אימפקט אחריות תאגידית
חקלאי קפה / צילום: נספרסו

חקלאי קפה / צילום: נספרסו

השרשרת האנושית של נספרסו מייצרת שינוי

כך נראים קיימות, רווחת הפרט, גיוון תעסוקתי ואיכות הסביבה דרך עיני האנשים עצמם

14.10.2021 |

הכתבה בשיתוף נספרסו

הילדים של כריסטן , חקלאי קפה ברזילאי, לומדים בבית ספר במינאס ז'ראיס, מדינת מחוז שגובלת מצפון בריו דה ז'נרו. מינאס ז'ראיס נחשבת לאחד המוקדים הפופולריים ביותר שחיפשו בהם זהב לפני 300 שנים. כיום היא מבורכת בחבלי ארץ שונים זה מזה - בצפון צחיח, במרכז סלעי, במזרח מיוער ובדרום ירוק וגבעי. את הקפה מכינים בחבל הדרומי, הקריר, שבו יורדת הטמפרטורה לא פעם אל מתחת לאפס.

עילי שוורצמן , מומחה הקפה הראשי של נספרסו ישראל, נסע למינאס ז'ראיס כדי לחזות במו עיניו בתהליך. באחד הימים נכנס שוורצמן לבית הספר המקומי, שהוקם בעזרת שיתוף פעולה בין נספרסו לרשויות בברזיל, והופתע לגלות את נושא השיעור. "ממש במקרה, ביום שבו הגעתי לביקור, הילדים למדו על השואה", מספר שוורצמן בהתרגשות. "אני, עילי מישראל, פוגש חקלאי ברזילאי שמשתף פעולה עם אגרונום שוויצרי, ונחשף לשיעור בנושא השואה בבית ספר במינאס ז'ראיס". מפגש התרבויות שמתאר שוורצמן כחוויה אישית מרגשת הוא עדות לשילוב זרועות בין אנשים ממקומות רחוקים על גבי כדור הארץ שחולמים בשפות שונות אך עובדים באותה שפה כדי שנפתח את הבוקר שלנו בחיפה, ראשון לציון, נהריה, באר שבע ויפו עם קפה משובח.

שוורצמן, 34, תושב יפו, עובד בנספרסו כבר עשר שנים. הוא התחיל כמומחה קפה בבוטיק, התקדם לתפקיד ניהולי בירושלים וקפץ על ההזדמנות לשמש מומחה קפה ראשי. "הקפה הוא צמח רגיש והעולם שלו מורכב", הוא אומר, "יש מאות ואולי אפילו אלפי זנים של קפה. חשוב לדעת איפה הקפה גדל, איך הוא גדל, סוג האדמה, גובה הצמח, החשיפה לשמש, האופן שבו מוציאים את הפולים - כל משתנה יכול להשפיע על הטעם של הקפה. זה מקביל ליין. אני תמיד אומר שגם אם קנית את חומר הגלם הכי טוב בעולם הוא לא יהיה שווה כלום אם לא יודעים מה לעשות איתו. קפה טוב הוא שילוב בין חומר גלם מצוין לידע משובח".


עילי שוורצמן / צילום: איתי וקסמן
 עילי שוורצמן / צילום: איתי וקסמן

קשר ישיר שמשפיע על טעם ואיכות הקפה. צילום: איתי וקסמן

שוורצמן מדגיש את הקשר הישיר של נספרסו עם החקלאים כחלק משמעותי בתהליך ייצור הקפה. "האגרונום של החברה מכיר את החקלאי בשם הפרטי ובשם המשפחה. העבודה המשותפת מאפשרת להם לא רק לזהות פגיעה בצמח, אלא לשדרג את הייצור משמעותית; השיח ביניהם על הפרטים הקטנים אך החשובים - כמה יבול מניבה חלקה מסוימת בהתאם לכמות הדשן, למרווחים בין הצמחים, לשעות האור והצל, איך יוצרים זנים חדשים בעזרת הכלאות אורגניות; כל הדברים האלה הם הפריה הדדית של ידע חדש שלא היה בעבר - והם יכולים להתקיים ולייצר איכות, פרודוקטיביות ובסופו של דבר, כמובן, טעמים טובים ומגוונים יותר רק כאשר האגרונום והחקלאי עובדים ישירות זה מול זה".

***

כל הדיבור הזה על ברזיל עשה לנו חשק לקפה. סאמי זכריא , מנהל בוטיק נספרסו קריון, מסדר את הקפסולות כמו פלס ופורש את משנתו הניהולית. "כמנהל, אני רואה אנשים כאינדיבידואלים, מסתכל קודם כל על מה שיש בפנים ורק אז על מה שרואים בחוץ. בבוטיק אצלי כולם מדברים בגובה העיניים - חוויתי את זה מלמעלה בהתנהלות כלפיי ואני משדר לעובדים שלי בדיוק את אותו הדבר".

זכריא, 32, בעל ניסיון ניהולי בתחום הציוד המשרדי והסלולר, נכנס לתפקידו בשלהי השנה שעברה, בעיצומו של הגל השלישי של הקורונה. "לא חשבתי בכלל על תחום הקפה", הוא מודה, "חיפשתי חברה רצינית, לטווח ארוך, שתעניק לי יציבות". ההתחלה הייתה לא פשוטה. תהליך הגיוס, בהתאם למגבלות, כלל ראיון טלפוני ושני ראיונות וידאו, שבסופם הוא התקבל. "התחלתי ללמוד את העבודה מהבית, הכשרה מרחוק של שלושה שבועות שנדרש במהלכה המון עזרה וסבלנות. כשנגמר הסגר - נכנסתי סופסוף לבוטיק".


סאמי זכריא / צילום: נספרסו
 סאמי זכריא / צילום: נספרסו

צילום: נספרסו

הקריון, המרכז המסחרי הגדול ביותר באזור הקריות, מושך אליו מדי יום עשרות אלפי מבקרים מכל הכפרים בסביבה, מחיפה והקריות וכמובן נופשים מכל רחבי הארץ שעוצרים למנוחה בדרך. הם נכנסים לבוטיק כדי להצטייד בקפסולות או לרכוש מכונת קפה, ועל הדרך הם זוכים לטעימות קפה וטיפים מהמומחים. זכריא מנהל ביד רמה 13 עובדים ומתכוון לגייס בשבועות הקרובים עוד שלושה. "אני לא קשוח מדי ולא עדין מדי", הוא מעיד על עצמו, "אני משתדל להיות הוגן וענייני. כדי להיות מנהל טוב צריך לדעת להתגמש ולא להיות חדגוני".

זכריא, שמגיע ממשפחה נוצרית חילונית מנצרת, מרגיש שווה בין שווים. "מאז שנכנסתי לחברה לא הרגשתי אפילו פעם אחת שונה, לא היו הבדלי שפה ותרבות ומהר מאוד הרגשתי חלק ממשפחה". בזמן שהוא שואף להוביל את הבוטיק להצלחה והישגים, זכריא משפר את האנגלית בזכות קורס שקיבל במתנה מטעם העבודה בדרך לכבוש יעדים נוספים. "בתור מי שיש לו תואר בשיווק ופרסום, באופן טבעי אני יכול להגיד שאני רוצה להתקדם לתפקיד בכיר בתחום השיווק והמכירות בנספרסו. סמנכ"ל שיווק ומכירות? כן, למה לא. אבל אני לא אוהב לשים לעצמי גבולות, אני פתוח, זורם ושואף למעלה". הוא מפסיק לרגע את דיבורו השוטף וצוחק: "גם מנכ"ל זה משהו שאפשר לכוון אליו ולחלום עליו. השמים הם הגבול בשבילי, אבל יש זמן, לאט לאט".

"כדי לעשות שינוי צריך לשדך בין כל הגורמים הרלוונטיים - ממשלה, עמותות ומגזר עסקי - לכדי גוף מתכלל שבו כל אחד תורם בגזרתו", אומר עזמי אנדריא , מנהל תיק לקוח במיזם Co Impact, שמלווה את נספרסו בפרויקט גיוון תעסוקתי. "המטרה הגדולה שלנו היא להביא לתעסוקה שוויונית ומגוונת בחברות המובילות במשק יחד עם השותפים שלנו ובכך להשפיע על המשק כולו: רותמים את ההנהלות לנושא הגיוון מתוך תועלת עסקית, פוגשים כ־30 עובדים בממוצע כדי להכיר את הארגון מבפנים ומייצרים תוכנית עבודה תלת־שנתית שבה אנחנו מעניקים לארגון את הכלים לבצע את התהליך באופן עצמאי אחרי היציאה שלנו. הפעילות שלנו נוגעת בכל אורך חיי העובד החל מהאיתור, המיון והגיוס ועד השימור והקידום לצד עבודת עומק בנושא של יצירת תרבות ארגונית מגוונת ומכילה ומיצוב מעסיק בחברה הערבית: גיוס עובדים, רווחה, שיח משותף והתאמות תרבותיות. לפי מחקר שערכנו במאי האחרון באמצעות חברת תאסק, שילוב נכון ואיכותי של עובדים מהחברה הערבית עשוי להתבטא בתוספת של 1%-5% לרווחי הארגון בכל שנה".

עזמי אדריא / צילום: באדיבות המצולם
 עזמי אדריא / צילום: באדיבות המצולם

"נספרסו היא אחת החברות שלקחה על עצמה את נושא הגיוון בצורה אופטימלית", מספר אנדריא. "הנהלת הארגון מעורבת מאוד בתהליך ומקדמת את הגיוון וההכלה בכל התחומים הרלוונטיים לארגון. נעשית עבודה רבה בנושא מיצוב המעסיק בחברה הערבית: מחלקת הגיוס, למשל, יודעת באיזה אופן לפנות למועמדים, באיזו קבוצת פייסבוק לפרסם, איך לשלב כיתוב בערבית למודעות דרושים. וזה ממשיך לתוך התרבות הארגונית. בתקופה של חגים יהודים, מוסלמים ונוצרים שמצוינים באותו זמן - כמו פסח, רמדאן ופסחא - מברכים את כל העובדים בעברית ובערבית. בדיוק לשם אנחנו חותרים - גיוון תעסוקתי שמתבטא לא רק בהצהרות אלא במעשים. זה מגיע מלמעלה, עם מסר של המנכ"ל לעובדים על גיוון והכלה - שומעים את זה בכל אירוע ארגוני, בכל ערב חג ובכל סיכום שנה".

אחרי ששתינו קפה בבוטיק נספרסו בקניון קריון, אנחנו זורקים את הקפסולה המשומשת בשקית האטומה המיועדת למיחזור. נספרסו מפעילה זה שבע שנים תוכנית שהופכת את עניין המיחזור למשחק ילדים. כל לקוח יכול לקבל את השקית האטומה, לשמור בה את הקפסולות המשומשות ולמסור אותה כשהיא מתמלאת לאחד הבוטיקים של נספרסו או לשליח שמגיע עד הבית. השליח לוקח את השקית ומעביר אותה למפעל המיחזור אמניר. באמניר דואגים להפריד בין האלומיניום שעובר תהליך של דחיסה, התכה ועיבוד בדרך לגלגול חיים נוסף בתור כלי בית, מוצר אלקטרוני או אפילו אופניים, לבין משקעי הקפה שהופכים לדשן כרמים.

מיכה ועדיה , האגרונום והיינן של יקב הרי הגליל, היקב בר קיימא הראשון בישראל, מספר על השינוי המהותי שחל במקום בזכות הקפה והמרשם שרקח בעזרת פרופ' מיכה רביב ויורם אסרף מחברת קומפוסט גרין. למרות החשש הראשוני לחבור לפרויקט מחייב בשותפות עם ארגון בין־לאומי גדול, הבין ועדיה כי נקרתה בדרכו הזדמנות יוצאת דופן לצאת עם רווח משולש - להכין יין איכותי יותר, להיות פורץ דרך ולעשות טוב לעולם. "עברנו מדישון כימי לדישון אורגני, הפחתנו בריסוס, אפשרנו למיקרוביולוגיה לעשות את שלה על הקרקע, נתנו לטבע לדבר וכך הצלחנו להאריך את חיי הכרם ולחזק את הגפנים. העובדה ששאריות הקפה, שהוא פרי עשיר במינרלים, מסייעות לגידול היין זו סגירת מעגל שעושה טוב לעולם, לטבע, לחי ולצומח".

מיכה ודעיה / צילום: בטן מלאה
 מיכה ודעיה / צילום: בטן מלאה

סגירת מעגל שעושה טוב לעולם. צילום: בטן מלאה.

ועדיה, 54, לא מוכן לחשוף את הסוד הגדול של הנוסחה שהניבה סוביניון בלאן משובח וכוללת טמפרטורה מדויקת, שאריות קפה, כמה קסמים מעולמות הפיזיקה והכימיה, ואולי הכי חשוב - מאפשרת לביולוגיה להשתתף ביצירה. בשלב הזה עובר ועדיה משפת האגרונומיה לשפת הרומנטיקה. "המהות של היין היא מפגש בין אדם, טבע ומקום. אתה רוצה לספר סיפור ולצייר פורטרט של מקום דרך היין". לדבריו, בדיוק כמו בני האדם שצורכים כיום אוכל הרבה יותר איכותי, מגוון ובריא כחלק ממגמה עולמית, כך נחוצה קרקע בריאה ומזינה כדי לאפשר לגפן להיות בריאה וחזקה יותר. "דרך בריאותו של הצמח, נפתח לנו צוהר של הזדמנות גדולה במקום הזה".

ועדיה הוא דור שלישי למשפחת אוהבי אדמה. לסבא שלו, חקלאי ובעל משתלה, הייתה משימה לוקלית - לסדר שתילים ואוכל לקהילה. להורים שלו, חוקרים במקצועם, הייתה משימה אחרת - לגדל אוכל במסה גדולה, להאכיל את אוכלוסיית העולם כולו ההולכת וגדלה ולהמציא את המהפכה הירוקה. אבל לבת הקטנה והחמודה שלו, אלה , יש את המשימה החשובה ביותר - היא זו שאחראית על גידול גינת הירקות הביתית. הקומפוסט של אלה, אגב, הוא בדיוק אותו הקומפוסט של היקב. הקפה שעושה טוב ליין - עושה טוב גם לירקות של אלה.

כתבות נוספות

צילום: באדיבות YES

אל תקרא לי בייבי: מה למדתי מצפייה מחודשת ב"ריקוד מושחת"?

לילך וולך / צילום: באדיבות המצולמת

לילך וולך

צילום: צילום מסך מתוך קמפיין של נייקי

בחזרה לקטטה ההמונית ששינתה לטובה את ה־NBA

פיני אסקל / צילום: מיכה לובטון

פיני אסקל

הרשמו לניוזלטר נשים בהייטק
נרשמת בהצלחה לניוזלטר