, המליאה תצביע עליהם אחר הצהריים ותבטל אותם ואת הרפורמה כולה.

דיונים נוספים מאחורי הקלעים בין חברי הכנסת בועז טופורובסקי, ניר אורבך, איתן גינזבורג, דוד ביטן ויואב קיש על תאריך הבחירות וכן על מימון המפלגות ובקשת הסיעות להגדיל את המימון. בקואליציה דורשים כי תאריך הבחירות יהיה ה-25.10, אז תלמידי הישיבות בחופש ויוכלו לסייע ביום הבחירות ואילו בקואליציה מציעים את האחד בנובמבר, סמוך יותר לתאריך ציון רצח רבין.

12:15

בשולי הדיון על פיזור הכנסת, נערך בצהריים דיון בוועדת כלכלה של מיכאל ביטון על מצב הכבישים ביהודה ושומרון. לדיון הוזמנה השרה מרב מיכאלי שבינה לבין ביטון נתק מתמשך שלא נעלם מעיני הוועדה. מיכאלי נכנסה לדיון באיחור ויצאה ממנו כעבור דקות ספורות, לא לפני שהשניים החליפו ביניהם מספר עקיצות.

ח"כ ביטון אף הוציא מהדיון את יועץ השרה אהוד עוזיאל בטענה לכך ששיקר באחד מדיוני הוועדה. באותו דיון שהסלים את המתח בין מיכאלי לביטון נידונה התחבורה הציבורית ורגעים אחר כך הוצגה הרפורמה בתחבורה הציבורית על ידי השרה ובלי שהמידע ניתן לוועדה שעה קלה קודם לכן.

מיכאלי נשארה בכסאה עוד מספר דקות לאחר שעוזיאל הוצא מהדיון. אך לאחר מכן הודיעה שהיא נדרשת לצאת ממנו כדי לברך באירוע ליהדות תוניס שמתקיים בכנסת.


10:10

ועדת הכנסת תדון בקרוב האם היא או ועדת החוקה יכינו את החוק לקריאה ראשונה על מנת שיובא להצבעה בהמשך היום במליאת הכנסת. בוועדת הכנסת רוצים להשאיר את השליטה אצלם, בשביל לשלוט בקצב החקיקה. בעוד בקואליציה מבקשים לסיים את החקיקה של החוק לפיזור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית עוד היום, באופוזיציה דווקא מתנגדים ומבקשים שלא לסיים את החקיקה עד לסוף היום. אתמול הודיע יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי כי "מליאת הכנסת לא תיסגר היום עד שחוק פיזור הכנסת לא יעבור" וכן כי לא יסכימו לווטו של הליכוד על הליכי חקיקה.

בינתיים בליכוד ויש עתיד מדווחים כי הדיונים בין הצדדים לא חודשו ועל הפרק עומדים גם חוקים בשלב האחרון של החקיקה שטרם הוסכם האם יועברו: חוק המטרו, פיצוי אומיקרון ונוספים. אתמול נידון חוק הנאשם בוועדת חוקה אך בייעוץ המשפטי של הכנסת הביעו הסתייגות מקידום החוק בחופזה רגע לפני פיזור הכנסת. הבוקר התחדש הדיון בעסקת החבילה בוועדת העבודה והרווחה בניסיון לסיים את הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית, וגם את החוק הזה דוחפת הקואליציה להעביר רגע לפני הפיזור.

באשר לתקנות יהודה ושומרון - בליכוד לא ממהרים לאשר את תקנות יו"ש לפני פיזור הכנסת, למרות הלחצים מהקואליציה - וזאת משום שהן יוארכו אוטומטית עם היציאה לבחירות. אבל יתרה מכך, בליכוד מכוונים לכך שלפיד ייפגש עם "הבעיה" הזו שוב שלושה חודשים אחרי הבחירות במידה שנתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה כדי שקואליציה עם הח"כים הערבים לא תתאפשר. כלומר: הם יוצרים כבר את המשבר הפוליטי הבא.

צרו איתנו קשר *5988