חשיפה: יצוא הנפט לישראל דרך טורקיה נמשך למרות החרם. אלו הסיבות

אזרבייג'ן היא ספקית נפט משמעותית של ישראל, כשהזהב השחור מגיע דרך צינור באקו־טביליסי־ג'ייהאן (BTC) - שם, הנפט מועמס על מכליות בדרך לחיפה • כך השפיעו יחסי אנקרה־באקו על ההחלטה לא לעצור את הנפט לישראל

צילומים: מארק ישראל סלם (הג'רוזלם פוסט), Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב
צילומים: מארק ישראל סלם (הג'רוזלם פוסט), Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

טורקיה טרם עצרה את העמסת מכליות הנפט מנמל ג'ייהאן שבטורקיה לישראל. כך נודע היום (ו') לראשונה לגלובס מפי בכירים ישראלים. אזרבייג'ן היא ספקית נפט משמעותית של ישראל, כשהזהב השחור מגיע דרך צינור באקו־טביליסי־ג'ייהאן (BTC) - שם, הנפט מועמס על מכליות בדרך לחיפה.

קצין אמריקאי חושף כמה כטב"מים ישראלים יירטו כוחות צה"ל 
טורקיה מפסיקה את המסחר עם ישראל: מה המשמעויות ואילו ענפים יפגעו?

בינואר, למשל, ישראל כבשה את המקום הראשון בטבלת יעדי יצוא הנפט של אזרבייג'ן, עם 523.5 אלף טונות בשווי כ־297 מיליון דולר. זאת, לאחר שבין ינואר לנובמבר 2023 ישראל דורגה במקום השני, עם 2.24 מיליון טונות בכ־1.38 מיליארד דולר. אזרבייג'ן היא ספקית נפט משמעותית של ישראל לצד קזחסטן, כאשר בין המקורות הנוספים נמנית, למשל, ניגריה.

הסיבה שטורקיה לא פוגעת באספקה לישראל אינה טמונה באינטרסים של ירושלים, אלא של באקו. לנשיא אזרבייג'ן אילהם אלייב יש מערכת יחסים מצוינת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך לא פחות מכך גם עם נשיא טורקיה רג'פ טאייפ ארדואן שלא שש לנקוט בפעולה שתפגע ישירות באינטרסים של ידידו הטוב אלייב.

ככלל, יחסי אנקרה־באקו הם עמוקים, ומתבססים על רעיון "אומה אחת, שתי מדינות" (Bir millet, iki devlet). האזרבייג'נים הם עם טורקי, בדומה לקזחים ולאוזבקים, אבל קרובים יותר מכולם לאנקרה - ומכאן עומק הקשר.

בה בעת, ישראל היא ספקית אמל"ח משמעותית מאוד של אזרבייג'ן. אלו כוללים מנעד רב של מוצרים: החל מהחימוש המשוטט "הארופ", דרך טילי "לורה" ועד רכישת מערכת ההגנה האווירית ברק MX מהתעשייה האווירית בחודש נובמבר תמורת 1.2 מיליארד דולר. לכך ניתן להוסיף, לדוגמה, מכירת שני לווינים שביצעה התעשייה האווירית לאזרבייג'ן בחודש אוקטובר תמורת 120 מיליון דולר.

היחסים החמים ביותר עם מדינה מוסלמית

יחסי ישראל־אזרבייג'ן הם היציבים ביותר של ישראל עם מדינה מוסלמית, ופורחים מאז שנת 1992. שנה לאחר מכן חנכה כבר ישראל שגרירות בבאקו, כשהיחסים בתחילתם התבססו על נפט אזרבייג'ני ואמל"ח ישראלי. אולם, לאורך השנים ובמיוחד מאז שהנשיא אילהם אלייב עלה לשלטון ב־2003, היחסים התרחבו לתחומים רבים כמו, למשל, חינוך.

דחיפה נוספת ואף הבעת אמון ביחסים עם ישראל התבצעה בשנה שעברה, עם פתיחת שגרירות אזרבייג'ן בתל אביב. אל משרה זו שלח הנשיא אלייב את מוכתר ממדוב, דמות מוכרת בבאקו שעד למינוי כיהן כשר המדע והחינוך.