המסחר בבורסה ננעל בירידות; להב אל.אר זינקה ב-18%

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון לשעבר, צפוי להפוך לבעל השליטה בלהב אל.אר • הכשרת היישוב זינקה ביותר מ-10% על רקע הנפקת מניות מוצלחת • מחזור המסחר הסתכם ב-575 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
 

16:30

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (א') בטריטוריה האדומה, כאשר מדד ת"א 35 איבד 0.18%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי. 

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון לשעבר, צפוי להפוך לבעל השליטה בלהב אל.אר - כך דווח היום. מנייתה של להב זינקה בתגובה ביותר מ-18%.

הכשרת היישוב זינקה ביותר מ-10% בהמשך להנפקת מניות מוצלחת בחמישי.

מחזור המסחר הסתכם ב-575 מיליון שקל.

15:30

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל בנטייה שלילית, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים, וזאת במחזור מסחר קטן, המאפיין בדרך כלל את ימי ראשון. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב בנטייה חיובית קלה.

בצד השלילי של מדד ת"א 35, המניות הדואליות של טבע  ופריגו  נחלשות בכ-1.5%-2% ואלה של טאואר  ואיי.אפ.אפ  מאבדות כ-1%-1.5%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית אנרג'יאן  מטפסת בכ-3%-4% וזו של בזן  מוסיפה לערכה כ-2%-3%. ברקע למסחר בבזן, החברה הודיעה הבוקר כי "חתמה על הסכם עם השותפות במאגר 'לווייתן' להזרמת קונדנסט למתקני החברה". יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  ורציו , השותפות ב"לווייתן", נחלשות בכ-1%-2%.

עוד במסחר, מניית כלל ביטוח  ממשיכה לרכז עניין ועולה בכ-1% במחזור מסחר גדול מהרגיל. זאת על רקע גיוס הון נרחב שהיא מקדמת, ולאחר שגם ביומיים הקודמים ריכזה מחזורי מסחר ערים.

חברת הכשרת הישוב  הודיעה בסוף השבוע על הנפקה פרטית של יותר מ-13% מהונה תמורת כ-160 מיליון שקל, ומנייתה מגיבה לעדכון בקפיצה של כ-10% במחזור מסחר גדול מהרגיל.

מניית גב ים  מרכזת מחזור מסחר גדול, בו נסחרה בשינויים קלים, וגם איסתא  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל בו רשמה שינויים קלים. ברקע למסחר במניית חברת התיירות, איסתא הודיעה הבוקר על מכירת חלקה בבית המלון פאבליקה בהרצליה, ממנה היא צופה רווח של כ-38 מיליון שקל.

חברת או.פי.סי  הודיעה כי חתמה על "הסכם מימון פרויקטלי למימון תחנת הכוח של צומת", ומנייתה מתחזקת בכ-2%.

חברת להב  הודיעה על גיוס הון שהיא מתכננת לבצע, במסגרתו צפוי להפוך אבי לוי לבעל השליטה בה. מנייתה קופצת משעות הצהריים בכ-18%.

בין החברות הקטנות, ברנד  הודיעה על קבלת הצעה לרכישת נתח ממניותיה, שהגיבו בעליות של כ-5%-6%.

מניית ארנה גרופ  קופצת בשיעורים דו-ספרתיים, שהגיעו בשעות הצהריים לכ-60%, אחרי שעדכנה כי נחתם הסכם לרכישת מניות השליטה בה (כ-62%) תמורת כ-135 מיליון דולר על-ידי מגה אור, שנסחרה בעליות קלות.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת יציבות, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית, עם עליות חדות בחלק מהסדרות.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו להתפתחויות הגלובליות האחרונות, וציינו כי ההסכמות עליהן דווח בין ארה"ב לבין סין, שיימנעו העלאת מכסים הדדית בין המדינות, מובילה לכך ש"מלחמת הסחר שוב בהפוגה אבל ממש לא הסתיימה".

לפי פסגות, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, "השיג את שלו בכך שהוא הצליח למנוע העלאת מכסים על מוצרים לצרכן לפני כריסטמס מבלי להיראות כאילו הפסיד במערכה. עם זאת, כדי להמשיך להצטייר כך, הסינים צריכים להגדיל באופן משמעותי את היבוא שלהם מארה"ב".

במבט קדימה, בפסגות "מצפים שהחודשים הקרובים יהוו מבחן לשני הצדדים".

עוד התייחסו בפסגות לתוצאות הבחירות בבריטניה, במסגרתן זכתה מפלגת השמרנים בהובלת בוריס ג'ונסון ברוב לפרלמנט וציינו כי אלה סייעו ל"התפוגגות אי הוודאות והסרת תרחיש ה'ברקזיט' ללא הסכם מהשולחן".

12:37

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל ללא שינוי במדדים המובילים, וזאת בהמשך לסנטימנט החיובי שנרשם בשוקי העולם בסוף השבוע האחרון נוכח ההסכם שלב 1 בין ארה"ב וסין. 

מנייתה של הכשרת הישוב  מזנקת ב-9.75% על רקע הגיוס המוצלח של החברה ביום חמישי האחרון, וזאת לאחר שלא הנפיקה לפחות שלושה עשורים.

אלוני חץ  דיווחה על הסכם, באמצעות חברה מוחזקת, לרכישת פארק עסקים הממוקם בסמוך למרכז העיר אוקספורד בבריטניה בתמורה ל-81 מיליון ליש"ט (370 מיליון שקל, לא כולל עלויות עסקה). 

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-275 מיליון שקל בלבד.

09:50

המסחר בתל אביב נפתח ביציבות בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי בוול סטריט לאחר ההודעה של סין וארה"ב על הסכמה על השלב הראשון בהסכם סחר. מדד ת"א 35 ות"א 125 נסחרים ללא שינוי מהותי. מניות בזן  ולייבפרסון  מובילות את העליות במדד המוביל עם עלייה של 1.8% כ"א. את הירידות מובילה פריגו  עם ירידה של 1.5%.

מדד ת"א ביומד יורד ב-0.45%. הכשרת היישוב  מזנקת ב-5.5% לאחר שגייסה 162 מיליון שקל בהנפקת מניות מוצלחת. טבע  יורדת ב-1.2%. 

07:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי בוול סטריט לאחר ההודעה של סין וארה"ב על הסכמה על השלב הראשון בהסכם סחר. נציגי הצדדים יפעלו כעת לקביעת לוח זמנים לחתימת ההסכם, שעדיין כפוף להליכים משפטיים.

ארה"ב לא תיישם את הטלת המכסים בשיעור 15% שאמורים להיכנס היום לתוקף, ותחתוך ב-50% ל-7.5% את גובה המכסים שהטילה ב-1 בספטמבר על מוצרים סיניים בהיקף של 120 מיליארד דולר. עם זאת, ארה"ב הותירה ללא שינוי את המכסים בגובה של 25% על רשימת סחורות סיניות בשווי 250 מיליארד דולר. לעומתה, סין ביטלה את מכסי הנגד שאמורים היו להיכנס לתוקף גם הם ביום ראשון, כולל מכס בסך 25% על מכוניות אמריקאיות.

עיקר העלייה במדדים בוול סטריט נרשמה ביום חמישי לאחר הציוץ של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בדבר "הסכם גדול" שמתקרב. ביום שישי המדדים ננעלו ללא שינוי מהותי בטריטוריה הירוקה. 

בתוך כך, דרמה נוספת שנרשמה ביום שישי האחרון מגיעה מהאיחוד האירופי, שם לאחר ניצחונו של בוריס ג'ונסון בבחירות בבריטניה, הליך יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי עשוי לצאת לפועל בחודשיים הקרובים. ג'ונסון ניצח ברוב מוחץ, מה שמספק ודאות מסוימת לגבי היכולת להעביר את הבקרזיט בפרלמנט.

המניות הדואליות חוזרות עם השפעה מינורית על מדד ת"א 35. מניית נייס חוזרת עם פער חיובי של 0.9%, טבע עם פער שלילי של 1.45%, פריגו וטאואר חוזרות עם פער שלילי של 1.3% ו-1.1% בהתאמה, סאפיאנס חוזרת עפ פער שלילי של 1.65%, איי.אפ.אפ עם פער שלילי של 0.9%, לייבפרסון חוזרת עם פער חיובי של 1.5%, וקנון עם פער חיובי של 1.25%.

ביום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב המדדים סיימו את היום בטריטוריה הירוקה, בעליות מינוריות. 

מחר (ב') יפורסם במשק המקומי מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר, כאשר הציפיות של הכלכלנים בשוק הן לירידה של 0.3%.

על רקע ההתחזקות השקל, בין היתר בשל כניסתה של ישראל למדד האג"ח הבינלאומי, מנהל חטיבת השווקים של בנק ישראל, אנדרו אביר, אמר ל"גלובס" כי "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד דולר". עוד אמר אביר כי אין לבנק ישראל שום בעיה לרכוש את כל הסכום על-מנת למתן את התחזקות המטבע המקומי.

צרו איתנו קשר *5988