דירה בהנחה | ניתוח

מתל השומר ועד פסגת זאב: אלו השכונות הצפויות להיכלל בהגרלת "דירה בהנחה"

שכונת חבצלת בנתניה, המבואות הדרומיים בחיפה ופסגת רמות בבאר שבע אמורות להיכלל בהגרלה הקרובה של משרד הבינוי והשיכון, שתיפתח בשבוע הבא • ברוב הפרויקטים טרם הוגשה בקשה להיתר בנייה • מאז אפריל נוספו 23,047 איש לרשימת הזכאים להשתתף בהגרלות

שכונת פסגת זאב בירושלים / צילום: Shutterstock
שכונת פסגת זאב בירושלים / צילום: Shutterstock

אילו שכונות צפויות להיכלל בהגרלה הקרובה של תוכנית "דירה בהנחה"? ההגרלה תצא לדרך ביום ראשון הקרוב ותכלול 5,000 דירות, נוסף על 10,053 שכבר נכללו בהגרלה הקודמת. על פי בדיקת גלובס יש כמה שכונות מרכזיות ביישובים הללו, כולל שכונות חדשות ומתוכננות, שבהן ככל הנראה יוגרלו דירות בהגרלה הקרובה.

לפי פרסומי משרד הבינוי והשיכון בנוגע להגרלה השנייה של תוכנית דירה בהנחה, צפויות להשתתף בה ירושלים, רמת גן, ראש העין, אשדוד, בית שמש, חיפה, אילת, צפת, נצרת, שדרות, דיר חנא ועראבה.

אחת השכונות המעניינות שצפויות להיכלל בהגרלה היא שכונת "תל השומר דרום" ברמת גן, שתכלול 3,050 יחידות דיור מדרום לבית החולים שיבא תל השומר ובצמוד לרמת אפעל. נכון להיום שכונה זו היא היחידה בעיר שנכללת בתוכנית דירה בהנחה, ובה מוצעות 349 דירות בהגרלה, במחיר של 16,380 שקל למ"ר. בהתחשב בהגרלות הנוספות של דירה בהנחה שמתוכננות להמשך השנה, ייתכן כי חלק מהדירות בשכונה יוצעו גם בסבבים הבאים.

 
  

גם ירושלים צפויה להיכלל בהגרלה הקרובה, והמכרזים היחידים שכבר נסגרו בתחומיה ומיועדים לתוכנית דירה בהנחה הם בשכונת פסגת זאב. אלו מציעים 213 יחידות דיור, במחירים שנעים בין 11,641 ל־13,572 שקל למ"ר.

שכונה היוקרה העתידית של נתניה

נתניה היא עיר נוספת שצפויה להיכלל בהגרלה, ובשכונה שצפויה להיות מבוקשת בעתיד הקרוב: חבצלת, עם כ־2,800 יחידות דיור בצפון העיר. בשכונה הזו נכללות בשלב זה 888 יחידות דיור במסגרת דירה בהנחה. בעקבות מספר הדירות המוצע כעת, קיים סיכוי גבוה כי כמות לא מבוטלת תיכלל באחת מההגרלות הבאות. מאחר שמדובר במכרזים שנסגרו בעת האחרונה, המחיר למ"ר בשכונה טרם נקבע סופית - אך ההערכות הן שהוא ינוע סביב 15 אלף שקל למ"ר.

במסגרת ההגרלה יוצעו באשדוד 948 דירות, בעיקר בשכונת פארק לכיש שבצפון העיר, במחיר של 14,859 שקל למ"ר. במקרה זה יש סיכוי כי לא כולן יוגרלו בהגרלה הקרובה. בבאר שבע צפויה להיכלל בהגרלה שכונת פסגת רמות החדשה, שמקצה נכון לעכשיו בסך הכול 915 יחידות דיור להגרלות הקרובות. בחיפה, מדובר על שכונת המבואות הדרומיים, שמקצה בסך הכול 295 יחידות דיור, במחירים שנעים בין 11,583 ל־11,700 שקל למ"ר.

יישובים נוספים שעשויים, על פי הנתונים הקיימים, להשתתף בהגרלה הקרובה הם טבריה, צפת, עפולה, ערד ועמנואל. העיר שבוודאות לא תיכלל בתוכנית היא תל אביב־יפו, כפי שכבר הבהיר שר הבינוי והשיכון זאב אלקין במסיבת העיתונאים שנערכה לפני כשלושה שבועות סביב השקת תוכנית הדיור הממשלתית החדשה. "תל אביב לא השתתפה בהגרלות דירה בהנחה ולא תשתתף גם בעתיד", אמר השר, "וזכאים עשירים לא ייכנסו לתוכנית הקרובה. כל המקרים הללו הם שאריות של תוכנית מחיר למשתכן".

דירה בהנחה מיועדת, בעיקר, לחסרי דיור - עם יתרון לבני המקום. חסרי דיור הם מי שאין ולא הייתה בבעלותם דירה או חלק בדירה (יותר משליש דירה, במצטבר) בשלוש השנים האחרונות; שלא שכרו דירה שחל עליה חוק הגנת הדייר (דמי מפתח) בשלוש השנים האחרונות; שאינם בני רשות ליחידת דיור בנחלה במשק חקלאי ביישוב קהילתי; שאין להם זכויות בדירה בבנייה; שאין להם זכויות בחלק שעולה על שליש בקרקע המיועדת למגורים; או, בחלק בקרקע המעניק זכויות לבנייה של יותר משליש ביחידת דיור.

יש לציין כי בדיקה מדגמית של המכרזים אשר צפויים להיכלל בהגרלה הקרובה, מעלה כי באף אחד מהם לא הוגשה עדיין בקשה להיתר בנייה, כך שבנייתם בפועל צפויה רק בעוד כמה שנים. בהגרלה הקודמת שנסגרה, ובה 150 פרויקטים, ל־136 לא הוגשה בקשה להיתר עד היום.

כ־130 אלף זכאים להשתתפות בהגרלות

ההגרלה הקודמת, שנסגרה באפריל, הביאה למספר הנרשמים הגדול אי פעם - 120 אלף. אם מורידים את מספר הזוכים, מעט יותר מ־10 אלף, ואליהם מוסיפים את מספר הנרשמים החדשים לזכאות מאפריל, 23,027 בסך הכול - מגיעים לכ־130 אלף זכאים.
במשרד הבינוי והשיכון מבהירים כי ההגרלות "יתקיימו על פי תוכנית העבודה עד לסוף שנת 2022", וזאת למרות פיזור הכנסת. המשמעות היא שבחודשים הקרובים יוגרלו במסגרת התוכנית עוד כ־15 אלף דירות.

לאורך יוני התקיימו כמה הגרלות המשך עבור 35 דירות, בראשון לציון, בנהריה, בעפולה, בנתיבות, בעכו ועוד - ולכולן נבחרו זוכים. הגרלות ההמשך מתבצעות עבור דירות שהוגרלו בעבר, ונותרו ללא זוכים מסיבות שונות. בהתאם לכך, מספר הזוכים בהגרלות השנה מסתכם בכמעט 11 אלף איש.

צרו איתנו קשר *5988