הבורסה בת"א | סיקור שוטף

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; דלק זינקה ב-9.6%

מדד ת"א 35 השיל 0.4%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.2% • היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט • בסוף השבוע האחרון בוול סטריט מדד דאו ג'ונס סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה • אתמול דווח על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:28

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת, מדד ת"א השיל 0.4% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.2%. מניית דלק זינקה ב-9.6% כשברקע צפויים קשיי אספקת נפט על רקע פגיעה במתקני הפקה בסעודיה, מה שעשוי לגרור עלייה חדה במחיר הנפט.

מחזור המסחר בבורסה הסתכם ב-409 מיליון שקל בלבד.

14:00

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל במגמה מעורבת מתונה, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה מעורבת מתונה.

את שבוע המסחר הקודם סיכמה הבורסה המקומית בכיוון חיובי למדי, עם טיפוס של כ-3.5% שרשם ת"א 35, וזאת אחרי כמה שבועות במהלכם גדלו חוסר היציבות והתנודתיות במסחר בשוק המקומי בהשפעת המתרחש בעולם. עם העליות בשבוע החולף משלים ת"א 35 טיפוס של כ-10% מתחילת השנה.

בצד השלילי במדד ת"א 35, המניות הדואליות של לייבפרסון, נייס וטבע נחלשות בכ-2%-3%. לעומתן, מניות קבוצת דלק  ואנרג'יאן  קופצות בכ-5%-7%. ברקע לעליות החדות בשתי המניות עומדות הערכות ולפיהן מחירי הנפט יקפצו עם פתיחת שבוע המסחר בעולם, וזאת לאחר מתקפת הטרור שנעשתה על תשתיות נפט בסעודיה, מה צפוי לצמצם את היקף הפקת הנפט במדינה.

עוד במסחר, מניית אודיוקודס  קופצת בכ-7%, אחרי שנהנתה מעליות חדות גם במסחר בארה"ב, ללא דיווח מצד החברה.

חברת פורסייט  דיווחה כי חתמה על הסכם "עם יצרן המצלמות אינפרא-אדום המוביל בסין", ומנייתה מטפסת בכ-6%.

מניית טוגדר  מתחזקת בכ-5%-6%, אחרי שהחברה עדכנה כי סיכמה על השקעה בחברת קנאבליס, בה היא מחזיקה במלואה, ועל כוונה לפעול להנפקת החברה הבת בארה"ב או בקנדה. עוד בין מניות הקנאביס מניית אינטרקיור  קופצת בשיעורים דומים.

יחידות ההשתתפות של גבעות  צונחות אחרי שהשותפות פרסמה עדכון בקשר לתכנית פיתוח שדה מגד, ובמסגרתה דיווחה בין היתר כי חברת שפיר הנדסה אינה מתכוונת להצטרף להשקעה בשדה בשלב הנוכחי וכן כי השותף האמריקאי הפוטנציאלי הודיע כי "נדרש לו זמן נוסף על-מנת לגבש החלטת השקעה סופית".

מניית ברנמילר  טסה בכ-20% במחזור מסחר לא גדול, אחרי שהחברה עדכנה בסוף השבוע כי חתמה על מזכר הבנות לא מחייב עם חברה ברזילאית להשקעה של כ-3 מיליון דולר בברנמילר, בעסקה להקצאת מניות לחברה הברזילאית לפי מחיר מניה הגבוה משמעותית משוויה בבורסה הבוקר.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית, ובין הסדרות שבלטו בצד השלילי היו חלק מאלה של חברת סלקום , שהירידות בהן התקרבו במהלך המסחר לכ-1%. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמו ירידות שערים חדות, שהגיעו בחלק מהסדרות עד לכ-1%, אחרי כיוון דומה שאפיין את המסחר באפיק הממשלתי בארה"ב.

מנתוני הבורסה עולה כי שבוע המסחר החולף התאפיין בפעילות אינטנסיבית למדי בשוק האג"ח הקונצרני, בסיכומו בוצעו תשע הנפקות של אג"ח שקליות, עם גיוסים בסכום כולל של כ-2.3 מיליארד שקל. ההנפקה הבולטת הייתה של בנק בינלאומי שגייסה כ-710 מיליון שקל, ונוסף אליה בלטו בגיוסים חברות הנדל"ן. נוסף לגיוסים אלה, בסיכום שבועי בוצעו שתי הנפקות אג"ח מובנות לפיקדונות בנקאיים, של הראל פיקדון סחיר ושל אלה פקדונות, בהיקף כולל של כ-730 מיליון שקל.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-245 מיליון שקל בלבד.

13:15

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל במגמה מעורבת, כך מדד ת"א 35 משיל 0.16%, ומדד ת"א 90 עולה ב-0.1%. ביום שלישי הקרוב לא יתקיים מסחר בתל אביב על רקע הבחירות לכנסת.

מניית דלק  מזנקת ביותר מ-6%. בסוף השבוע האחרון הותקפו שני מתקני הפקת נפט הגדולים בסעודיה, מה שעשוי להביא לצמצום הפקת הנפט.

11:30

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב נסחרים במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 משיל 0.25%, ת"א 90 ללא שינוי, מדד ת"א תקשורת וטכנולוגיה עולה בכ-1%.

מניית אל על  צונחת ב-3.5%, פריון נטוורק  נופלת ב-8.2%, טבע  מאבדת 2.5%, נייס  יורדת ב-2.4%, ומניות הגז מרכזות עניין על רקע הצפי לקפיצה במחיר הנפט נוכח קשיי האספקה בסעודיה, כך דלק קבוצה  עולה ב-3.8%, ונאוויטס  עולה ביותר מ-1%.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה צפויה לפרסם היום את מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט. כלכלני לידר שוק הון צופים מדד של 0.2% בהשפעת עלייה עונתית במחירי הדיור (שכירויות) בשיעור של 0.5%, התייקרות של 4.7% במחירי הפירות והירקות, ועלייה עונתית במחירי הבראה ונופש בישראל בשיעור של 9.6%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-130 מיליון שקל בלבד.

09:45

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב נפתח במגמה מעורבת, כאשר מדד ת"א 35 משיל 0.1%, מדד ת"א 90 יורד בשיעור דומה ומדד הבנקים מטפס ב-0.35%. אגרות החוב הממשלתיות נסחרות בירידות חדות, ממשלתית שקלית הארוכה צונחת ב-1.5%. זאת, בדומה לסנטימנט בשוק האג"ח בוול סטריט בסוף השבוע האחרון, שם נרשמה עליית תשואות לאחר נתוני מאקרו חיובייים.

מניית דלק  קופצת ב-5.2% ברקע לדיווח על אפשרות לקשיי אספקת הנפט על רקע האירוע בסעודיה, טבע  מאבדת 3%, נייס  יורדת ב-2.4%.

אלביט מערכות  השלימה את רכישת פעילות ראיית הלילה של חברת Harris, בתמורה ל-350 מיליון דולר. אלביט הודיעה על הרכישה לפני כחצי שנה וכדי לממן אותה, היא גייסה בחודש אפריל 665 מיליון שקל בהנפקה פרטית למשקיעים מוסדיים. זוהי רכישה משמעותית נוספת לאלביט לאחר שהשלימה בסוף 2018 את רכישת תעש מידי המדינה ב-1.9 מיליארד שקל, ועוד קודם לכן רכשה את Universal מארה"ב ב-120 מיליון דולר.

חברת פורסייט  דיווחה על הסכם עם יצרן מצלמות אינפרא-אדום המוביל בסין. לפי הודעת החברה מדובר ב-Infrared Guide Wuhan, תאגיד סיני ששוויו 2.7 מיליארד דולר ונסחר בבורת שנזן.

06:30

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לנעילה הססנית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ובהמשך לדיווח אתמול על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב.

מדד דאו ג'ונס טיפס ביום שישי ב-0.14% ובכך סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה. מנגד, מדד הנאסד"ק השיל 0.22% מערכו.

ביום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב נרשמו עליות. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-3.4%, ומדד ת"א 90 טיפס ב-0.5%.

לקראת פתיחת המסחר הבוקר, מניית הפארמה הדואלית אופקו הלת' חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 1.5%. מנגד, מניית טבע חוזרת עם פער שלילי של למעלה מ-3%. אלביט מערכות חוזרת עם פער שלילי של 0.7%, אורמת חוזרת עם פער שלילי של 0.6%, ומנגד מניית טאואר חוזרת עם פער חיובי של 2%. מניית בזק תמשיך לרכז עניין לאחר זינוק של יותר מ-7% המסחר האחרון.

אתמול דווח על הקלות מצד סין של חלק מהמכסים על סחורה חקלאית אמריקאית, מה שמעלה אופטימיות סביב ההתפתחויות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. ההקלות מצד סין מגיעות לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ דחה את הטלת הסבב החדש של מכסים על סחורות יצוא מסין כמחווה של רצון טוב לאחרי החגים.

קרן התשתיות ג'נריישן קפיטל (Generation Capital) גייסה ביום חמישי 525 מיליון שקל בהקצאת הון לא אחידה, בעוד הביקושים הגיעו ל-640 מיליון שקל. המשקיעים הגדולים בהנפקה, היו מגדל, כלל, הראל, הפניקס, פסגות, מיטב וקרן ספרא. מור השקעות שמו מעל 100 מיליון שקל בהנפקה. מנגד, ילין לפידות, אלטשולר שחם-גמל ומנורה לא השתתפו בהנפקה.

צרו איתנו קשר *5988