הדוחות המאכזבים שהפילו את המניה הישראלית בוול סטריט

סולאראדג', המפתחת טכנולוגיה לתחום האנרגיה הסולארית, מסכמת רבעון חלש נוסף • ההכנסות צללו בכ-80% וההפסד הנקי גדל • גם התחזיות להמשך שהציגה החברה מאכזבות

צבי לנדו, מנכ''ל סולאראדג' / צילום: איל יצהר
צבי לנדו, מנכ''ל סולאראדג' / צילום: איל יצהר

הרבעון הראשון היה רבעון חלש נוסף לחברת הטכנולוגיה סולאראדג' , המספקת פתרונות לתחום האנרגיה הסולארית, והתחזית לרבעון השני מצביעה על כך שההתאוששות עדיין לא כאן. סימן לכך הגיע כבר לפני שבועיים, כשהמתחרה אנפייז  פרסמה דוחות שהצביעו על העיכוב בהתאוששות בשוק, ובתגובה ירדה גם מניית סולאראדג'. אתמול, לאחר שסולאראדג' פרסמה את הדוחות שלה, המניה ירדה במסחר המאוחר ב-8.5%.

טבע עקפה את התחזיות וצמצמה את ההפסד הנקי; המניה קופצת במסחר בת"א 
ארה"ב מונעת יצוא שבבים לוואווי הסינית, ואינטל לא תעמוד בתחזיות האופטימיות 

החברה סובלת כבר מספר רבעונים מירידה בביקושים, בעיקר בשל רמות מלאי גבוהות שנצברו אצל המפיצים של מוצריה. ברבעון הראשון ההכנסות היו גבוהות יותר מתחזיות האנליסטים והסתכמו ב-204 מיליון דולר, נתון המשקף ירידה של 78% מהרבעון המקביל, כשההכנסות מתחום הסולאר ירדו ב-33% ל-190 מיליון דולר. 45% מההכנסות ברבעון היו מאירופה, 34% מארה"ב והיתר משאר העולם.

סולאראדג' הציגה הפסד גולמי של 26.2 מיליון דולר (או 13.3 מיליון דולר על בסיס Non-GAAP), ובשורה התחתונה נרשם הפסד נקי לפי כללי GAAP של 157 מיליון דולר, בהשוואה לרווח של 138 מיליון דולר ברבעון המקביל. על בסיס Non-GAAP, ההפסד הנקי הסתכם ב-109 מיליון דולר שהם 1.9 דולר למניה, בעוד שהאנליסטים ציפו להפסד של 1.57 דולר למניה.

התזרים מפעילות שוטפת היה שלילי בגובה 217 מיליון דולר, והיקף המזומנים בקופה ירד במהלך הרבעון ב-124 מיליון דולר ל-214 מיליון דולר. בסך הכול היו לסולאראדג' בקופה מזומנים והשקעות בסך 316 מיליון דולר. החברה השתמשה ב-33 מיליון דולר לרכישת מניות של עצמה במחיר ממוצע של כ-65.7 דולר, גבוה מהמחיר היום.

סולאראדג' מציגה תחזית מאכזבת להמשך

סולאראדג' מצפה להכנסות של 250-280 מיליון דולר ברבעון השני - שיפור לעומת הרבעון הראשון אך ירידה לעומת הרבעון המקביל. האנליסטים ציפו ליותר, 306 מיליון דולר. הרווחיות הגולמית לא צפויה לחזור, והצפי הוא לרווחיות גולמית שלילית של 4% עד איזון (0%).

צבי לנדו, מנכ"ל החברה, אמר שבאופן עונתי, ברבעון השני ההתקנות של מערכות סולאריות עולות, ולכן החברה צופה המשך ירידה של המלאים ושיפור בהכנסות. במקביל, הוא ציין שהחברה מתמקדת במוצרים חדשים שהיא מצפה להשיק ברבעונים הבאים לקראת המחזור הבא של צמיחה בתעשייה.

נזכיר שעל רקע המצב החברה הודיעה בתחילת השנה על פיטורי 900 עובדים, מתוכם 550 בישראל.

סולאראדג' נסחרת בנאסד"ק, ולאחר שנחלשה במסחר המאוחר אחרי פרסום הדוחות, היא נסחרת בשווי של כ-3 מיליארד דולר. בשיא החברה נסחרה בשווי שהתקרב ל-20 מיליארד דולר ולתקופה מסוימת היא אף הייתה החברה הישראלית הגדולה ביותר בוול סטריט.