ירידות בוול סטריט, הזהב זינק ותשואות האג"ח ירדו; טראמפ: הסכם סחר יכול לחכות לאחרי הבחירות

בשעת המסחר האחרונה התמתנו הירידות: הדאו ג'ונס ירד ב-1%, S&P 500 איבד 0.7% והנאסד"ק נחלש ב-0.6% • הנשיא טראמפ אמר כי מבחינתו אולי טוב יותר שהסכם הסחר עם סין יחכה עד לאחר הבחירות

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס
סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בשעת המסחר האחרונה התמתנו מעט הירידות בבורסות וול סטריט. הדאו ג'ונס ירד בסיום יום המסחר ב-1%, בהובלת חברות רגישות להשלכות מלחמת הסחר ובהן אפל , קטרפילר ובואינג , S&P 500 איבד 0.7% כשאת ההפסדים הובילו חברות שבבים ובהן אנבידיה ומיקרון  והנאסד"ק נחלש ב-0.6%.

עם פתיחת המסחר רשמו המדדים המובילים ירידות חדות בעקבות דברי הנשיא טראמפ על האפשרות של דחייה בהסכם הסחר עם סין עד לאחר בחירות 2020 בארה"ב. מדד דאו ג'ונס ירד במהלך יום המסחר ביותר מ-400 נקודות, הנפילה החדה ביותר מזה חודשיים.

22:00

הירידות בוול סטריט התמתנו מעט: מדד דאו ג'ונס יורד ב-1.2%, S&P 500 והנאסד"ק יורדים בכ-0.9%.

19:45

על רקע אמירותיו של טראמפ, הזהב מזנק ב-1%, הנפט התייצב לאחר ירידה קלה ונסחר בעלייה של 0.2% למחיר של 56 דולר לחבית נפט מסוג WTI. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ב-0.13% ל-1.70 נקודות.

18:40

נעילה מעורבת באירופה: בלונדון איבד הפוטסי 1.7%, בפריז ירד מדד קאק 40 בכ-1% ואילו בפרנקפורט עלה הדאקס בכ-0.2%. ארה"ב עשויה להטיל מכסים נוספים על טובין של האיחוד האירופי לאחר שארגון הסחר העולמי קבע היום כי האיחוד האירופי לא עמד בצו לעצור סובסידיות לא חוקיות לחברת המטוסים איירבוס ובשל המס הדיגיטלי בצרפת.

18:20

טראמפ ממעיט בערך הירידות היום בוול סטריט ואומר כי מדובר ב"זוטות", בהשוואה הן לחשיבות הכלכלית של הגעה להסכם סחר טוב עם סין והן לרווחים בשווקים מאז היבחרו. "הדאו ג'ונס "היה 16 אלף או 15 אלף ועכשיו הוא כמעט 30 אלף", אמר הנשיא בפסגת נאט"ו בלונדון. "הוא הולך להיות 30 אלף. אם שוק המניות עולה או יורד, אני לא מסתכל על שוק המניות, אני מסתכל על משרות". עוד אמר הנשיא כי "זו לא יכולה להיות עסקה שווה: אם זו עסקה שווה זה לא טוב".

17:30

מדד הדאו ג'ונס יורד ב-400 נקודות, הנפילה החדה ביותר מזה חודשיים.

שר המסחר של ארה"ב, וילבור רוס, אמר כי דחיית חתימה על הסכם הסחר עד לאחר בחירות 2020 מורידה מהשולחן משהו שהסינים אולי סבורים שמעניק להם יתרון.

16:30

המסחר בבורסות וול סטריט נפתח בירידות שערים: הנאסד"ק נחלש ב-1.3%, מדד הדאו ג'ונס מאבד כ-1.1% ומדד S&P 500 יורד ב-1%.

מניותיהן של חברות החשופות במיוחד להשלכות מלחמת הסחר הגיבו בירידות. מניית יצרנית הציוד המכני-הנדסי קטרפילר מאבדת 2.5%, אינטל יורדת בכ-2% ומניית אפל נחלשת ב-2.7%.

15:25

הירידות שנרשמו מוקדם יותר בחוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מעמיקות לאחר שהעיתון הסיני "הגלובל טיימס" ציטט גורמי ממשל סיניים שאמרו כי ארה"ב אשמה בסבב ההסלמה האחרון. מוקדם יותר היום הנשיא טראמפ אמר כי מבחינתו אולי טוב יותר שהסכם הסחר יחכה לאחרי הבחירות.

13:30

הנשיא טראמפ אמר היום כי ניתן לחכות עם החתימה על הסכם הסחר עד לאחר הבחירות בארה"ב, וזאת בניסיון לאותת לסינים כי אין בכוונתו לסגת מהטלת המכסים הצפויה באמצע דצמבר. החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק עברו לירידות של עד 0.5% בהמשך לירידות שנרשמו אתמול.

בתוך כך, ארה"ב עשויה להטיל מכסים נוספים על טובין של האיחוד האירופי לאחר שארגון הסחר העולמי קבע היום כי האיחוד האירופי לא עמד בצו לעצור סובסידיות לא חוקיות לחברת המטוסים איירבוס.

12:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מחקו את העליות שנרשמו מוקדם יותר, וזאת בהמשך ליום של ירידות אמש בניו יורק בצל אי הוודאות סביב החתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר. הנשיא טראמפ צייץ אתמול בטוויטר בדבר החזרת המכסים על פלדה ואלומיניום המיובאים מברזיל וארגנטינה, בטענה כי המדינות ביצעו כביכול מניפולציה על המטבע המקומי על מנת לייצר עבורן תנאי סחר נוחים יותר. 

בתוך כך, סין הקשיחה עמדות על רקע התערבותה של ארה"ב במתנהל בהונג קונג. טראמפ חתם בשבוע שעבר על הצעת החוק, התומכת בדמוקרטיה בהונג-קונג, וסין אסרה בתגובה פעילות של מוסדות זכויות אדם אמריקאים ומעגן של ספינות צי אמריקניות בהונג-קונג. 

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל פיננסים, אמר כי "למרות התנודתיות וחילוקי הדעות בין הצדדים, הגורמים העיקריים תומכים בהשגת הסכם בין ארה"ב לסין כוללים את השאיפה של הנשיא טראמפ להגיע לבחירות עם שוק מניות ברמות שיא והעובדה שנתוני המאקרו הנוכחיים של כלכלת סין מאכזבים".

11:05

המדדים באירופה נסחרים במגמה מעורבת, כך מדד הדאקס עולה ב-0.7%, לאחר נפילה של 2% אתמול, מדד הקאק הצרפתי עולה ב-0.1%, ומדד הפוטסי הבריטי מאבד 0.44%.

סוכנות הדירוג מודי'ס הבינלאומית הורידה את תחזית הדירוג לבנקים בבריטניה מ'יציב' ל'שלילי', על רקע אי הוודאות סביב יציאתה של בריטניה מאיחוד והפגיע בצמיחה, בעוד שיעורי הריבית הנמוכים פוגעים ברווחיות הבנקים.

הבנק הגדול באיטליה יוניקרדיט  צפוי לפטר 8,000 עובדים.

07:30

המסחר באסיה מתנהל בירידות בהמשך לסנטימנט השלילי שנרשם אמש בוול סטריט, לאחר שהנשיא טראמפ החזיר את המכסים על פלדה ואלומיניום מיובאים מברזיל וארגנטינה, ועל רקע התרחקות סין וארה"ב מחתימה על הסכם סחר.

מדד הניקיי היפני מאבד 0.7%, האנג סנג יורד 0.2%, ושנחאי מאבדת 0.1%. הבורסה באוסטרליה מאבדת 2% לאחר שהבנק המרכזי במדינה הותיר את הריבית ללא שינוי על 0.75%.

אמש בניו יורק יום המסחר הראשון של דצמבר בירידות שערים, על רקע נתוני הייצור המאכזבים והמתרחש בחזית הסחר בין ארה"ב וסין.

הדאו ג'ונס נפל ב-268 נקודות, או 0.96%. ה-S&P 500 ירד גם הוא ב-0.9%, הירידה היומית החדה ביותר שלו זה קרוב לחודשיים, מאז 8 באוקטובר. מדד נאסד"ק איבד 1%. 

אתמול פורסמו נתוני ייצור חלשים שהכבידו על המדדים, כך מדד ISM במגזר הייצור בחודש נובמבר בארה"ב הגיע ל-48.1 נקודות - מתחת לתחזיות הכלכלנים לקריאה של 49.2 נקודות, וירידה לעומת קריאה של 48.3 נקודות שנרשמה בחודש אוקטובר. נזכיר כי נתון שיורד מ-50 נקודות מצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית. הנתון שפורסם היום הינו הרביעי ברציפות שמצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית. 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988