רשת ביג מרכזי קניות במגעים לפתיחת סניפי H&M ו-GAP

‎‎מנכ"ל החברה, איתן בר-זאב: "המגעים הם לגבי מרכזי ביג בנצרת ובאשדוד" ■ ביחס לפעילות בחו"ל ציין בר-זאב כי החברה מחפשת אפשרויות השקעה בארה"ב‏

‎‎רשתות האופנה הבינלאומיות ‏H&M‏ ו-GAP נמצאות במגעים עם חברת הנדל"ן המניב ביג לפתיחת סניפים במתחמים המסחריים של החברה.

מנכ"ל החברה, איתן בר-זאב, התייחס לאפשרות של כניסת שתי הרשתות למרכזי החברה ואמר: "כבר דיברנו עם שתי הרשתות בקשר לכניסה למרכזים שלנו בנצרת ובאשדוד (שנמצא בהקמה, א"ל). אלה לא מרכזי הביג הסטנדרטיים, זה הדור החדש של מרכזי הקניות, ובדומה למרכז ממילא שבירושלים אלה מרכזי קניות פתוחים בסגנון של רחוב. אנחנו מאמינים כי זה הדור החדש והנכון של מרכזי קניות במדינה, ושתי הרשתות יוכלו למצוא שם עניין".

ביג נמצאת בשליטת האחים יהודה ורוני נפתלי (המחזיקים גם בשליטה בחברת מי עדן), ועיקר פעילותה מתרכז במרכזי קניות פתוחים (פאוור סנטרים) ברחבי הארץ. היום היא מחזיקה ב-15 מרכזים כאלה המשתרעים על שטח של 158,400 מ"ר (חלק החברה בנכסים).

התייחסותו של בר-זאב מגיעה לאחר שביג הציגה בשבוע שעבר את דו"חותיה הכספיים ל-2009, בהם רשמה עלייה ניכרת ברווח הנקי. בעוד הפעילות השוטפת של ביג, שמגיעה מהכנסות מדמי שכירות, רשמה בסיכום 2009 שיפור של 14.5% ל-170.5 מיליון שקל, ושיפור דומה נרשם לה ברווחיות הגולמית שהסתכמה ב-143.8 מיליון שקל - הרווח הנקי שלה אשתקד זינק ב-91.5% ל-177.2 מיליון שקל, לאחר שהיא המשיכה לרשום עלייה בשווי נכסיה וגם נהנתה מהטבת מס. כמו ב-2008, גם בשנה שעברה נהנתה ביג משיערוכים משמעותיים בשווי נכסיה, ואלה הסתכמו ב-121 מיליון שקל.

לצד אלה, בדומה לחברות רבות נוספות, ביג נהנתה מהטבת מס של 17.7 מיליון שקל (חוק התייעלות כלכלית). כן היא נהנתה מרווח מחברות כלולות של 7.2 מיליון שקל, לאחר שב-2008 ספגה מהן הפסדים של 11.6 מיליון שקל, וכל אלה יחד סייעו לה להציג את הזינוק ברווחיות.

בר-זאב התייחס לתוצאות והסביר כי "ביג שומרת על קצב עליית ההכנסות שלה. בממוצע, היא צומחת בקצב של 30% בכל שנה מאז 2003. זו חברת נדל"ן שמתנהגת כמו חברת היי-טק. אם בוחנים את המספרים בדו"חות, רואים שהחברה הצליחה להציג ‏‎ Funds From Operations‎‏ (תזרים מזומנים תפעולי נקי) שנתי של 80-85 מיליון שקל".

‏‏*‎‎‏ ‏‎‎מה לגבי תכניות ההתרחבות בחו"ל?

‏‎‎‏"אנחנו עדיין בחיפושים אחרי השקעות בארה"ב, וזו לא תהיה השקעה שגרתית. שם אנחנו מחפשים פורטפוליו בהשקעה בהיקף של כ-50 מיליון דולר, ואנחנו מניחים שנמצא עוד משקיעים מקומיים שייכנסו להשקעה איתנו. אם נצליח למצוא השקעה בארה"ב, ההכנסה מהנכסים שם תוכל לשנות במשהו את היחס בין ההכנסות שלנו מישראל ומחו"ל. בינתיים, בסרביה התחלנו עבודות עפר במרכז הראשון שלנו, ובהודו המרכז שלנו התחיל למכור בינואר".

צרו איתנו קשר *5988