החמדנות של עורך הדין אייל בסרגליק והנזק האמיתי של הפרשה

עו"ד אייל בסרגליק נטל סכום עתק ממשפחה קשת-יום לאחר שאבי המשפחה נרצח, כשהוא יודע שהכסף מומן ע"י הציבור הרחב כדי לסייע לה לשרוד כלכלית • זה מזעזע ממש, זה ציני ממש, וזה נורא ממש. העושק כאן זועק לשמיים • במהלך הזה, בסרגליק גם הוציא שם רע לציבור עורכי הדין וללשכת עורכי הדין

עו''ד אייל בסרגליק / צילום: ליאת מנדל
עו''ד אייל בסרגליק / צילום: ליאת מנדל

החמדנות של עו"ד אייל בסרגליק פגעה בראש ובראשונה בעצמו ובשמו הטוב. העובדה שלקח 585 אלף שקל ממשפחה קשת-יום שאיבדה ברצח מזעזע את אבי המשפחה והמפרנס העיקרי שלה עבור ייצוג זניח, כשהמשפחה הייתה יכולה לקבל את אותו שירות בחינם מהמדינה - היא כתם בל-יימחה על יושרו והגינותו המקצועית. בסרגליק מתמודד בימים אלה לראשות לשכת עורכי הדין. גם כך סיכוייו היו די זניחים בעיניי, אולם כעת ברור לחלוטין שראש לשכת עורכי הדין הבא הוא כבר לא יהיה.

מגעים אינטנסיביים לפשרה בנוגע לרפורמה המשפטית: אלה ההסכמות המסתמנות | בלעדי
"להגיד 'השם יעזור' - אי-אפשר לנהל ככה מדינה": שיחה עם הרב שיצא לעבוד ופועל למהפך 

עו"ד בסרגליק נטל סכום עתק ממשפחה קשת-יום שאיננה בקיאה בשפה העברית לאחר שאבי המשפחה נרצח, כשהוא יודע שהכסף מומן על-ידי הציבור הרחב כדי לסייע למשפחה לשרוד כלכלית. קרוב ל-8,000 אנשים תרמו למשפחה כ-900 אלף שקל. הציבור פתח את ליבו וכיסו עבור המשפחה שחרב עליה עולמה.

בהודעת הגיוס נכתב: "יורי וולקוב, עובד כוח עזר בבית החולים איכילוב, נרצח בערב יום רביעי בדם קר, בגלל שאשתו לנה צילמה רוכב אופנוע שעבר באור אדום וכמעט פגע בבני המשפחה שחצו מעבר חציה. יורי היה המפרנס העיקרי בבית, וכעת, מעבר לכאב העצום והתדהמה, לנה אלמנתו מבקשת את תמיכת הציבור בהמשך הדרך והמשך החיים. כל שקל יעזור ללנה לטפל בילדים ולנסות לאזן במעט את הבעיה הכלכלית שנגרמה לה ולבני משפחתה בעקבות הרצח המזעזע" .

מטרת הכסף שנתרם הייתה "לעזור ללנה לטפל בילדים ולנסות לאזן במעט את הבעיה הכלכלית שנגרמה לה ולבני משפחתה". המטרה לא הייתה להעשיר את כיסו של עו"ד בסרגליק. כל זה ממש לא הפריע לבסרגליק לקצור כ-600 אלף שקל מתוך הסכום הזה ישירות לחשבון הבנק שלו.

החוזה המופרך שלו מול אשתו ובתו של יורי ז"ל היה ברור. על-פי ההסכם, סכום העתק יועבר ישירות מאתר "giveback" אל חשבון הבנק של בסרגליק. הוא לא נתן שום שירות של ממש למשפחה עבור הסכום הזה. הוא ידע היטב לאיזה צורך נתרמו הכספים, ושהם לא קשורים ל"שירות" שהוא נתן למשפחה הזו.

העושק כאן זועק לשמיים

זה מזעזע ממש, זה ציני ממש, וזה נורא ממש. העושק כאן זועק לשמיים. במקום להכות על חטא ולהשיב את מלוא הסכום, בסרגליק התחפר וטען כי מגיע לו כל הסכום. לשם שינוי, העם כולו התאחד למטרה מסוימת - להחזיר למשפחה האומללה את כספה.

הביקורת הייתה קטלנית, ובסרגליק התהפך והסכים להחזיר את החלק הארי של הכסף. זאת לצד פרסום פוסט בכייני ומתקרבן בפייסבוק, תוך שהוא מסרב ליטול אחריות כלשהי או להביע התנצלות כלשהי על התנהלותו. 

נזק עבור לשכת עורכי הדין

בסרגליק גם הוציא שם רע לציבור עורכי הדין וללשכת עורכי הדין. הלשכה זוכה גם כך לשם רע, אך בסרגליק הצליח בכישרון לא מבוטל לפגוע בשמה הפגוע גם כך. ובכלל, אלה ימים רעים מאוד למעמד הלשכה. אם לא די בכך שהלשכה מתמודדת עם חרב שמונפת מעל צווארה בדמות נטילת מעמדה בוועדה לבחירת שופטים, גם ראש הלשכה אבי חימי נאלץ להתפטר בנסיבות מביכות במיוחד.

עורך הדין הבכיר דוד חודק איים בכנס של הלשכה כי אם הרפורמה של יריב לוין תעבור, הוא לא יהסס לפתוח באש חיה. חודק כיום הוא חלק ממשרד עורכי הדין הגדול במדינה לאחר איחוד משרד גרוס עם משרד גולדפרב-זליגמן. במשרד שלו כבר מיהרו להתנער. "הדברים שאמר עו"ד דוד חודק בכלי התקשורת ביממה האחרונה, משקפים את דעתו האישית בלבד ואינם מייצגים בכל דרך שהיא את עמדת המשרד".

ועדת האתיקה של מחוז תל אביב כבר פנתה לעו"ד חודק ודרשה את התייחסותו והבהרה בנוגע לדבריו המוקצנים, שלא לומר המוטרפים, אחרת תיאלץ לנקוט נגדו בהליך משמעתי.

אולם מעבר לכבודו של בסרגליק וכבודה של הלשכה, אני בעיקר חושש לנפגעים הבאים. אנשים יחששו לפתוח את כיסם ולקיים את מצוות הצדקה. אם התרומה למשפחת וולקוב למעשה שימשה להגדלת נכסיו של בסרגליק, מי יודע לאן יילכו התרומות האחרות שלנו בדרך של מימון המונים? לקח חשוב מהפרשה העגומה הזו היא לוודא לפני שתורמים בעקבות סרטון מרגש שיש אדם אחראי שאפשר לסמוך עליו שהכסף אכן יגיע ליעדו וינוצל למטרות טובות ובאופן אחראי ושקול. למרות הפגיעה באמון של 8,000 אנשים ישראלים טובים, אני מקווה שאנשים ימשיכו לתרום בעין טובה, אולם כן יפקחו עין על השאלה מי עומד מאחורי גיוס הכספים והאם יש בכוחו לוודא את השימוש המושכל בכסף.

המשפחה החליטה להמשיך במאבקה נגד בסרגליק ולא להסתפק בהשבת שכר הטרחה החלקי. יש לקוות שההשפלה שחווה בימים אלה בסרגליק תהווה אפקט מצנן מספיק עוצמתי על מנת להרתיע עורכי דין ועסקנים נוספים שיחמדו כספם של אנשים בשעותיהם הכי קשות. טוב שם משמן טוב.