המאבק בין חדשות 10 ליו"ר הרשות השנייה מסלים: "המניעים שלה לא כשרים"

יו"ר ועד העובדים טל שורר והפרשן הכלכלי מתן חודורוב טוענים כי יוליה שמאלוב-ברקוביץ' "פועלת בדרכים שקריות ובאופן נבזי ומבקשת להרוג את חדשות 10 ברכות" • לטענת יו"ר ועד העובדים, יו"ר הרשות אמרה לו: "יהיה אשר יהיה - אני לא אאשר את המיזוג"

יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ' / צילום: יח"צ
יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ' / צילום: יח"צ

המאבק בין אנשי חדשות 10 ליו"ר מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', הולך ומסלים. היום (ב') בצהריים כינס ועד עובדי ערוץ 10 וחדשות 10 אסיפת עובדים דחופה בדסק החדשות בגבעתיים, שבמהלכה עדכנו יו"ר ועד העובדים, טל שורר, והפרשן הכלכלי, מתן חודורוב, את העובדים בהתפתחויות, והגדירו את שמאלוב-ברקוביץ' ככזו ה"פועלת בדרכים שקריות ובאופן נבזי כדי לחבל במיזוג ערוץ 10-רשת ולחסל את חדשות 10, מניעיה לא כשרים ולא ברורים, והיא מנסה לדחות את ההצבעה על המיזוג כדי להחליף חברים במועצה שמתנגדים בתוקף לעמדתה". 

נזכיר כי אתמול (א') קיבלה מועצת הרשות השנייה החלטה לקיים שימוע בעניין מיזוג ערוץ 10 ורשת. בערוץ 10 חוששים שמאחר שלא נקבע תאריך לקיום ההליך, הוא עלול להימשך תקופה ארוכה, ולכן כינסו היום את אסיפת העובדים. 

שורר אף הצהיר באסיפה כי בשיחות סגורות עמו אמרה שמאלוב-ברקוביץ' לו ולעובדים נוספים כי "יהיה אשר יהיה - אני לא אאשר את המיזוג" - עמדה לדבריו שעל פניו מונעת דיון הוגן במועצת הרשות השנייה, ולכאורה אף עלולה להיות לא חוקית.

מתן חודורוב הוסיף כי "בהחלטתה לקיים שימוע, שאיש אינו יודע כמה זמן יארך, והוא עלול להימרח גם חודשים ארוכים - שמאלוב-ברקוביץ' מבקשת להרוג את חדשות 10 ברכות. היא יודעת שבעלי הבית שלנו אינם מוכנים לממן את הערוץ ולו יום נוסף, והיא מחכה למותו, או לכל הפחות להחלפת חברי המועצה שתומכים בעמדת חדשות 10 והכהונה שלהם במועצה אמורה להסתיים בחודש הקרוב - וכך להשיג לעצמה רוב". 

לדברי חודורוב, "הבקשה לדון במיזוג יושבת על שולחנה של שמאלוב-ברקוביץ' כבר 3 חודשים. תחילה היא הסתמכה על חוות-דעת משפטית, שאותה לא הציגה עד היום, שלפיה הרשות לא יכולה לדון בכלל במיזוג. אתמול, במהלך ישיבת המועצה, כשהבינה שחוות-הדעת אינה עומדת על קרקע משפטית יציבה, היא שינתה טקטיקה והחליטה ללכת על מסלול ארוך ומתיש של שימוע. כל זאת למרות שהממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, כבר ביצעה שימוע במסגרתו זימנה את הגורמים הרלוונטיים וקיבלה את המסמכים הרלוונטיים ולמעשה ייתרה את הבקשה של הרשות השנייה מאתמול. הממונה על ההגבלים לא יכולה על-פי חוק להעביר את הנתונים שבידיה לגורמים אחרים, ולכן כל מטרת הבקשה של שמאלוב-ברקוביץ' היא למשוך זמן.

"הלפרין לא אישרה לפני כמה חודשים את המיזוג בין אל-על לישראייר ואת המיזוג בין בנק מזרחי לאיגוד - ולמרות זאת, לאחר שהיא בדקה את בקשת המיזוג בין ערוץ 10 לרשת, היא החליטה לאשר אותו. עיכוב הליך המיזוג מעמיד את כלל עובדי החדשות והערוץ בסיכון", טען חודורוב. 

"כל יום הוא מלחמה" 

גם שורר סבור כי שמאלוב-ברקוביץ' נוקטת אסטרטגיה של מריחת זמן. "נפגשתי עם שמאלוב-ברקוביץ' לפני כחודש, והיא טענה כי יש בידיה 'תוכנית כלכלית' שתציל את הערוץ ואת החדשות", אמר באסיפה. "ביקשתי לראות את התוכנית, ולא אפשרו לי. עכשיו מתברר, כך היא טוענת, שאין בכלל תוכנית כזאת, וצריך לגבש אותה. עד אתמול דיברו על מניעה משפטית לדון במיזוג - עכשיו מסתבר שאפשר לדון במיזוג. שמאלוב-ברקוביץ' טוענת כי חוות-הדעת של הממונה על ההגבלים היא 'לא רצינית', ורוצה לקיים הליך כפול. הכול כדי ליצור סחבת, הכול כדי שהפרוצדורה תחסל את המיזוג". 

בתשובה לשאלת עובדת בחברה "איך עומדים העניינים מול בעלי המניות? יש להם סבלנות להמתין?", השיב שורר כי "כל יום הוא מלחמה. כל יום. יש לנו בעלי מניות שהם אנשים מכובדים, ג'נטלמנים, ואני מעריך שלא יהיה דבר כזה שלא נקבל משכורות על העבודה שביצענו. אבל כן - יש סיכוי שיום אחד, ובקרוב, סבלנותם תסתיים נוכח מה שקורה כאן". 

אחד העובדים פנה אל חודורוב ושורר באסיפה ושאל מה הם המניעים הפוליטיים של שמאלוב-ברקוביץ', ומי לכאורה "מפעיל אותה" כדי לסגור את חדשות 10. שניהם השיבו כי הם אינם מבינים מה הם האינטרסים שעומדים מאחורי החלטותיה, שמטרתם אחת: סגירת חדשות 10, תוך פגיעה קשה בדמוקרטיה, בחופש העיתונות ובפרנסתם של מאות עובדים.

"בודקים מי הפיץ את ההודעה" 

הקרב מול יו"ר מועצת הרשות השנייה התחיל כבר אמש, שעות ספורות לאחר שפורסמה ההודעה הרשמית של המועצה על השימוע. בחדשות 10 טענו כי שמאלוב-ברקוביץ' הטעתה את חברי המועצה, וכי היא עומדת מאחורי ידיעה לעיתונות שאיננה תואמת את רוח ההחלטה והדברים שנאמרו בישיבת המועצה.

בצעד יוצא דופן שחרר באישון לילה מתן חודורוב שיחה שלו עם מבקר הפנים של הרשות השנייה, עומרי וולף, שנכח בישיבת המועצה, שממנה ניתן להבין כי הוא ושתי חברות מועצה נוספות שנכחו בדיון סבורים כי ההודעה שיצאה לתקשורת אינה משקפת את רוח הדברים שבהם דנה המועצה, ולכן תתבצע בדיקה מי הפיץ את ההודעה ועל דעת מי יצאה.

בשיחה עם חודורוב שהופצה לעיתונות והוגדרה כשיחה לציטוט ולייחוס, מסכים וולף עם טענתו של העיתונאי כי אין קשר בין ההודעה לעיתונות לרוח הדברים בדיון. "אנחנו בתהליך של בירור... ההודעה שנכתבה אינה משקפת את רוח הדברים - לא בישיבה עם העובדים ולא בישיבה שהמשכנו בלעדיכם. לא זו הייתה רוח הדברים. לכן יצאה הודעה רשמית, והיא המחייבת. אנחנו בודקים מי הפיץ את ההודעה".

על-פי ועד חדשות 10, ההודעה הופצה על-ידי דוברות הרשות השנייה. "זו נראית ממש כמו החלטה לפסול את הסכם המיזוג בכפוף לשימוע. מי שנתן את הכותרת הזו רצה שהנרטיב יהדהד באופן שונה מכפי שחברי המועצה ביקשו לנסח את דבריהם. אם לא משנה מה החברים מחליטים, והמועצה מוציאה כותרות שלא תואמות את ההחלטה - זה כבר לא כל-כך משנה מה היא מחליטה".

עו"ד וולף אמר היום בתגובה ל"גלובס" כי הוא לא יודע אם ההודעה היא טעות ואם נכתבה בכוונה, ולכן הוא איננו מתייחס למסקנות בגינה. 

צרו איתנו קשר *5988