למרות המתיחות: ממשל ביידן אישר אספקה נוספת של נשק לישראל

ארה"ב תמכור לישראל 25 מטוסי F-35, מנועים ופצצות • מדובר בעסקת ענק: אך ורק המכירה של המטוסים ומנועים מוערכת בכ־2.5 מיליארד דולר • "המשכנו לתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה", מסר גורם בבית הלבן

מטוס הקרב F-35 / צילום: Reuters, Nicolas Economou
מטוס הקרב F-35 / צילום: Reuters, Nicolas Economou

ממשל ביידן אישר בימים האחרונים מכירת 25 מטוסי F-35 ומנועים, 1,800 פצצות MK84 במשקל כ־900 ק"ג ו-500 פצצות MK82 במשקל כ־226 ק"ג. כך מדווח הערב (ו') בוושינגטון פוסט. המכירות לא דרשו את אישור הקונגרס, ועל כן ככל הנראה נשמרו בהסתר.

WSJ | ארה"ב מתכוננת לשלוח כלי נשק לישראל במקביל למאמציו של ביידן לקדם הפסקת אש  
אמברגו הנשק הקנדי על ישראל רק נכנס לתוקף, וכבר עומד בסימן שאלה 

אף שמכירות F-35 ופצצות MK84 ו־ MK82 כבר אושרו בקונגרס ועל כן לא דרשו הגנה חוזרת, מדובר בעסקת ענק. אך ורק המכירה של 25 מטוסי F ־35 ומנועים מוערכת בכ־2.5 מיליארד דולר. "המשכנו לתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה", מסר גורם בבית הלבן לוושינגטון פוסט. "סיוע תוך הצבת התניות אינו חלק מהמדיניות שלנו". זהו מסר שונה למדי מדבריו של יו"ר המטות המשולבים, צ'ארלס בראון, שאמר ביום חמישי כי "ישראל לא קיבלה את כל מה שהיא ביקשה".

ביידן מודאג מהיקף הפגיעה באזרחים

הסיוע המשמעותי החדש מתבצע למרות המתיחות שאינה מוסתרת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, מה גם שהאחרון נתון לביקורת מבית על אופן השימוש הישראלי באמל"ח מתוצרת אמריקאית במלחמת חרבות ברזל. פצצות MK84 באופן ספציפי אינן נחשבות לכאלו שמרבים להשתמש בהן במתאר עירוני צפוף, משום שהן משאירות מכתשים בקוטר של כ־15 מטרים.

ממשל ביידן לא מהסס להביע את דאגתו מהיקף הפגיעה באזרחים, כאשר לפי משרד הבריאות של חמאס בעזה - נהרגו במהלך המלחמה כ־32 אלף פלסטינים. בד בבד, ארה"ב גם פועלת מול הרשות הפלסטינית לשינוי התנהלותה. לפי דיווח פוליטיקו מהיום, וושינגטון קרובה להסכם עם רמאללה שיפסיק את מדיניות התשלום למשפחות מחבלים שביצעו פיגועי טרור.

האישור השבוע אינו נובע מעקיפת קונגרס, אך נזכיר שגם כשצעד כזה נדרש - ממשל ביידן הוכיח כי הוא לא מהסס. בסוף דצמבר, בפעם השנייה בתוך כחודש, החליטו בממשל לעקוף את הקונגרס ולמכור לישראל פגזי 155 מ"מ וציוד נלווה בהיקף כ־147.5 מיליון דולר. לפני כן, הממשל עקף את הקונגרס עבור מכירת פגזי 120 מ"מ, בעלות יכולת חדירת שריון כבד, בהיקף כ־106.5 מיליון דולר.