בן-משה ואלשטיין יצטרפו לתביעות נגד IDB להשבת דיבידנד?

השניים: "אין כל רצון לפוצץ את ההסדר ובוודאי שלא לפגוע בנושים" ■ ובינתיים בגרמניה: פסק דין נוסף נגד אקסטרה אנרג'י של בן-משה

האם צץ מכשול חדש בפני הסדר החוב באי.די.בי? במסגרת כמה ישיבות דירקטוריון וועדות ביקורת שנערכו בחברת אי.די.בי פתוח בשבוע האחרון, העלו עורכי הדין של מוטי בן-משה, אחד מצמד בעלי השליטה החדשים בקונצרן, את הסוגייה לגבי עמדת החברה בנושא התביעות הנגזרות העומדות נגד החברה האם ונגד דירקטורים בה. התביעות הן בגין משיכת דיבידנדים שנעשתה מקופתה של אי.די.בי פתוח בתקופתו של בעל השליטה הקודם נוחי דנקנר.

עוד לפני אישור הסדר החוב באי.די.בי אחזקות, והעברת השליטה בה לידי אדוארדו אלשטיין ובן-משה, הוגשו שתי תביעות נגזרות על-ידי מחזיקי אג"ח פרטיים באי.די.בי פתוח, שלפיהן נדרשת פתוח לתבוע מאחזקות החזר דיבידנד. תביעה אחת בסך של 64 מיליון שקל כבר אושרה כנגזרת על-ידי בית המשפט, ואילו תביעה נוספת על סך 442 מיליון שקל טרם נידונה. בתביעות הנ"ל נתבעים גם הדירקטורים לשעבר של פתוח ונושאי משרה בכירה, ביניהם המנכ"ל המכהן חיים גבריאלי, שכיהנו בזמן חלוקת הדיבידנד.

במסגרת הוצאתו לפועל של הסדר החוב בקונצרן, קבעו נאמני ההסדר, אייל גבאי ועו"ד חגי אולמן, את יום שני הקרוב כמועד האחרון שבו ניתן להגיש תביעות כנגד החברה. לטענתם של אלשטיין ובן-משה, "על דירקטוריון פתוח להתכנס ולהחליט על עמדת החברה עד המועד האחרון שקבעו הנאמנים, שכן אחרת המועד חולף וזכויות פתוח עלולות להיפגע", כך נמסר בהודעה ששחררו היום (ה') לתקשורת.

אם אכן תצטרף פתוח לתביעות אלה, ותתבע את השבת הדיבידנדים מקופת החברה-האם, אי.די.בי אחזקות (שאליה זרמו הדיבידנדים), עלול הדבר לכאורה להוביל לגביית כסף מזומן שהובטח למחזיקי האג"ח של החברה במסגרת הסדר החוב, מה שיביא לתספורת עמוקה יותר כלפיהם מזו שנקבעה בהסדר (30%).

במצב זה עשויים מחזיקי האג"ח של אחזקות, לטעון, ובצדק, כי החוזה מולם הופר, ולחתור בהתאם לחלט את הכסף שאלשטיין ובן-משה הפקידו בחשבון נאמנות לטובת ההסדר.

בן-משה ואלשטיין הבהירו היום לתקשורת כי "אין כל רצון לפוצץ את ההסדר, ובוודאי שלא לפגוע בנושים. אין כאן שום 'התפתחות חדשה' מעבר למה שמתחייב מהנסיבות הידועות זה זמן לכל הנוגעים בדבר".

גורמים המקורבים לנושא ציינו בפנינו כי ככל הנראה מתכוונים בעלי הבית החדשים באי.די.בי לתבוע את הסכומים האמורים בתביעות הנגזרות מפוליסת הביטוח של החברה, דבר שנמצא כבר עתה בדיונים מול החברה המבטחת.

תביעה נוספת בדיסלדורף

ובינתיים בגרמניה, חברת אקסטרה אנרג'י, זרוע האנרגיה של חברת ההחזקות של בן-משה - אקסטרה הולדינג - ממשיכה להסתבך. מפסק דין שפרסם ב-19 בפברואר בית המשפט המחוזי בדיסלדרוף, עולה כי החברה גבתה חיובי יתר מלקוחותיה, ונמנעה מלהחזיר להם את המקדמות באופן מיידי, כפי שהיא מחויבת לפי החוק, וזאת לאחר שהוזהרה כמה פעמים בעבר, גם על-ידי פסקי דין קודמים שנתנו לה בנושא. התביעה הוגשה על-ידי המועצה לשמירה על זכויות הצרכן בדיסלדורף - כך נודע ל"גלובס".

בהתאם פסק בית המשפט כי על החברה להשיב מיידית את כלל המקדמות ללקוחותיה. אי-עמידה בהוראת זו עשויה לגרור קנס כספי על החברה בסכום של 250 אלף אירו, ואם לא ייגבה סכום זה, עשויים בכירי החברה לעמוד בפני מעצר מינהלי של עד 6 חודשים.

מבן-משה נמסר בתגובה: "מדובר בתביעה נוספת של ארגון צרכנים התובע כדרך שגרה חברות אנרגיה הפועלות בגרמניה, ודורש כי ינהגו בניגוד לרצונם של 95% מלקוחותיהם, ובניגוד לנהוג בשוק האנרגיה הגרמני כולו, יפסיקו לזכות את לקוחותיהן במקרה של יתרה עודפת - בחשבון הבא - אלא במזומן.

"למען הסר ספק, על כל חשבונית שמוציאה אקסטרה אנרג'י מצוינת האפשרות לקבל החזר מזומן ולא באמצעות קיזוז חשבון ההמשך. הפסיקה מ-19 בפברואר כבר לא רלבנטית, שכן כבר ממועד פסיקה קודמת בעניינים אלה שינו חברות האנרגיה בגרמניה - ובכלל זה גם אקסטרה אנרג'י - את נוהל התחשבנות עם הלקוחות על יתרות זכות/חובה בצריכה החודשית".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988