רשות ההגבלים: לא מתפקידנו למנוע מ-yes והוט להעלות מחירים

העלאות המחירים בהוט וב-yes מעוכבות, לאחר שיו"ר מועצת הכבלים והלוויין דרשה את בדיקת רשות ההגבלים העסקיים מחשש לתיאום מחירים ■ רשות ההגבלים: החברות העלו מחירים אחת אחרי השנייה? זה בסדר

אורי שוורץ / צילום: רוני שיצר
אורי שוורץ / צילום: רוני שיצר

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן-חי-שגב, כי אין בכוונתה להתערב או לערוך בדיקה לעניין העלאת המחירים של החברות הוט ו-yes, כפי שביקשה. ממלא-מקום הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד אורי שוורץ, טוען כי אין לרשות סמכות למנוע משתי החברות להעלות מחירים.

"אישור העלאת מחירים על-ידי הוט ו-yes נמצא בסמכותה של מועצת הכבלים והלוויין ולא בסמכותה של רשות ההגבלים העסקיים", מסרה הרשות. "מועצת הכבלים והלוויין פנתה לרשות בטענה כי yes והוט מפרות את החוק, אבל לא הציגה שום בסיס לטענה. 

"עצם העלאת המחירים בסמיכות לא מהווה הפרה של החוק, ומכיוון שהמועצה לא הציגה שום ראיה לכך שהחוק הופר, לא נותר לרשות ההגבלים העסקיים מה לבחון. ההחלטה האם לאשר או לא לאשר את העלאת המחירים של yes והוט הייתה ונשארה בידי מועצת הכבלים והלוויין".

כעת, הודעת הרשות מטילה את האחריות לעיכוב העלאות המחירים בהוט וב-yes לפתחה של מועצת הכבלים והלוויין, שהביעה מורח-רוח והסתייגות מהעלאות המחירים, שנראו בעיניה לכאורה מתואמות.

כזכור, בעקבות העלאות המחירים בהוט וב-yes, התחוללה מהומה גדולה בעקבות דבריה של בן-חי-שגב, שקראה להעלאות המחירים "חזירות לשמה", והורתה לעכב את העלאות המחירים עד לקיומה של בדיקה ברשות ההגבלים העסקיים או עד שהמועצה תקבל החלטה בעניין.

רשות ההגבלים השיבה לבן-חי-שגב כי היא לא מתכוונת להיכנס לבדיקת העלאות המחירים, מכיוון שהיא אינה רואה בעיית הגבלים עסקיים בכך שבשוק שבו יש שתי חברות בלבד, הן מעלות מחירים אחת אחרי השנייה.

רשות ההגבלים מחזירה בכך את הכדור למגרשה של מועצת הכבלים והלוויין, שצריכה כעת לבחון כיצד היא ממשיכה במאבק נגד העלאת המחירים של שתי החברות.

ממועצת הכבלים והלוויין נמסר: "המועצה לשידורי כבלים ולוויין תקיים דיון במהלך חודש דצמבר בנושא התמחור של החברות הוט ו-yes, כשחוות-דעתו של הממונה על ההגבלים העסקיים בנושא סמיכות ההודעות על העלאות המחיר היא רק היבט אחד מתוך כלל ההיבטים שיונחו על שולחן חברי המועצה טרם לדיון. 

"הרישיונות לשידורים של הוט ו-yes קובעים כי ליו"ר המועצה ניתנה הסמכות לבטל שינוי בלוח המחירים אם מצאה היו"ר כי השינוי אינו מתיישב עם מדיניות המועצה, הוראות החוק, הכללים, התקנות או הרישיונות לשידורים של החברות, או אם יש בשינוי כדי לגרום להטעיית הציבור או לאפליה בין לקוחות".

בשבוע שעבר שלחה הוט לבן-חי-שגב מכתב באמצעות עורכי דינה והזהירה מפני ההשלכות של ההחלטה לעכב את העלאת המחיר, בשל פגיעה בתוכניותיה העסקיות של החברה לשנה הבאה. הוט טענה כי למועצה אין סמכות לעכב העלאת מחירים, וכי ההליך נגוע בפרשנות בעייתית של סמכויותיה.

צרו איתנו קשר *5988