ישראל במלחמה | סיקור שוטף

עשרות ק"מ מהגבול: כטב"ם חיזבאללה התפוצץ ליד צומת גולני

שעות אחרי המטח הכבד למירון שכלל כ-60 רקטות, חיזבאללה טען: ביצענו שיגורים לעבר בסיס בגליל התחתון • קצין צנחנים נפצע קשה ו-2 בינוני בלחימה ברצועת עזה • אלעד פינגרהוט הוא האזרח שנהרג אתמול במתקפה בגבול הצפון, נקבע מותו של לירון יצחק שנפצע אנושות מפצמ"ר שלשום בעזה • התרעה הופעלה בשדרות בפעם ה-3 היום  • עדכונים שוטפים

גבול לבנון / צילום: Shutterstock
גבול לבנון / צילום: Shutterstock

עדכונים שוטפים

21:16 - חיזבאללה מקבל אחריות על השיגור לגליל התחתון וטוען: תקפנו עם רחפנים בסיס צבאי

ארגון הטרור הלבנוני הודיע כי הוא זה ששיגר את הכטב"ם שהתפוצץ ליד צומת גולני, עשרות ק"מ מהגבול עם לבנון. לטענת חיזבאללה, המתקפה כללה "מספר רחפני תקיפה".

20:18 - מטרות חיזבאללה ועמדת השיגור שממנה בוצע המטח למירון: צה"ל ממשיך לתקוף בלבנון

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו עמדת שיגור של חיזבאללה שממנה בוצע במטח לעבר מירון מוקדם יותר היום במהלכו נורו כ-60 רקטות למרחב. בצה"ל מציינים כי לפני כן, מטוסי קרב תקפו מוקדם מבנה צבאי המשויך לכוח רדואן של חיזבאללה בג'בל רזלן, לצד מבנה צבאי של ארגון הטרור במרחב בליידא שבדרום לבנון.

19:52 - אזעקה בכפר נהר הירדן שבגליל התחתון, מסתמן - יירוט מוצלח באזור צומת גולני

ההתרעה הופעלה בכפר לראשונה מאז 11 באוקטובר בעקבות חשד לחדירת כלי טיס עוין. אין נפגעים, בפיקוד העורף הודיעו כי האירוע הסתיים.

19:31 - מת מפצעיו לירון יצחק שנפצע שלשום מפצמ"ר בעזה

שבועיים לפני חתונתו, הצוות הרפואי בבילינסון נאלץ לקבוע את מותו של לירון ז"ל, בן 30 מפתח תקוה, שהיה עובד קבלן במשרד הביטחון.

18:15 - גלנט נגד נתניהו: "לא מקבל החלטה - סכנה להישגים הצבאיים" 

שר הביטחון הדגיש במסיבת העיתונאים שקיים כי לא יסכים לממשל צבאי בעזה: "אין דיונים על היום שאחרי, אני דורש זאת מאוקטובר" . את ההצהרה הוא קבע לפני הודעת רה"מ נתניהו שהחליט לקדם את חוק הגיוס שהעלה השר גנץ בכנסת הקודמת - מהלך שטרם קיבל את התייחסותו של גלנט. לכתבה המלאה

18:05 - קצין בחטיבת הצנחנים נפצע קשה בקרב בצפון רצועת עזה

קצין בצנחנים נפצע קשה ושני לוחמים נפצעו בינוני בהיתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה.

17:01 - בפעם השלישית היום: צבע אדום בשדרות

אזעקת צבע אדום בשדרות נשמע בשדרות, בפעם השלישית היום. מהעירייה נמסר כי רקטה אחת שוגרה מרצועת עזה, היא לא יורטה ולא נפלה בשטח העיר. בשלב זה לא ידוע על נפגעים בגוף או נזק לרכוש.

16:30 - צה"ל חושף: רגע יירוט הכטב"מים ששוגרו הלילה מעיראק

במהלך הלילה, מטוסי קרב של חיל האוויר יירטו שני כלי טיס בלתי מאוישים שעשו את דרכם לשטח ישראל מכיוון עיראק, כך עדכן דובר צה"ל. במסגרת משימת הגנת השמיים של חיל האוויר, יורטו השבוע מטרות עוינות רבות על ידי מטוסי קרב ומערכות ההגנה האווירית "פטריוט" ו-"כיפת ברזל".

16:20 - אזעקות הופעלו ביישובים בגליל המערבי

16:00 - הותר לפרסום: אלעד פינגרהוט הוא שסייע לכוחות צה"ל ונפגע מנ"ט של חיזבאללה

אלעד פינגרהוט, גרוש ואב ל-3, הוא הישראלי שסייע אתמול לכוחות צה"ל ונפגע מטיל נ"ט של חיזבאללה. פינגרהוט במקור מאפרת, שכר בשנים האחרונות דירה במצובה שבגליל המערבי. הוריו מתגוררים בסין. שעות אחרי האירוע, בצה"ל אישרו כי חוסל מהאוויר מפקד שטח בכיר של חיזבאללה.

פינגרהוט הגיע אתמול לאדמית למסור לחיילים תרומות ליום העצמאות. בשלב מסוים זיהה פגיעה במרחב, וניסה לברר אם יש דרך לסייע. כתוצאה מהפגיעה חייל צה"ל נפצע בינוני וארבעה חיילים נוספים נפצעו קל. הם פונו לקבלת טיפול רפואי.

15:50 נתניהו: "הדיבורים בעניין 'היום שאחרי' כשחמאס נשאר על כנו, יישארו רק דיבורים ריקים מתוכן"

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "עד שלא יהיה ברור שחמאס לא שולט צבאית בעזה, שום גורם לא יהיה מוכן לקבל על עצמו את הניהול האזרחי על עזה מחשש לשלומו. לכן הדיבורים בעניין 'היום שאחרי' כשחמאס נשאר על כנו, יישארו רק דיבורים ריקים מתוכן. בניגוד לנטען, במשך חודשים אנחנו עוסקים בניסיונות שונים להביא פתרון לבעיה המורכבת הזו. חלק מהניסיונות סמויים מן העין וטוב שכך. זה חלק ממטרות המלחמה שהגדרנו, אנחנו נחושים להשיג גם אותו" 

12:30 - עם אבטיחים במקום דגלי פלסטין: סטודנטים מפגינים למען הפסקת המלחמה מחוץ לאוניברסיטת תל אביב; מנגד הפגינו נגדם סטודנטים מ"אם תרצו"

המפגינים מניפים שלטים בצורת אבטיח במקום דגלי פלסטין ושלטים שעליהם כתוב: "הפסיקו את רצח העם", "הפסקת אש" ו"יש ילדים ברפיח". מאוניברסיטת תל אביב נמסר: "בהתאם לחוק במדינת ישראל, זכות ההפגנה נתונה לכל אזרח, יהודי או ערבי, ימין או שמאל".

עוד הוסיפו: "אנו נמצאים כעת בעיצומה של מלחמה קשה, שבה לצערנו גם קהילת האוניברסיטה איבדה עשרות רבות מחבריה. אנו קוראים למפגינים מכל הצדדים לגלות אחריות, לשמור על איפוק ולכבד את המגבלות והכללים שהמשטרה קבעה".

מנגד הפגינו כמאה סטודנטים מ"אם תרצו" שהשתתפו בהפגנה מול הפגנת "יום הנכבה" שקיימו סטודנטים מחד"ש באוניברסיטת תל אביב. מארגן ההפגנה של אם תרצו, רס"ן במיל' שי רוזנגרטן, אמר: "זו לא אוניברסיטת קולומביה כאן, אנחנו במדינת ישראל! חרפה גדולה לאקדמיה בישראל". 

המעבר של חמאס לטקטיקות גרילה מרמז עבור ישראל על מלחמה ללא סוף
מחר: דיון דחוף בבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג בבקשה לעצירת המלחמה בעזה
מה תכלול חבילת הסיוע החדשה של ממשל ביידן למלחמה בעזה 
"זה לא מסובך": מה עומד מאחורי הסלוגן שפוגע בתדמית של ישראל
אין לנו צפון אחר: פרויקט מיוחד לחבל הארץ שאסור לנו לאבד

12:00 - מטח כבד לכיוון הר מירון

אזעקות בלתי פוסקות נשמעו במרחב והתקבלו דיווחים על נפילות. לפי שעה אין דיווח על נפגעים

10:30 - צה"ל החל לפעול בלב ג'באליה, קרבות עצימים מול עשרות חוליות חמושות

מדובר צה"ל נמסר כי הכוחות פועלים בלב הרצועה, בשיתוף חיל האוויר, ומחסלים עשרות מחבלים. באחת מהתקיפות, כלי טיס של חיל האוויר חיסלו את חוליית המחבלים שביצעה ירי למרחב שדרות אתמול. במקביל, נמשכת פעילות אוגדה 162 במזרח רפיח. הלוחמים איתרו מוצב אימונים של חמאס ומתחם המדמה כלים צה"ליים ואמצעי לחימה רבים.

10:00 - אזעקות בשדרות ובעוטף עזה, פגיעה ישירה בבניין

בעיריית שדרות מעדכנים על 2 רקטות ששוגרו לעבר העיר, אחת יורטה ואחת פגעה ישירות בבניין לא מאוכלס. שתי נשים נחבלו בדרכן למרחב המוגן ופונו לבית חולים במצב קל. התרעות נשמעו גם באיבים ובניר עם.

09:15 - דיווח ב"פייננשל טיימס": ממשל ביידן דוחק במדינות ערביות לקחת חלק בכוח שמירת שלום ברצועת עזה "ברגע שהמלחמה תסתיים"

לפי הדיווח במצרים, במרוקו ובאיחוד האמירויות שוקלים להסכים למהלך, אך מתנים זאת בהכרה אמריקאית במדינה פלסטינית. סעודיה לעומת זאת סירבה לקחת חלק והביעה חשש כי הסכמה שלה תצטייר כ"שיתוף-פעולה עם ישראל". 

09:04 - אזעקות בעוטף עזה

צבע אדום נשמע בשדרות, באיבים ובניר עם. 

09:03 - דיווחים בעזה: כוחות צה"ל נסוגו משכונת זייתון 

07:03 - צה"ל חיסל מפקד שטח בכיר ביחידת "חזית הדרום" של חיזבאללה

במהלך הלילה כלי טיס של חיל האוויר תקפו במרחב צור וחיסלו את המחבל חסין איברהים מכי, מפקד שטח בכיר בחזית הדרום של ארגון הטרור חיזבאללה. מכי היה אחראי על תכנון והוצאה לפועל של מתווי טרור רבים לעבר העורף הישראלי במהלך הלחימה. מדובר בתקיפה מדויקת תוך ביצוע מעקב וללא פגיעה בבלתי מעורבים.

06:05 - הותר לפרסום:  עירא יאיר גיספן, לוחם בגדוד 75, נפל בקרב בדרום הרצועה

דובר צה"ל התיר לפרסם כי סמל עירא יאיר גיספן, בן 19 מפתח תקווה, לוחם בגדוד 75 עוצבת סער מגולן, נהרג אתמול בקרב בדרום רצועת עזה.

00:55 - צה"ל: מטוסי קרב יירטו שני כטב"מים שהיו בדרכם לשטח ישראל מכיוון מזרח

דובר צה"ל עדכן כי מטוסי קרב של חיל האוויר יירטו שני כטב"מים שעשו את דרכם לשטח ישראל מכיוון מזרח. "הכלים לא חצו לשטח הארץ", נמסר מצה"ל.

00:00 - דיווח: חסין מכי, בכיר בחיזבאללה, חוסל בתקיפה בלבנון

דיווח בערוץ אל-חדת' הסעודי: בכיר בארגון הטרור חיזבאללה מהכפר בית יאחון, חסין מכי, והמאבטח שלו חוסלו בתקיפה שמיוחסת לישראל, באזור צור.

23:37 - האזרח שנהרג היום באדמית אינו תושב הקיבוץ

האזרח הגיע מוקדם יותר היום אל החיילים כדי להביא להם תרומות ליום העצמאות. בשלב מסוים הוא זיהה פגיעה במרחב, ועל הדרך ניסה לברר אם יש דרך לסייע. בארגון חיזבאללה זיהו אותו כאיש צבא ושיגרו טיל מונחה שפגע בו ישירות. גופתו הועברה למכון לרפואה משפטית.

22:37 - בלבנון מדווחים: כטב"ם ישראלי תקף רכב באזור צור

ראשוני: סיכול ממוקד באזור צור. על-פי הדיווחים בתקשורת הערבית, בוצע ירי של כטב"ם לעבר רכב ליד שכונת רימל במחוז צור. על-פי הדיווח, התקיפה בוצעה באמצעות שלושה טילים. בתקשורת הלבנונית מאשרים כי יש שני מחוסלים בתקיפה.

21:27 - דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי: "שלוש אוגדות נלחמות בעזה ב-3 מוקדים שונים - בצפון, במרכז ובדרום הרצועה. כ-100 מחבלים חוסלו ביומיים האחרונים"

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12