בורסות עולם | סיקור שוטף

וול סטריט ננעלה בעליות קלות; אנבידיה שברה שיא חדש

הנאסד"ק ננעל סביב רמות הבסיס • אירופה ננעלה במגמה חיובית • הבורסה בצרפת – הרע עוד לפניה, כך מנבאים בגולדמן סאקס • הבנק המרכזי של אוסטרליה הותיר את הריבית ללא שינוי • בנק אוף אמריקה: שוק הנפט העולמי מוצף ומחירי הנפט נמצאים בסיכון • אנליסטים נותנים למיקרוסופט מחיר יעד של 550 דולר, 22% יותר ממחיר המניה כעת • מגדל ניהול תיקי השקעות: הבחירות בארה"ב טובות לשווקים

וול סטריט / צילום: Unsplash, Chenyu Guan
וול סטריט / צילום: Unsplash, Chenyu Guan

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

23:00

יום המסחר בוול סטריט ננעל בעליות קלות: הנאסד"ק ננעל סביב רמות הבסיס, ה-S&P 500 שבר את שיא כל הזמנים ועלה ב-0.3% ל-5,487 נקודות, והדאו ג'ונס הוסיף לערכו 0.2%.

21:08

המסחר בוול סטריט מתנהל לפי שעה בעליות קלות: הנאסד"ק עולה ב-0.2%, הדאו ג'ונס מוסיף לערכו 0.1%, וה-S&P 500 עולה ב-0.3%.

מלבד אנבידיה , גם מניית השבבים סופר מיקרו קמפיוטר  מטפסת ב-4% ומיקרון  עולה בכ-3.6%. מנגד, ברודקום  יורדת בכ-1.1%.

חברת e.l.f ביוטי מזנקת ביותר מ-7% לאחר שחברת שירותים הפיננסים Canaccord Genuity ציינה כי מניית החברה צפויה להציג צמיחה חזקה והעלתה את מחיר היעד על המניה ל-250 דולר מ-214 דולר, מחיר המהווה אפסייד של כ-30% ממחיר הסגירה של המניה ביום שני. 

בשוק החוב האמריקאי, תשואות האג"ח הממשלתיות יורדות בשעה זו. התשואה ל-10 שנים יורדת ב-5 נקודות בסיס ונסחרה סביב 4.22%. במקביל, התשואה לשנתיים יורדת גם ב-5 נקודות בסיס ועומדת על 4.71%.

20:13

אנבידיה  מטפסת בכ-3% וכובשת את המקום הראשון מבין חברות העולם במונחי שווי שוק שמסתכם בשעה זו ב-3.33 טריליון דולר. חברת השבבים הצליחה לעקוף את שווי השוק של מיקרוסופט  שעומד כעת על 3.32 טריליון דולר.

19:14

המדדים המרכזיים בוול סטריט נסחרים לפי שעה במגמה מעורבת. הנאסד"ק יורד ב-0.1%, הדאו ג'ונס עולה ב-0.1%, וה-S&P 500 עולה ב-0.2%.

סקוט כרונרט, ראש אסטרטגיית המניות בסיטי בנק, העלה את מחיר היעד של מדד ה-S&P 500 לסוף השנה ל-5,600 נקודות מ-5,100 נקודות. מדובר בעלייה של כמעט 10% מהתחזית הקודמת ומהגבוהות בוול סטריט, על פי סקר של CNBC. מחיר היעד החדש של המדד מהווה אפסייד של 2.3% ממחיר המדד בנעילת המסחר ביום שני.

18:48

בורסות אירופה ננעלו במגמה חיובית: הדאקס עלה ב-0.4%, הפוטסי הבריטי טיפס ב-0.6% והקאק הצרפתי הוסיף לערכו 0.8%.

17:18

המדדים המרכזיים בוול סטריט נסחרים לפי שעה בעליות קלות: הנאסד"ק עולה ב-0.1%, הדאו ג'ונס נסחר במגמה דומה, וה-S&P 500 עולה ב-0.2%.

מאקרו ארה"ב: הייצור התעשייתי עלה בחודש מאי ב-0.9% (צפי:0.3%). בקצב שנתי הייצור התעשייתי עלה ב-0.4%.

16:30

יום המסחר בוול סטריט נפתח במגמה מעורבת. הנאסד"ק נסחר סביב רמות הבסיס, ה-S&P 500 עולה ב-0.1% והדאו ג'ונס נסחר במגמה דומה.

חברת יורוג'ן פארמה , המפתחת תרופות לסרטן בדרכי השתן, הודיעה על גיוס של 107.5 מיליון דולר (ואופציית חתמים של 15% נוספים). הגיוס בוצע לאחר שהחברה דיווחה בסוף השבוע שעבר על תוצאות חדשות מניסוי קליני שנערך במוצר השני שלה, תרופה לסרטן שלפוחית השתן. המוצר הראשון של החברה, תרופה לסרטן בדרכי השתן העליונות, כבר אושר ונמכר בשוק, אך השוק למוצר השני, בהנחה ואכן יאושר כטיפול קו ראשון לסוג סרטן זה כפי שמקווה החברה, צפוי להיות משמעותית גדול יותר.

מניות החברה הוצעו לציבור במחיר של 17.5 דולר, דיסקאונט של 5% על מחיר השוק לאחר העליות בעקבות הניסוי. במקביל הוצעו למשקיעים נבחרים, אופציות למניות נוספות באותו המחיר. לחתמי ההנפקה הוצעו מניות נוספות באותו מחיר, שיכולות להגדיל את ההנפקה בעוד 15%. חתמי ההנפקה היו TD Cowen , Guggenheim Securities ואופנהיימר שהוביל את ההנפקה. HC Wainwright היו יועצי ההנפקה.

יורוג'ן מנוהלת על ידי ליז בארט והיו"ר שלה הוא משקיע הביומד המיתולוגי פרופ' אריה בלדגרין. לאחר ההנפקה שווי החברה עומד על כ-630 מיליון דולר.

ניסוי זה הוא השני של החברה בטיפול בסרטן שלפוחית השתן. ניסוי ATLAS אליו יצאה ב-2021 הסתיים באכזבה כאשר התוצאות בסילוק הגידול היו דומות לאלה של קבוצת הביקורת. אך בהמשך הסתבר כי בזרוע הניסוי ישנן פחות חזרות של הגידול אחרי הצלחת הטיפול.

15:39

מאקרו ארה"ב: המכירות הקמעונאיות עלו בחודש מאי ב-0.1%, מתחת לצפי המוקדם שעמד על 0.3%. בקצב שנתי המכירות הקמעונאיות עלו ב-2.3% (נתון קודם: 2.7%).

מנהל ההשקעות הראשי של בנק ניהול העושר פיקטה, סזאר פרז-רואיז, מסביר כי: "המכירות הקמעונאיות בארה"ב יהיו המפתח השבוע להערכת בריאותו של הצרכן האמריקאי לאחר שתביעות האבטלה השבועיות הגיעו לשיא של 10 חודשים
והאמון הצרכני ירד לשפל של שבעה חודשים ביוני. עם זאת שהתחזיות החציוניות של קובעי המדיניות של הפד מצביעות על ארבע הפחתות בשנת 2025, הפחתות הריבית התעכבו אך לא בוטלו. אנו מצפים לשתי הפחתות השנה, בספטמבר ודצמבר. אנו גם עוקבים מקרוב אחר מכרזי האוצר האמריקאי לאחר מספר תוצאות מעורבות".

15:05

הבורסה בצרפת חוותה בשבוע שעבר טלטלה בעקבות הודעתו של הנשיא מקרון על בחירות בזק. מיד אחרי ההודעה החלו ירידות במדד ה- CAC 40 הצרפתי, ולפי חישוב של בלומברג הבורסה הצרפתית איבדה קרוב ל-240 מיליארד אירו (כ-258 מיליארד דולר) משוויה בתוך כשבוע בלבד (כ-6.3% מערכה).

בבית ההשקעות גולדמן סאקס חושבים שהרע עוד לפנינו - "שוק המניות בצרפת ימשיך וירד בגלל הסיכון הפוליטי וזאת בשבועות ואף בחודשים הקרובים, אבל ההשפעה תורגש במניות המקומיות, ובפרט מניות הבנקים, אך גם מניות קארפור, חברת הבנייה וינסי וחברת התשתיות אנג'י".

בגולדמן סאקס מציינים ל זאת שהחשיפה של מדד הקאק-40 הצרפתי לשוק הצרפתי היא כ-20% בלבד ו-80% ממנו "מאוכלס" על ידי חברות בינלאומיות שמוכרות בשווקים העולמיים והכנסותיהן הן בדולרים.

14:20

גילת  אמנם הודיעה אתמול על רכישה אסטרטגית של חברה בתחום הקישוריות למטוסי נוסעים, תחום עם רווחיות גבוהה. אבל כנראה שהשוק לא מקבל יפה את תנאי העסקה או שלא מאמין ביתרונות הסינרגיה בין השתיים - היום המניה יורדת ב-5% בת"א לאחר שאתמול בוול סטריט השילה כ-8% וכעת אף יורדת בכ-2% בטרום המסחר שם. 

הרכישה, בגובה 98 מיליון דולר ועוד 147 מיליון דולר בהתאם לעמידה ביעדים, צפויה להניב הכנסות של 100-150 מיליון דולר בשנה החל מהשנה הבאה, על בסיס צבר ההזמנות הקיים של החברה.

12:44

חברת הרכבים החשמליים פיסקר הגישה הבוקר בארה"ב בקשת צ'פטר 11 להגנה מפני נושים, כאשר היא מתכננת למכור את נכסיה בדרך לפשיטת רגל. ייצור הרכבים של החברה הופסק בחודש שעבר, כאשר הצרות הפיננסיות של החברה העמיקו.

זהו פרק נוסף עבור חברות הרכב החשמלי אשר לא מצליחות לעבור את מכשול הייצור הסדרתי והמכירות הגדולות, כאשר החברה ייצרה רק כ-11,000 רכבים מתוך 23,000 שהוא היעד שהציבה לעצמה, כאשר 5000 מהם עדיין נמצאים במלאי וטרם נמכרו.

11:39

לאחר הפתיחה החיובית, המסחר באירופה עובר למגמה מעורבת כשמדד הקאק הצרפתי מוחק את העליות ונסחר בירידה של 0.1%, מדד דאקס עולה ב-0.2% ופוטסי ב-0.1%. 

דיויד קוהל, הכלכלן הראשי ביוליוס בר התייחס הבוקר למדיניות המוניטרית בבנקים המרכזים בעולם: 

"הישיבה האחרונה של הוועדה הפדרלית לשווקים הפתוחים (FOMC) מעלה את הסיכוי כי הריבית בארה"ב תתייצב על ערך גבוה יותר מאשר בעשור האחרון, כאשר הבנק הפדרלי יחליט לאמץ מדיניות מוניטרית ניטרלית . התחזיות לגבי ערך הריבית לטווח הארוך עלו ל-3% כאשר שיעור הריבית הנוכחי עומד על 5.25%-5.5%, מה שמתווה את הדרך למדיניות ניטרלית דרך הורדות ריבית. מהירות הורדת הריבית תלויה קודם כל בצמיחה והאינפלציה בארה"ב".

"בנוסף, שאלת המדיניות המוניטרית הניטרלית קיימת כיום גם בכלכלות נוספות ברחבי העולם. בשוויץ, הבנק הלאומי השוויצרי  ככל הנראה יחליט על המשך הורדת הריבית כבר השבוע".

"גם ביפן הסוגייה עודנה רלוונטית כאשר הדרך של בנק יפן למדיניות מוניטרית נייטרלית מיושמת על ידי ביטול מדיניותו המוניטרית המרחיבה, כלומר העלאה הדרגתית של שיעורי הריבית מהרמה הנוכחית של 0.1% וסיום רכישות אגרות חוב ממשלתיות. בשבוע שעבר, ה BoJ- החליט להתקדם בזהירות, תוך השארת שיעור הריבית ללא שינוי ומתן אות כי התוכנית לצמצום רכישות נכסים תהיה מוכנה רק בישיבתו הבאה ביולי".

10:35

בהמשך לעליות אתמול הן באירופה והן בוול סטריט - המסחר באירופה נפתח הבוקר בעליות שערים כשכל המדדים המובילים, דאקס, קאק ופוטסי מוסיפים כעת כ-0.5%. 

08:45

באסיה מתנהל המסחר הבוקר במגמה חיובית - ניקיי עולה ב-1%, שנגחאי ב-0.38%, מדד הנג סנג יורד ב-0.4% ומדד קוספי עולה ב-0.8%. 

אתמול באירופה מדד קאק הצרפתי התאושש לאחר ירידה של 6% בשבוע שעבר, הירידה הגדולה ביותר שלו בשנתיים. 

ניתוח | בחירות בזק בצרפת: ההחלטה שמחקה בשבוע 240 מיליארד אירו מהבורסה בפריז  

החוזים העתידיים בוול סטריט נסחרים הבוקר ביציבות וללא שינוי. ביום רביעי אין מסחר בארה״ב לכבוד יום השחרור מעבדות.

אתמול החל שבוע המסחר המסחר המקוצר במגמה חיובית. המשקיעים מעודדים מהאינפלציה הנמוכה מהצפי לחודש מאי, זו גברה בינתיים על השפעתה השלילית של הערכת הפדרל ריזרב להורדת ריבית אחת בלבד השנה. מדד S&P 500 שבר את שיאו זו כבר הפעם ה-30 השנה, נאסד"ק עלה ב-1% וננעל אף הוא בשיא, דאו ג'ונס עלה ב-0.5% לאחר ארבעה ימים של ירידות. 

מיקרוסופט  עלתה ב-1.3% ולשווי שוק של 3.33 טריליון דולר. דן איבס אנליסט הטכנולוגיה של וודבוש חושב שיש לה עוד הרבה לאן לצמוח והעלה את מחיר היעד שלו למניית החברה ל-550 דולר מ-500 דולר, ב-22% יותר ממחיר המניה כעת וזאת בעיקר בזכות הביקוש לשירותי ה-AI של החברה בקרב התאגידים. "זוהי הבחירה הראשונה שלנו", אמר איבס על מיקרוסופט, "בשירותי הענן, יש לחברה יתרון תחרותי על פני מתחרותיה, גוגל ואמזון". גם בג'פריס נתנו בשבוע שעבר תחזית של 550 דולר למניית מיקרוסופט. 

אפל  עלתה ב-2% ולשווי שוק של 3.32 טריליון דולר,  אנבידיה  ירדה ב-0.7% לשווי של 3.22 טריליון. מניית ברודקום  ממשיכה במומנטום החיובי ומזנקת 5.4% כאשר בסך הכל בשבוע החולף עלתה בכ-27%.

תעודת הסל הטכנולוגית הגדולה בעולם, XLK תבצע בקרוב איזון (re balancing) של החזקותיה השונות וזאת בעקבות השינויים שחלו לאחרונה בשווי השוק של החברות השונות בתעודת הסל - ובעיקר, קרן הסל תרכוש מניות אנבידיה ומיקרוסופט ותקצץ את ההחזקה שלה באפל. 

בארה"ב תשואת האג"ח ל-10 שנים עלתה ועומדת כעת על 4.28%.

בשורה טובה למדד המחירים לצרכן? בסקירת הנפט של בנק אוף אמריקה מדגישים האנליסטים ששוק הנפט העולמי מוצף, המלאים גדלו ומחירי הנפט נמצאים בסיכון. 

"לאחר ההתמתנות במתיחות במזרח התיכון, שוק הנפט העולמי מתמודד עם עודף היצע גדול. המלאים הגלובליים של נפט גולמי, מוצרים מזוקקים ואפילו נפט צף גדלו ביותר מ-200 מיליון חביות מאז פברואר. הביקוש לנפט גם הוא נחלש, כאשר צמיחת הצריכה הואטה משמעותית ברבעון הראשון של 2024". 

"המשך מגמת המלאים הגדלים לתוך הרבעון השלישי עלול להפעיל לחץ על מחירי הנפט ועל מרווחי הזיקוק. מרווחי הזיקוק כבר נחלשו עקב הביקוש הרפה, מה שהוביל לקיצוצים בפעילות הזיקוק באסיה. למרות שקיצוצי התפוקה של אופ"ק+ עשויים לעזור לאזן את השוק, לא ברור אם הם יספיקו כדי להפוך את העודף לגירעון ולהעלות את המחירים.
אם מלאי הנפט ימשיך לגדול ברבעון השלישי, מחירי הנפט ומרווחי הזיקוק צפויים להיפגע".

גוזלן מ-IBI מזכיר ש"אי הוודאות הפוליטית בצרפת בה נרשמה עלייה בפרמיית הסיכון בגוש היורו, מזכירה אמנם את משבר החוב של לפני למעלה מעשור, אך בעוצמה פחותה בהרבה. עם זאת, בשלב זה מדובר במשבר פוליטי פנים צרפתי ולא כלל אירופאי". 

"במידה ואי הוודאות הפוליטית תוביל לפגיעה משמעותית בסנטימנט ותבלום את ההתאוששות המסתמנת בכלכלת הגוש, סביר יהיה לצפות להפחתות ריבית מהירה יותר מצד ה-ECB. כמו כן, בהתחשב בפערי התמחור בין השוק האירופאי לאמריקאי, התמחור במדדים המובילים באירופה ניראה להערכתנו אטרקטיבי יותר מאשר זה שבארה"ב".

לגבי ארה"ב אומר גוזלן ש"למרות ההתמתנות שנרשמה באינפלציה לא חל שיפור בתמהיל האינפלציה ומעבר לתנודתיות החודשית הוא ממשיך להתאפיין באינפלציית שירותים גבוהה ודביקה שנעה סביב 5.5%-5%, לעומת אינפלציית סחורות אפסית-שלילית. אנו ממשיכים להעריך כי תמונת המאקרו של המשק האמריקאי תומכת ביציבות בריבית".  

באוסטרליה, הבנק המרכזי הותיר הבוקר את הריבית ללא שינוי, 4.35%. 

היום אחר הצהריים יתפרסמו בארה"ב נתוני המכירות הקמעונאיות של מאי. 

לפי ההיסטוריה: הבחירות בארה"ב טובות לשווקים, כך אומר ליאב ברזילי, מנהל ההשקעות הראשי במגדל ניהול תיקי השקעות. "סטטיסטית, שנים של בחירות לנשיאות בארה"ב הן שנים טובות יותר לבורסות, עם עליות בשיעור גבוה יותר מהממוצע - כשלאחר הבחירות המגמה החיובית מובהקת יותר, בזכות הוודאות שהתוצאות מייצרות". 

"ההנחה שלנו היא שהשקעה במניות בארה"ב היא השקעה טובה. אפיק האג"ח האמריקאי מעלה קצת יותר סימני שאלה, ויש עדיפות לרכישת אג"ח במח"מ קצר".

עוד בקשר זה, ציין ברזילי, כי "קיים קשר בין שיעור אבטלה נמוך לבחירה חוזרת של נשיא. הממשל לא רוצה שהאבטלה תעלה ולכן מייצר עבודות חדשות. עניין זה משפר את הביטחון התעסוקתי ואת ציפיות הצמיחה וגם תומך באינפלציה גבוהה יחסית - וכך מקשה על הפד להוריד ריבית".

וגם, ביוליוס בר צופים שהין יחלש עוד יותר מול הדולר ויגיע עד רמה של 160 ין לדולר. "הבנק המרכזי של יפן עבר לעמדה זהירה לצמצום המדיניות המוניטרית הרופפת לאחר שהכריז במרץ על סיום מדיניות הריבית השלילית והשליטה בעקום התשואות". 

אבל, "ההודעה על אופן הביטול ההדרגתי של רכישות האג"ח נדחתה לפגישה הבאה, מה שאכזב את השוק והוביל לפרשנות יונית של הבנק המרכזי של יפן. הידוק המדיניות בפגישה הבאה נראה כעת סביר מאוד, אך ככל הנראה ייושם בזהירות. אנו מעריכים כי הריביות יעלו בעשר נקודות בסיס ביולי, ויוצגו פרטים על הביטול ההדרגתי של רכישות האג"ח. בנוסף, אנו צופים כי הין ייחלש עוד יותר לרמה של 160 ין לדולר, על רקע המדיניות היונית של הבנק המרכזי של יפן".