הדיווח ההזוי של שותפויות "לוויתן" על עסקת הגז במצרים

האם היה די בהסתייגויות הכלליות של שותפות "לוויתן" או שהייתה נדרשת זהירות גדולה יותר כלפי המשקיעים? ■ ומה יש לרשות ני"ע לומר על כך?

הדיווח לבורסה של שותפות "לוויתן" בשבוע שעבר קיבל תפנית מוזרה במיוחד על רקע הודעת EMG לפיה היא לא מכירה עסקה או מו"מ על מכירת גז מ"לוויתן" לדולפינוס במצרים.

כזכור, בשבוע שעבר הודיעו השותפות בדיווח מפורט לבורסה על מכתב כוונות למכירת גז - כולל כמויות, אורך חיי החוזה, העובדה שהגז יעבור דרך הצינור של EMG ועוד. היום (ב'), פרסמה EMG הכחשה גורפת, ולאחר מכן הודתה דולפינוס שאין לה עדיין רוב בקרב בעלי מניות EMG.

יצוין כי מועד הדיווח העלה לא מעט תהיות - בשיאו של הוויכוח הציבורי על מתווה הגז ועם תחילת הדיונים בוועדת הכלכלה על המתווה. בהמשך, טענו מצדדי המתווה כי הוא יחזק את השלום עם ירדן ומצרים. כמו כן, לא ניתן להתעלם מכך שהדיווח הקפיץ את מניות "לוויתן" עד 3.3% ב-25 בנובמבר, יום הדיווח.

אך השאלה היא האם שותפות "לוויתן" היו צריכות ליידע את המשקיעים בדיווח לבורסה שאין את הרוב האמור בקרב בעלי המניות של EMG? עיון בדיווח של השותפות לבורסה מגלה שהן אכן ציינו הסתייגויות בזו הלשון: "ההסכם המחייב (ככל שייחתם) יהיה כפוף למספר תנאים מתלים, לרבות אישור תכנית הפיתוח של מאגר לוויתן וקבלת החלטת השקעה סופית (FID) על ידי שותפי לוויתן, חתימה על הסכם הולכה בין שותפי לוויתן לבין נתג"ז, חתימה על הסכם הולכה בין הרוכשת לבין חברת EMG באופן שיאפשר את הולכת הגז למצרים באמצעות צינור EMG, קבלת האישורים הנדרשים מהרשויות בישראל, לרבות האישורים הנדרשים על-פי חוק ההגבלים העסקיים, וכן קבלת האישורים הנדרשים מהרשויות במצרים. יובהר כי מכתב הכוונות איננו מחייב והעסקה המתוארת לעיל כפופה להשלמת המשא ומתן בין הצדדים ולחתימה על ההסכם המחייב".

 

בשום חלק בדיווח לא צוין כי אין עדיין רוב בקרב בעלי מניות EMG לביצוע העסקה. יתרה מזאת - בדיווח לא הודגשה עובדה חשובה אחרת: מדובר באותו צינור גז ידוע לשמצה העובר דרך סיני, אשר חובל מספר פעמים ע"י גורמים איסלאמיסטים לאחר נפילת שלטון מובארק. היום, כידוע, מנהל צבא מצרים מלחמה בדאע"ש באזורים מסוימים בסיני, כך שמעבר לעובדה כי נדרשת השקעה לתקן את צינור הגז - הוא מועד לפורענות נוספת בעתיד.

מרשות ני"ע נמסר כי "איננו מגיבים למידע ספציפי כזה או אחר אלא דרך דיווחי החברות, ככל שיש בכך צורך".

בשותפות "לוויתן" בחרו שלא להגיב.

צרו איתנו קשר *5988