"תיראי מופתעת": ההתכתבות השערורייתית של שופטת המעצרים בתיק 4000

חדשות עשר: נציג רשות ני"ע, עו"ד ערן שחם-שביט, ושופטת המעצרים בתיק 4000, רונית פוזננסקי-כץ, התכתבו ביניהם באופן שמעיד על תיאום לכאורה לפני דיוני הארכות המעצר בתיק ■ החשודים בפרשה ידרשו שחרור מיידי

עו"ד ערן שחם-שביט והשופטת רונית פוזננסקי-כץ / צילומים: איל יצהר ואוריה תדמור
עו"ד ערן שחם-שביט והשופטת רונית פוזננסקי-כץ / צילומים: איל יצהר ואוריה תדמור

חשיפת התנהגות שופטת המעצרים בתיק 4000 מטלטלת את מערכת המשפט. כתב המשטרה של חדשות 10, דורון הרמן, חשף הערב (א') התכתבות בעייתית בין שופטת המעצרים בתיק 4000, רונית פוזננסקי-כץ מבית משפט השלום בתל-אביב, לבין חוקר רשות ניירות ערך, עו"ד ערן שחם-שביט, שמצביעה על תיאום לכאורה ביניהם לפני דיוני הארכות המעצר בתיק 4000. 

בעקבות הפרסום, לא תטפל השופטת בדיונים נוספים עד לסיום הבירור בעניינה. באי-כוחם של החשודים בפרשה דורשים שחרור מיידי לאור הפרסום.

השופטת פוזננסקי-כץ הושעתה עד לסיום הבירור בעניינה 

הסיוט של מערכת המשפט מתגשם מול עינינו | חן מענית

לשחרר את כל העצורים בתיק 4000 - עוד הלילה | טל שניידר

הקהילה המשפטית גועשת: "מכה חמורה למראית פני הצדק"

סערה במערכת הפוליטית: "להשעות את השופטת מיד"

ערן שחם שביט / צילום: איל יצהר
 ערן שחם שביט / צילום: איל יצהר

עורך הדין שחם-שביט כותב לשופטת: "סבבה, לפחות הבשורות הטובות שאור (אלוביץ', ד.ה) ועמיקם (שורר, ד.ה) ישוחררו מחר בתנאים, תיראי מופתעת".
"אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת", עונה לו השופטת פוזננסקי-כץ.
שחם-שביט כותב: "סטלה (הנדלר, ד.ה) ואיריס (אלוביץ', ד.ה) נבקש מחר ימים ספורים, משיב שחם-שביט. יבקשו 3 - את בהחלט, אבל בהחלט יכולה לתת יומיים".
פוזננסקי-כץ: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואיאלץ להיראות ממש ממש מופתעת".
"אז אולי המתווה שחשבנו עליו, אינו כה רחוק מהמציאות..."
"זה עלה לי בדם", משיב שחם-שביט, "כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב" - מסכם נציג רשות ניירות ערך.

השופטת והחוקר / צילום: חדשות 10
 השופטת והחוקר / צילום: חדשות 10

תגובות

הודעת דוברות בתי המשפט:

"נשיאת בית המשפט העליון ושרת המשפטים הגישו הערב בקשת בירור דחופה לנציב התלונות על שופטים, בעקבות הידיעה שפורסמה בחדשות ערוץ 10 על מסרונים שהוחלפו לכאורה בין שופטת בית משפט השלום בתא פוזננסקי-כץ ובין עו"ד ערן שחם-שביט המייצג את רשות ניירות ערך. השופטת פוזננסקי-כץ הודיעה לנשיא בית המשפט השלום בתל-אביב, השופט אביחי דורון, כי היא מבקשת להשתחרר מניהול התיקים הנוגעים לפרשה המכונה תיק 4000".

"הנשיא דורון הורה כי הדיונים בכל התיקים הקשורים בפרשה יישמעו בפני כבוד השופט עלאא מסארווה. כמו כן הודיע הנשיא דורון לנשיאת בית המשפט העליון כי עד לסיום הליך הבירור בפני נציב התלונות על שופטים לא יתקיימו ולא ישמעו דיונים בפני השופטת המצויה בשלב זה בחופשת שבתון".

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "על פניו נראה כי מדובר באירוע חריג ולא תקין, והרשות תערוך בירור דחוף בנושא. חוקרי רשות ניירות ערך פועלים יומם וליל בהגנה על ציבור המשקיעים ובשמירה על טוהר המידות, במקרה זה ובאין ספור מקרים אחרים, והם זוכים לגיבוי מלא. כאמור, המקרה יבדק ביסודיות והרשות תעדכן בשקיפות".

עו"ד דרור מתתיהו, בא-כוחו של אור אלוביץ' מסר בתגובה: "אנו מזועזעים מחשיפת ערוץ עשר. חלופת המסרונים בין השופטת לבין נציג הרשות החוקרת זיהמה את ההליך המשפטי ומחייבת את שחרורו של מרשי לאלתר. האירוע חסר תקדים ומחייב בירור יסודי ומעמיק ביותר והסקת מסקנות קשות".

עו"ד ז'ק חן, בא-כוחו של שאול אלוביץ', מסר הערב: "קשה לתאר את עצמת הזעזוע שמן הסתם שותף לו כל אדם הגון שנחשף להתנהלות הסתרים בין מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך לבין השופטת שעצרה וחזרה ועצרה את מרשי. כעת נחשף לאור השמש כי מדובר במעצר בלתי חוקי בעליל. בכוונתנו לפנות עוד הערב לבית המשפט בבקשה שיורה על שחרורו לאלתר. בהמשך נשקול את צעדינו הנוספים".

עו"ד איתן מעוז, בא-כוחו של עמיקם שורר, מסר בתגובה: "אאוצ. טוב בקצרה: שפשפתי את העיניים והתקשתי לקרוא את חילופי הדברים המחרידים האלה בין שופטת מעצרים לבין המשפטי של מחלקת החקירות. כל אדם שעיניו בראשו מבין שמדובר בפגיעה אנושה במערכת המשפט וברשויות החקירה שעדיין קשה מאוד להעריך את עומקה.  רשויות החקירה והיועץ המשפטי לממשלה צריכים להתנצל עמוקות בפני עצורי פרשת בזק".

צרו איתנו קשר *5988