הבורסה בת"א | סיקור שוטף

התחזקו הירידות בנעילה: ת"א 90 איבד 1.2%, מדד הבנקים איבד 1.3%

מדד הייצור בארה"ב ירד בניגוד לתחזיות • קמהדע הודיעה היום על חתימת הסכם לשיווק בישראל של 6 מוצרים חדשים • הושלמה העסקה למכירת ביקום לקרן סרצ'לייט ודוד פורר • פנינה רוזנבלום פועלת לרכוש את השלד הבורסאי של אינטרנט זהב כדי ליצוק אליו פעילות קנאביס • שר הכלכלה: סוגיית מיזוג אגוד ומזרחי-טפחות תוכרע בבג"צ

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בירידות שהתחזקו לקראת הנעילה, כאשר מדד הייצור בארה"ב הצביע על חולשה בנובמבר, בניגוד לצפי, מה שמכביד כעת על המדדים בוול סטריט. מדד ת"א 35 איבד 0.5%, ת"א 90 צנח ב-1.2% ומדד הבנקים איבד 1.34%.

מנייתה בנק אגוד  איבדה כ-4% על רקע דבריו של שר הכלכלה אלי כהן, כי הסוגייה של מיזוג הבנק עם מזרחי-טפחות תגיע להכרעה בבג"צ. זאת, לאחר שבית המשפט לתחרות דחה את התנגדותה של רשות התחרות למיזוג ביום חמישי האחרון.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.25 מיליארד שקל.

16:30

יום המסחר השני לשבוע מתנהל בנטייה שלילית. המדדים בארה"ב נפתחו ללא שינוי מהותי זאת כשברקע למסחר המשקיעים ממשיכים לעקוב אחר נתוני המאקרו המתפרסמים בארה"ב וברחבי העולם, וכן אחרי התפתחויות חדשות במלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב ובין סין. עוד בתחום הסחר עומדות ההתבטאויות האחרונות של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לגבי הטלת מכסים אפשרית על ברזל ואלומיניום מברזיל וארגנטינה.

בצד השלילי במדד ת"א 35, מניית הבינלאומי נחלשת בכ-2%-3%, מניית לאומי מאבדת כ-1%-1.5% ומדד הבנקים בולט בירידה של כ-1%, עם ירידות דומות במניות הפועלים ומזרחי-טפחות.

עוד בין היורדות בת"א 35, מניות שפיר הנדסה וקבוצת דלק נחלשות בכ-1%-2%, ובין העולות במדד המוביל, המניות הדואליות של טבע וטאואר מתחזקות בכ-0.5%-1.5%.

עוד במסחר, מניית סלקום צונחת בכ-5% על רקע כוונת החברה לגייס כ-400 מיליון שקל באמצעות הנפקת מניות.

מניות נייר חדרה והמלט נחלשות על רקע מכירת מניות שביצעה בימים האחרונים בעלת השליטה בהן, קרן פימי, ואיבדו כ-2%-3%, אחרי ירידות דומות שרשמו אתמול. מניית קרסו מוטורס מאבדת כ-3%-4% אחרי ירידה של 4% אתמול, וזאת כשברקע למסחר בסוף השבוע האחרון פרסמה החברה את דוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של השנה.

מניית מטריקס שוב מרכזת מחזור מסחר ער, בו מתחזקת בכ-1%, והיום גם מניית ארד מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו רשמה שינויים מתונים.

חברת בריינסוויי פרסמה "תוצאות קליניות חיוביות בניסוי" הקשור למערכת שהיא מפתחת לגמילה מעישון, ומנייתה קופצת בכ-6%-7%.

מניית כן פייט צונחת בכ-8%, אחרי זינוק של כ-37% שרשמה אתמול על רקע פרסום דוחותיה הכספיים ועדכון קליני הקשור לפעילותה.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום יציבות. סדרות האג"ח של קבוצת דלק נחלשו עד כ-1.5%. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה שלילית.

בסיכום חודש נובמבר הציגו שני המדדים המובילים בבורסה, ת"א 35 ות"א 125, עליות של כ-2.5% המסכמות לת"א 35 טיפוס של כ-16% מתחילת השנה, ושל כ-21% במדד ת"א 125.

בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית, כי "בחודש נובמבר הפגינו המניות בישראל חודש חזק במיוחד. עונת הדוחות לרבעון השלישי של 2019 הסתיימה בשבוע האחרון, תוך שונות גדולה בין הסקטורים אך עם בולטות משמעותית לחברות הנדל"ן, חברות האשראי החוץ בנקאי וחברות ה- IT ". בהמשך לכך, בהראל פיננסים "ממשיכים להמליץ להקצות את החלק המרכזי מהחשיפה המנייתית לישראל, לאור העובדה שפוטנציאל התשואה גבוה יותר, הכלכלה נראית טוב והריבית תישאר נמוכה עוד זמן רב עם סיכוי אף לירידה".

עוד הוסיפו שם, כי "בחלק החו"לי של תיק המניות, אנו ממשיכים לשמור על נתח מרכזי לשוק האמריקאי. מכירות חזקות ב- Black Friday יחד עם נתוני מאקרו טובים שהתמתנו על רקע התנודתיות במלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין הובילו חלק ממדדי המניות בארה"ב לשיאים חדשים".

15:30

הירידות בבורסה בתל אביב מתחזקות בהובלת מניות הבנקים. מדד הבנקים מאבד 1.2%, ת"א 35 יורד ב-0.5% ומדד ת"א 90 משיל 0.8% מערכו.

מעלות הכניסה את דירוגי החברה של סטארוודווסט ל-CreditWatch עם השלכות שליליות.

קמהדע  הודיעה היום על חתימת הסכם לשיווק בישראל של 6 מוצרים חדשים, גרסאות חיקוי של תרופות ביולוגיות (ביוסימילרס), ביניהם תרופה לאוסטיאופורוזיס (דלדול עצם), שכבר מאושרת לשיווק בארה"ב וחמישה מוצרים נוספים הממתינים לאישור.

פנינה רוזנבלום, אשר הצהירה בחודש שעבר על כוונתה להנפיק בבורסה פעילות בתחום מוצרי קוסמטיקה מבוססי קנאביס, פועלת לרכוש את השלד הבורסאי של אינטרנט זהב , במטרה לקדם עסקה למיזוג הפעילות לתוך השלד.

14:00

המדדים בתל אביב נסחרים בטריטוריה הירוקה, מדד ת"א 35 משיל 0.3%, כך גם מדד ת"א 90, מדד הבנקים יורד ב-0.85%.

סלקום  צונחת בכ-5%, שפיר הנדסה  מאבדת 1.9%, דיסקונט יורדת ב-1%, מנייתה של פרוטליקס  מזנקת ב-25%.

12:00

המסחר בת"א מתנהל ללא שינוי במדדים המובילים שמשייטים סביב רמות הפתיחה. 

היום נסגרה סופית העסקה למכירת השליטה בביקום  , החברה האם של בזק , מידי אינטרנט זהב   לידי קרן סרצ'לייט ודוד פורר. מניית בזק מאבדת כ-0.7%.

מניות איירפורט סיטי וקבוצת דלק מאבדו כ-2% ומובילות את הצד השלילי במדד ת"א-35. מן העבר השני בולטות בעליות מניות שיכון ובינוי  שמתחזקות בקרוב ל-1.5%, בהמשך לסנטימנט החיובי שמאפיין אותן בעת האחרונה.

מניית טבע  בולטת גם היא בין העולות ומתחזקת ב-0.8%.

בקרב מניות השורה השנייה בולטת סלקום   שמאבדת יותר מ-4%. אתמול נודע כי דסק"ש תשתתף בגיוס ההון של סלקום.

טאואר  עדכנה כי בעקבות פרסומים שהיו לאחרונה בתקשורת הנוגעים למכירת עסקי המוליכים למחצה של פנסוניק לחברת נובוטון, כי היא איננה מוכרת את מניותיה ב-TPSCo וכי תמשיך לשמור על בעלותה במיזם עם החזקת 51% מהמניות ולפיכך גם בשליטתה בדירקטוריון.

09:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח בעליות שערים קלות. המדדים המובילים מתחזקים בכ-0.3%-0.2%. מניות הבנקים מתאוששות ורושמות כולן עליות קלות, לאחר שאתמול איבד המדד הענפי יותר 1.1%.

מניות אמות , שיכון ובינוי  ושפיר הנדסה  מובילות את העליות במדד ת"א-35, ומתחזקות בין 0.9% ל-1.5%. בצד השלילי במדד המרכזי בולטות דלק קידוחים  ובזק  שמאבדות כ-0.8% כל אחת. 

09:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עולים בכ-0.3% על רקע נתוני המאקרו המפתיעים שפורסמו הבוקר בסין. העליות בחוזים צפויות לספק תמיכה למדדים בת"א.

06:00

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות שנרשמו אתמול, כאשר מדד ת"א 35 השיל 0.45%, ת"א 90 איבד 0.6% ומדד הבנקים איבד 1.1%.

ברקע למסחר, המדדים המובילים בשוקי העולם מגיבים לדיווח אתמול, ולפיו סין דורשת את הסרת המכסים שארה"ב אמורה להשית באמצע דצמבר, וזאת בתמורה לחתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר. 

בשוק המקומי, עונת הדוחות לרבעון השלישי הסתיימה. יוחננוף תמשיך לרכז עניין על רקע פרסום התוצאות הרבעוניות שאיכזבו את השוק. המצטרפת הטרייה לבורסה, שהירידה החדה בשווייה נרשמה ביום השני מאז החלה להיסחר, אמנם נהנתה מהמשך התרחבותה, ובתמיכת פתיחת שלושה סניפים חדשים הציגה צמיחה רבעונית נאה של 19% בהכנסותיה, שהגיעו ל-766 מיליון שקל. 

בשוקי העולם המשקיעים ממתינים להתפתחויות סביב שיחות הסחר. ביום רביעי אחרון חתם הנשיא טראמפ על הצהרה של הקונגרס התומכת בזכויות האזרח בהונג קונג, ובכך העלה זעם בקרב מקבלי ההחלטות בסין, שקראו למהלך "כוונות זדוניות". עיתון "הגלובל טיימס" הסיני ציטט אתמול מקורבים לממשל הסיני שאמרו כי סין מתנה את החתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר תמורת הסרת המכסים מצד ארה"ב שצפוים לצאת לפועל באמצע חודש דצמבר.

כלכלני בנק פועלים כותבים כי "הנשיא טראמפ חתם על שני חוקים המתירים סנקציות, במידה ויפגעו זכויות האזרחים בהונג-קונג. בנוסף, אחד החוקים אוסר לייצא להונג קונג אמצעים לפיזור הפגנות. חוקים אלו התקבלו על-ידי הממשלה בסין כאיתות לתמיכת וושינגטון במחאה בהונג קונג, וכמו כן התערבות בעניינים הפנימיים של המדינה. סין הודיעה שבכוונתה לנקוט צעדי תגמול. השווקים התמקדו יותר בנתונים הכלכליים בארה"ב שהיו טובים ברובם, ובאינפלציה הנמוכה שאולי בכל זאת תאפשר הפחתת ריבית בשנה הבאה".

צרו איתנו קשר *5988