גל העלאות המחירים נמשך: שטראוס וגד מייקרות את מוצרי החלב

אחרי תנובה וטרה, גם שטראוס מודיעה כעת על התייקרות בחלק ממוצרי החלב הלא מפוקחים בשיעור של כ-1.6% • בין היתר מדובר על גבינת סקי, שמנת להקצפה וחלב יטבתה • העלאת המחירים תיכנס לתוקף ב-19 במאי • גם מחלבות גד הצטרפו לגל העלאות המחירים והודיעו על העלאת מחירים בשיעור ממוצע של 3.5% החל מ-16 במאי

גבינת סקי של שטראוס. צפויה להתייקר בקרוב
גבינת סקי של שטראוס. צפויה להתייקר בקרוב

אחרי שתנובה וטרה הודיעו השבוע על העלאות מחירים, גם שטראוס מודיעה היום (ה') על התייקרות בחלק ממוצרי החלב הלא מפוקחים בשיעור של כ-1.6%. ההתייקרות תיכנס לתוקף בעוד כשלושה שבועות, ב-19 במאי. 

האם שתיקת קמעונאיות המזון סוללת את הדרך להמשך העלאות מחירים?
מעלים מחירים: מפת ההתייקרויות המלאה
מסנפרוסט ועד מאמא עוף: תנובה מעלה מחירים של עשרות מוצרים
הגל נמשך: עליות מחירים במוצרי טרה וקוקה-קולה
מ-1 במאי: מחירי החלב בפיקוח עולים בכ-4.5%

משטראוס נמסר כי החברה "מודיעה היום על עדכון המחירון לקמעונאים של חלק ממוצרי המחלבות בעקבות עדכון עליית המחירים במוצרים המפוקחים. המוצרים שמחירם לקמעונאי יתעדכן כוללים את מוצרי החלב המפוקחים, וחלק מהמוצרים שאינם מפוקחים בהם החלב הגולמי מהווה חומר גלם משמעותי". 

בין היתר מדובר על גבינת סקי, שמנת להקצפה וחלב יטבתה. 

לגל העלאות המחירים הצטרפה, כמה שעות לאחר הודעת שטראוס, גם מחלבות גד, שהודיעה על העלאת מחירים בשיעור ממוצע של 3.5% החל מ-16 במאי. ממחלבות גד נמסר: "עליות המחיר הדרסטיות, בעיקר בתקופת המלחמה, לא פוסחות גם על מחלבות גד ומשפיעות במגוון תחומים: חומרי הגלם, גורמי האריזה, תשומות הייצור, מחירי היבוא ומחיר החלב הגולמי. על כן אנו נאלצים לעדכן את מחירון גד, במינימום האפשרי, כדי למזער באופן חלקי בלבד את העליות שאנו סופגים כבר תקופה ארוכה".

העלאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים - סימן מקדים

ההתייקרות במוצרי החלב המפוקחים, שנכנסה לתוקף השבוע, היוותה סימן מקדים להודעות על העלאות המחירים של חברות המזון. גם במאי 2023, לאחר העלאת מחירי החלב המפוקחים דאז, הודיעו תוך שעות בזו אחר זו טרה, תנובה, שטראוס ומחלבות גד על העלאות מחירים במוצרים המפוקחים והלא מפוקחים. 

אין זו הפעם הראשונה השנה ששטראוס מודיעה על התייקרויות. בינואר השנה הודיעה החברה על העלאת מחירים ברבע ממוצריה - אולם אז לא דובר על מוצרי חלב אלא על מוצרים אחרים כגון שמן זית, חומוס וטחינה, שוקולד, שוקולית, חטיפים ועוד. אז ציינה שטראוס כי ההחלטה הגיעה בעקבות עלייה של עשרות אחוזים במחירי חומרי הגלם בשנה האחרונה. בנוסף הודיעה החברה באותו מעמד על התייעלות ופיטורי עובדים בשכבות הניהוליות. 

נציין כי לא רק המחלבות מעלות בימים אלה מחירים, אלא גם חברות מזון נוספות - ובהן גלידות נסטלה, מעדני יחיעם ודיפלומט

בניגוד לעבר - הפעם קמעונאיות המזון לא נאבקות עבור הצרכנים ולא נעמדות על הרגליים. ההתייחסות שלהן להעלאות המחירים מתרחשת בעצימות תקשורתית נמוכה ובאנרגיה פחותה מהמאבק המתוקשר שנרשם בסוף 2022, בשיאו של עוד גל התייקרויות, אז הן יצאו נגד הספקיות שהודיעו על העלאות מחירים. מהלך כזה לא צפוי בגל הנוכחי.