החברה שמוכרת חלומות לדירות בגבעתיים, אבל בעירייה לא מכירים

בדיווח לבורסה כללה חברת אאורה פרטים על יחידות הדיור שתקים בפרויקט התחדשות עירונית ברחוב כצנלסון בגבעתיים • בעירייה אומרים: "הנתונים אינם תואמים את המציאות", ומצביעים על מקרה דומה שקרה עמה בעבר

משרדי אאורה בגבעתיים / צילום: טלי בוגדנובסקי
משרדי אאורה בגבעתיים / צילום: טלי בוגדנובסקי

גורמים בעיריית גבעתיים טוענים בפני גלובס כי פרטים מהותיים שפרסמה חברת הבנייה אאורה באשר לפרויקט שהיא תוביל ברחוב כצנלסון בעיר אינם מדויקים. לפי הגורמים, בדיווח לרשות לניירות ערך לפני כשבוע וחצי, כללה אאורה פרטים על מספר יחידות הדיור והמבנים שתקים החברה בגבעתיים - בעוד אלו, לטענת העירייה, אינם תואמים את המציאות ולא פורסמו על דעתה.

ראיון | "בעוד שנה נהיה בקטסטרופה": התחזית הקשה של יגאל דמרי
דירת ארבעה חדרים נמכרה ב-1.3 מיליון שקל. בכמה יקפוץ השווי לאחר תמ"א?

נזכיר כי הדיווחים לרשות לניירות ערך מיועדים לציבור המשקיעים של החברה ולמשקיעים פוטנציאליים. מטרתם לשקף למשקיעים את מצב החברה בהווה ואת הכיוונים שאליהם היא מתכננת להתפתח בעתיד, וכן לדווח על אירוע שעשוי להשפיע על מחיר מניית החברה - לכן עליהם להיות מדויקים ולשקף את המציאות לאשורה.

מצד העירייה, פרסומים שאינם תואמים את התכנון שהיא מובילה עשויים ליצור עבורה בעיות מול בעלי הדירות הקיימים, שבטוחים כי הפרטים שפרסמה החברה הם הנכונים. כמו כן, הדבר יכול לסבך את העירייה גם מול בעלי דירות בסביבת הפרויקט שיבקשו להגיש התנגדויות לתוכנית בעקבות הפרטים המפורסמים, גם אם אלו לא יתממשו בסופו של דבר.

"לא ברור על סמך מה החברה מתחייבת"

מדובר בפרסום האחרון של אאורה, מ־21 באפריל, בו עדכנה החברה כי היא "נבחרה על ידי בעלי הזכויות לביצוע פרויקט התחדשות עירונית ברחוב כצנלסון 104 ו־106 בגבעתיים. במסגרת הפרויקט צפויות להיהרס 69 יחידות דיור קיימות בשלושה בניינים ישנים במתחם, ותחתן הקמה של כ־166 יחידות דיור חדשות במגדל יוקרתי בן כ־30 קומות, לצד מבנה מרקמי בן תשע קומות, וכן שטחי מסחר ומבני ציבור במרכז העיר".

עוד ציינה החברה כי "הפרויקט נושק לשני פרויקטים נוספים שבהם זכתה החברה בעבר בגבעתיים, ברחוב כצנלסון 102 א+ב, וברחוב שינקין 37-41". בשלושת הפרויקטים צפויה החברה לטענתה לפנות 179 יחידות דיור קיימות ושש חנויות קיימות, ולבנות במקומן 444 יחידות דיור חדשות בחמישה מבנים.

שלושת הפרויקטים נמצאים בתחומי תוכנית התחדשות עירונית גדולה שמקדמת העירייה - תוכנית "מרחב תחנת המטרו נגה", סביב התחנה העתידית המתוכננת באזור. אלא שנכון לנקודת זמן זו, בעירייה טרם נקבעו עקרונות התכנון לגבי כל מתחם ומתחם, והתוכנית נמצאת בשלבי גיבוש ראשוניים.

למרות זאת, חברת אאורה בחרה לפרט בדיווח שהוציאה לרשות לניירות ערך את אותם נתונים באשר למתחם שבו זכתה - מספר יחידות הדיור שתבנה, מספר המבנים שיוקמו ומספר הקומות בכל אחד מהם - זאת כאמור למרות שלטענת העירייה פרטים אלו טרם הוחלטו במסגרת גיבוש התוכנית הכללית למתחם.

"התוכנית מצויה בשלבי תכנון ועדיין לא נקבעה חלוקה לתאי מימוש, לא נקבע היקף הזכויות, ההוראות ועוד", מציינים בעירייה. "התושבים יודעים זאת, וגם חברת אאורה מודעת לכך. זה הוסבר לאנשיה במסגרת פגישת היכרות ועבודה כללית. לא ברור על סמך מה חברת אאורה מתחייבת בפני הדיירים. סבירות גבוהה שההתארגנויות מצד החברות והדיירים לא יחפפו את החלוקה שתוצע במסגרת התוכנית שאנו מקדמים, וכדי לממש אותה ההתארגנויות הללו יצטרכו להתאים את עצמן".

ראש העיר: "לא לחתום לפני שבודקים"

בעיריית גבעתיים מצביעים על דיווח קודם של אאורה, מסוף שנת 2021, על זכייה בפרויקט אחר, ברחוב שינקין 50-64 בעיר. הפרויקט הזה אינו חלק ממתחם ההתחדשות סביב תחנת נגה, אך גם שם, לטענת העירייה, הדיווח של חברת אאורה לא תאם את המצב התכנוני. בפרסום זה ציינה החברה כי בפרויקט יוקמו מגדלים בני 20 קומות - ואילו תוכנית המתאר המקומית המתייחסת למתחם מאפשרת בינוי עד 16 קומות בלבד.

ראש העיר, רן קוניק, התייחס לדיווח האחרון של החברה ואמר לגלובס כי מדובר בבעיה שחוזרת על עצמה. "לצערי זו כבר פעם שנייה שבה מתפרסמת תוכנית לכאורה על ידי חברת אאורה בגבעתיים, אולי לצורך דיווחים לבורסה, שאינה תואמת לחלוטין את מדיניות התכנון והבנייה שלנו באזור - וודאי לפני שהוחלטו דברים שניתן על פיהם להבטיח הבטחות לבעלי הדירות".

ראש העיר הוסיף כי "כמו תמיד, גם במקרה הזה אנו ממליצים לבעלי הדירות לא לחתום על שום מסמך לפני שהם בודקים היטב עם האגף להתחדשות עירונית בעירייה מה מתוכנן, מה אושר ומה לא אושר".

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: רונן אקרמן
 רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: רונן אקרמן

אאורה היא אחת החברות הגדולות בתחום ההתחדשות העירונית בישראל, עם 114 פרויקטים ברחבי הארץ ופוטנציאל של 52 אלף יחידות דיור חדשות. עד היום אכלסה החברה כ־5,000 יחידות דיור בהתחדשות עירונית.

"אאורה בטוחה ביכולותיה לקדם את הפרויקט"

מחברת אאורה נמסר בתגובה: "החברה מובילה בבנייה בעיר גבעתיים, מצויה ביחסי עבודה טובים עם העירייה וזוכה לאמון הדיירים בשל יכולותיה המוכחות בקידום תב"עות ובהבאת פרויקטים של פינוי־בינוי לביצוע ואכלוס. בפרויקט המדובר ידוע לכול שעדיין אין תוכנית בניין עיר מאושרת, ובכוונתנו לקדם כזאת בתיאום עם הדיירים, עם עיריית גבעתיים ועם מוסדות התכנון.

הערכות החברה בדבר תוכנית שסביר שתתאפשר להיבנות במקום מתבססות על ידע מקצועי נרחב של החברה ועל עצת יועציה המקצועיים, והדיווח מדויק ומשקף זאת. אאורה הוכיחה תוצאות איכותיות ומקצועיות והישגיה בולטים, כך שהיא בטוחה ביכולותיה לקדם את הפרויקט בצורה המיטבית למען הדיירים הוותיקים ולמען העיר בכלל".