חברי הדירקטוריון של Truth Social, המקורבים לטראמפ, הם שיחליטו מתי הוא ימכור את מניותיו בחברה

החלטות מפתח יתקבלו על ידי חברי דירקטוריון, ביניהם בנו של דונלד טראמפ וחברי קבינט לשעבר

דונלד טראמפ / צילום: ap, John Locher
דונלד טראמפ / צילום: ap, John Locher

דונלד טראמפ זקוק לכסף מזומן, והחל מהיום הוא יצפה בערימת המניות שבבעלותו נסחרות בבורסה. השאלה היא, תוך כמה זמן הוא יכול לנצל את חלקו עם כמעט 4 מיליארד דולר ברשת החברתית Truth Social?

קו המשווה | טראמפ יוצק צוננים על ישראל: למה הוא מתכוון כשהוא אומר תפסיקו כבר
פרשנות | בדרך לעימות עם בנק ישראל? מאחורי ההכרזה של רשות התחרות

זה תלוי במועצת המנהלים של חברת האם של Truth Social. הקבוצה כוללת את בנו, שלושה חברים לשעבר בממשל שלו ואת חבר הקונגרס לשעבר שלקח תפקיד מוביל בהגנה על הנשיא לשעבר במשפט ההדחה הראשון שלו.

חברת האם של Truth Social החלה להיסחר היום (ג') תחת הטיקר DJT, ראשי התיבות של טראמפ. שווי השוק שלה יעמוד על כ-6.8 מיליארד דולר, מה שהופך את אחזקתו של טראמפ של כ-60% לשווה כמעט 4 מיליארד דולר.

מחיר מניית Truth Social מוצג בבניין נאסד''ק / צילום: Associated Press, Frank Franklin II
 מחיר מניית Truth Social מוצג בבניין נאסד''ק / צילום: Associated Press, Frank Franklin II

מניות מחוץ להישג ידו

התזמון לא יכול היה להיות טוב יותר עבור טראמפ. ביום שני, שופט קבע במהלך ערעורו שטראמפ יכול לשלם 175 מיליון דולר כדי לעכב את פסק הדין שלו בהונאה אזרחית בסך 454 מיליון דולר. טראמפ לא הצליח להשיג ערבות שתכסה את כל הסכום.

175 מיליון הדולר הם חלק מהגידול האחרון בנכסים של טראמפ, אבל המניות שלו מחוץ להישג ידו כרגע. בדרך כלל, אנשים המעורבים בסוג העסקאות שהביאו את Truth Social לשוק המניות אינם רשאים למכור או ללוות כנגד המניות שלהם במשך שישה חודשים.

מועצת המנהלים בת ה-7 חברים תצטרך להעניק לטראמפ אישור מיוחד אם ירצה לבצע מהלכים כאלה בשלב מוקדם יותר. זה לא יהיה מהלך חריג מאוד, אבל בדרך כלל דירקטורים ממתינים חודש או יותר לפני שהם נותנים לבעל מניות גדול למכור. הם עושים זאת כדי להימנע מלגרום למכירה גדולה בבת אחת, מה שעלול להוביל להפסדים משמעותיים עבור משקיעים קטנים יותר.

"אף אחד לא באמת יודע איך זה הולך ללכת, אבל בהחלט יהיה מרתק לראות את זה קורה", אמרה קריסטי מרווין, מייסדת SPACInsider, ספקית נתונים ומחקר שבוחנת חברות רכישה ייעודיות כמו זו שהופכת את החברה של טראמפ לציבורית (נסחרת בבורסה).

אם הדירקטוריון יעניק לטראמפ אישור מיוחד, ישנם כללים שיגבילו כמה הוא יכול למכור. בהתחשב בכמה נסחרות מניות החברה, יתכן שטראמפ עדיין יוכל למכור מניות בשווי של כמה מאות מיליוני דולרים במשך שלושה חודשים.

מי יושב בדירקטוריון?

הקבוצה כוללת את דונלד טראמפ ג'וניור ושלושה אנשים שעבדו בעבר עבור ממשל טראמפ: רוברט לייטייזר, שהיה נציג הסחר של ארה"ב לשעבר; קאש פאטל, עוזר לשעבר בבית הלבן ובפנטגון, שטראמפ שקל למנות לתפקידים גבוהים ב-CIA וב-FBI לקראת סוף כהונתו; ולינדה מקמהן, שהובילה בעבר את מינהל העסקים הקטנים והקימה יחד עם בעלה, וינס, את World Wrestling Entertainment (WWE).

דווין נונס, מנהל Truth Social וחבר קונגרס לשעבר שתמך בטראמפ בוועדת המודיעין של בית הנבחרים, הוא חלק מהצוות. אריק סווידר, מנהיג החברה שהופך את העסקים של טראמפ לציבוריים, ועורך דין בשם וו. קייל גרין, חברים גם הם. לא ברור איך סווידר וגרין קשורים לטראמפ.

גרין, לייטייזר ומקמהן רשומים כדירקטורים "עצמאיים".

שאנון דיווין, הדוברת של החברה המחזיקה ב-Truth Social, אמרה בהצהרה שנתנה כי מאמר זה הוא רק עוד אחד בסדרה של מאמרים שנחקרו בצורה גרועה על ידי הוול סטריט ג'ורנל ומבקרים בצורה לא הוגנת את Truth Social. היא לא הזכירה היכן נכתבו טעויות ספציפיות במאמר זה או בקודמיו.

בעולמו של דונלד טראמפ, דברים מתפתחים ההפך מהמצופה

מתן הרשאה לטראמפ למכור את מניותיו עלול להיות מסוכן עבור הדירקטוריון מכיוון שהוא מחזיק בכמות המניות הגדולה ביותר והיא הסיבה העיקרית לכך שהמשקיעים הרגילים קונים את המניה. אם יש אינדיקציה כלשהי שהוא מוכר או עשוי למכור, זה עלול להוריד את מחיר המניה ולגרום לאנשים לדאוג לגבי עתידה של Truth Social.

אבל אנחנו חיים בעולמו של דונלד טראמפ, ובו דברים יכולים להתפתח הפוך מהצפוי. טראמפ מקבל סכום כסף גדול בגלל שתומכיו איחדו כוחות ברשתות החברתיות כדי להעלות את מחיר המניה. מניות SPAC שיהפכו ל-Truth Social עלו ביום שני ב-35%.

המשקיעים האלה רוצים לתמוך בטראמפ. במקום למכור את המניות שלהם, הם עשוים לעודד את המכירה שלו. על ידי שמירה על מחיר המניה גבוה, הם יכולים לסייע לטראמפ עוד יותר. אם המניה תישאר מעל רמות מסוימות בשבועות הקרובים, הנשיא לשעבר עשוי לקבל עשרות מיליוני מניות נוספות.

למנהלים ולמקורבים יש בדרך כלל אפשרות למכור את מניותיהם מוקדם יותר אם הם נתפסים כיוצרים ערך עבור משקיעים אחרים. מכיוון שמחיר המניה של Truth Social גבוה, משקיעים רבים הרוויחו משמעותית.

אם המניה אכן תרד לאחר שטראמפ ימכור מניות מוקדם, זה עלול להוביל לתביעות נוספות של משקיעים או אנשים המעורבים בעסקה. כמה תביעות כבר הוגשו על ידי גורמים פנימיים שחיפשו מניות נוספות לפני השלמת המיזוג.

לפני העסקה, טראמפ היה יו"ר חברת האם של Truth Social, אך הוא אינו ממלא תפקיד רשמי בחברה הציבורית החדשה על פי מסמכים רגולטוריים. למרות זאת, הוא המשקיע הגדול ביותר בחברה ואחד המשתמשים הפעילים ביותר של Truth Social, עם כ-6.8 מיליון עוקבים. יש לו גם מיליוני עוקבים בפייסבוק וב-X (שנודע בעבר בשם טוויטר).

משקיעים מקצועיים רבים מאמינים שמחיר המניה של Truth Social אינו משקף במדויק את המציאות העסקית של החברה. מהשקתה ב-2021 ועד לספטמבר 2023, Truth Social הרוויחה כ-5 מיליון דולר במכירות, אך ספגה הפסדים של עשרות מיליוני דולרים. זה עלול לגרום לתנודות משמעותיות במחיר המניה בחודשים הקרובים.

קריסטי מרווין, מייסדת SPACInsider הזכירה שכל דבר שטראמפ עושה נוטה להזמין בדיקה אינטנסיבית, והפעם זה לא יהיה שונה.