EY מפחיתה את שכר השותפים ומקפיאה העלאות, ולא כולם מרוצים

פירמת רואי החשבון הגדולה בארץ הודיעה על הפחתה משמעותית בשכר השותפים והקפאת עדכוני שכר על מנת להימנע מהוצאת עובדים לחל"ת או פיטורים • מההנהלה נמסר: "הפירמה שלנו חווה בימים אלה ירידה טבעית בפעילותה בשל ירידת הפעילות במגזר העסקי בישראל" • חלק מעובדים בחברה יוצאים נגד הקפאות השכר וקוראים לשביתה

משרדי EY / צילום: Shutterstock
משרדי EY / צילום: Shutterstock

הנהלת פירמת רואי החשבון הגדולה בישראל, EY (ארנסט אנד יאנג), הודיעה הבוקר (ב') לכלל עובדי הפירמה על הפחתת שכר לכלל שותפי הפירמה "באופן משמעותי", בשל מצב המשק לאור הירידה בפעילות הפירמה בשל המלחמה.

על פי ההודעה, מדובר בהפחתה שנעה בין 50% ל-100% מהשכר לשותפים המנהלים. בנוסף, הודיעה הפירמה על הקפאת העלאות שכר של כלל עובדיה. נכון לעכשיו, העלאות השכר שהיו אמורות להתבצע בחודש אוקטובר ידחו לחודש דצמבר לדברי החברה באישור מוקדם של ההסתדרות.

לאומי מציע פטור מהחזר הלוואות גם לתושבי הדרום שאין להם משכנתה
בדרך לגל הסדרי חוב? עשרות חברות בבורסה הגיעו לתשואת "זבל". אלה העיקריות שבסיכון

EY ישראל היא חלק מחברת EY הגלובלית, שנחשבת לאחת מארבע הפירמות הגדולות בענף ראיית החשבון בעולם. הפירמה בישראל היא הגדולה בענף בארץ ומעסיקה מעל 2,000 עובדים. יו"ר ומנכ"ל הפירמה הוא רו"ח שרון שולמן.

במכתב ששיגרו השותפים המנהלים לעובדי הפירמה נכתב כי "הקטנות השכר לשותפים ודחיית עדכוני השכר הם חלק מניסיון משמעותי של הפירמה להימנע מצורך לבצע מהלכים כמו הוצאה לחל"ת או פיטורים, וכולנו תקווה שהפעולות שביצענו יספיקו לעת הזאת".

עוד ציינה הנהלת הפירמה במכתב: "ימים קשים ומורכבים עוברים על כולנו. ברגע אחד בבוקר ה-7.10 כל המדינה עברה טלטלה וטראומה שכמותה לא ראינו או הכרנו, אשר גררה אותנו למלחמה. ליבנו ומחשבותינו עם משפחות הנרצחים, הנעדרים והחטופים, וכולנו תקווה שנראה את כולם במהרה חזרה בבית בשלום. 

"אנו נמצאים במצב מורכב וקשה של חוסר ודאות שכנראה יימשך עוד זמן מה. כלל המשק במדינת ישראל חווה בימים אלה פגיעה כלכלית משמעותית שהיקפה וחומרתה יתבררו רק בעתיד, וכיוצא בזה גם הפירמה שלנו חווה בימים אלה ירידה טבעית בפעילותה בשל ירידת הפעילות במגזר העסקי בישראל".

גילו התחשבות בעובדים

בניגוד לגופים אחרים במשק, בפירמה לא נקטו צעדים קיצוניים כדי לצמצם את עלויות השכר - כמו הוצאת עובדים לחל"ת. בנוסף, עובדי הפירמה מספרים כי המנהלים גילו התחשבות רבה במצבם של עובדים שעבדו מהבית, נותרו עם ילדים, סבלו מחרדה ועוד.

"לאורך שלושת השבועות האחרונים ניסינו לפעול ברגישות רבה ולהתחשב בצרכים השונים של כולכם/ן כדי לעבור תקופה לא פשוטה, זאת לרבות חוסר פגיעה מוחלטת בשכר", נכתב במכתב לעובדים. "בימים האחרונים, מתוך רצון לשמור על שגרה וחוסן כלכלי, עודדנו אתכם לחזור לשגרת חירום במשרד, תוך התחשבות מרבית בצרכים המיוחדים של כולם ועמידה בהנחיות פיקוד העורף. כל זאת לצד הרתמות אדירה של כולנו למעורבות אזרחית מקסימלית, מתוך אחריותנו האזרחית והעסקית".

על הרקע הזה החליטה הנהלת הפירמה כאמור כי כלל שותפי הפירמה יפחיתו את שכרם. בנוסף, ההנהלה החליטה לנקוט מספר צעדים אחרים, בהם דרישה מהעובדים לחזור לעבודה במשרד "במתכונת הרגילה" כבימי שגרה - ארבעה ימים מהמשרד ויום עבודה מהבית, אלא אם יאושר על-ידי השותף הסדר אחר בהתחשב בצרכים השונים.

בנוסף, נקבע כי החל מ-1.11, מי שלא יוכל לעבוד מכל סיבה שהיא, יתבקש לדווח על שעות חופשה.

הפירמה מקפיאה העלאות שכר

באשר להקפאת העלאות השכר, נקבע כי "כלל עדכוני השכר נדחו נכון לעכשיו בחודשיים, מתוך רצון לצמצם את הפגיעה בעובדים ומתוך תקווה כי בעוד חודשיים הסביבה העסקית תהיה ברורה יותר"; ואולם צוין כי "במקרה שהמצב במשק יחריף, נערוך חשיבה נוספת ונעדכן בהתאם".

הגם שהפירמה הודיעה על קיצוץ שכר גם לשותפים, חלק מעובדים זועמים על ההחלטה להקפיא את העלאות השכר ופנו אל יו"ר ועד העובדים בפירמה, יוסף לבנזון, בבקשה להכריז על סכסוך עבודה ועל שביתה. במכתב שכתב לבנזון לעובדים אמש, בו יידע אותם על כוונת הפירמה להקפיא את העלאות השכר רגע לפני שיצאה ההודעה הרשמית של הפירמה, הוא ביקש  להרגיע את הרוחות. "המצב בשלב הזה הוא שהלכה למעשה נגזלו מאיתנו חודשיים של תוספות שכר, ומבחינתנו הדבר נעשה בצעד שלא ראוי היה שייעשה בימים שכאלה, שבהם כל עובד מחפש את הביטחון האישי, המשפחתי, החברתי והכלכלי", כתב לבנזון.

אך הוסיף: "אף על-פי כן, זו לא העת למאבק, ואין לנו כוונה לנהל בימים כאלה מאבק ארגוני או משפטי נגד ההנהלה בשל הצעד שהיא נוקטת, ואולם ברור שאין לנו כוונה לוותר. עם חזרת המשק לשגרה, אנו נשוב ונדרוש כל תוספת שכר שנלקחה מאיתנו שלא בצדק, ונדרוש מההנהלה להחזיר את חובותיה לעובדים".

עבודה אינטנסיבית גם בימי המלחמה

ביולי 2017 עשו עובדי פירמת ראיית החשבון EY ישראל היסטוריה כאשר הקימו את ועד העובדים הראשון - והיחיד עד היום - בפירמות ראיית החשבון בישראל, וחתמו על הסכם קיבוצי מול הפירמה.

לפני כשנה חתמו ההסתדרות, הנהלת EY ישראל וועד העובדים על הסכם קיבוצי חדש בחברה, לאחר שתוקפו של ההסכם המקורי פג. ההסכם החדש, שחל על כ-1,600 עובדים בפירמה, שיפר את תנאי ההעסקה בשלל תחומים.

בין היתר, נקבע בהסכם כי יוענקו לעובדים תוספות השכר החל מחודש אוקטובר של כל שנה. בהתאם קיבלו כל עובדי הפירמה הודעה טרם היציאה לחופשת הסוכות על גובה תוספת השכר שתינתן להם ועל השכר המעודכן שישולם להם החל משכר חודש אוקטובר.

"ימים קשים וכואבים עוברים על כולנו מאז השבת השחורה של יום ה- 7.10.2023. אנו משתתפים בצערה של כל משפחה בישראל שאיבדה קרוב ברצח המתועב או שיקירם נחטפה או בקרבות המתמשכים , ומחזקים מכאן את ידי כוחות הביטחון - ובכלל זה עובדות ועובדי השותפות שנמצאים במילואים - במאבק על הבית", כתב יו"ר ועד העובדים לבנזון במכתב לעובדים.

עוד הוא הוסיף: "גם בימים של מלחמה, אנו ממשיכים בשגרת העבודה, ולאחר שבועיים של אי-ודאות, נכון לעכשיו העבודה נעשית כמעט כבימי שגרה, תוך שכל עובדי הפירמה שלא גויסו למילואים, מגבים את חבריהם באמצעות עבודה אינטנסיבית גם בשעות נוספות על חשבונם, ונותנים תפוקה מוגברת על-מנת לאפשר עמידה בכל המשימות ללא חריגה מלוח הזמנים".

לבנזון הוסיף וכתב: "אלה ימים קשים לכל אדם, ולא צריך להוסיף קושי נוסף על הקיים. עובדות ועובדי הפירמה נמצאים כרגע בעומס עבודה, ומתן תוספת השכר בזמן ייתן דחיפה מורלית שכולנו צריכים כעת במקום פגיעה מיותרת במוטיבציה של כולנו. אלה הימים לתגמל, לא למנוע מאיתנו את שמגיע לנו.

אנחנו מאחלים לכולנו ימים שקטים וטובים יותר ונחזור לדרוש את המגיע לנו עם שוך הקרבות".