שוק ההון | סיקור שוטף

מניות הבנקים הובילו תיקון בבורסה; מדד ת"א 35 קפץ ב-4.1%

מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-3 מיליארד שקל • פועלים עלתה בחדות לאחר הדוחות, הרווח הנקי נחתך בצל השפעת הקורונה • דלק המשיכה לזנק • מניית פתאל החזקות קפצה ב-27% וקבוצת דלק ב-20%

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס
הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

יום המסחר בבורסה הסתיים בעליות חדות, בהובלת מניות הבנקים. מדד ת"א 25 קפץ ב-4.1% לאחר צניחה של 25% מתחילת החודש. מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-3 מיליארד שקל. 

בעליות חדות בלטו מניות פתאל החזקות , חברה לישראל, הראל, לאומי, מזרחי טפחות , הפועלים , וקבוצת דלק שהשלימה עלייה של 200% בשבוע. 

15:40

נמשכות העליות החדות בבורסה, בהובלת הבנקים. גם מניות הנפט והגז מתקנות למעלה ומדד ת"א נפט וגז עולה בכ-8%.

בעליות חדות בולטות מניות לאומי , פתאל החזקות , אמות , מיטב דש, מגה אור ואנלייט. 

בדומה לכיוון השוק המנייתי, גם במסחר ב אג"ח הקונצרניות נרשמות עליות שערים משמעותיות, שעומדות על כ-2.2% בשלושת המדדים המובילים (תל-בונד 20, 40 ו-60). זאת אחרי ירידות שערים חדות שנרשמו בו אתמול. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה מעורבת, אחרי ירידות חדות שנרשמו באפיק זה אתמול.

בבית ההשקעות אופנהיימר התייחסו בימים האחרונים לירידות החדות המאפיינות את המסחר בשוקי ההון וציינו כי "תבנית המפולת בשווקים" מזכירה מצבי קיצון שנרשמו במהלך המאה הקודמת וכן את "הירידות האחרונות ב-2011, ב-2015 וב-2018".

לפי אופנהיימר, "היסטורית, לאחר מצבים כאלה, המאפיינים שוק דובי, לוקח לשוק המניות כ-6-8 שבועות להתייצב". במבט נרחב יותר הוסיפו שם כי "תקופות הירידה בשוק המניות בתוך מגמה ארוכת טווח של שוק שורי עשויות להיות קצרות יותר".

בנוסף, ציינו באופנהיימר, "המפולת אינה משקפת חששות המשקיעים מתמחור גבוה, כאשר דווקא מניות הערך בעלות תמחור נמוך סבלו במידה המירבית במפולת האחרונה". עוד הוסיפו באופנהיימר, כי "בתקופות השוק הדובי ישנה חשיבות פחותה לביצועים יחסיים של אפיקי השקעה" ויחד עם זאת ציינו, כי "מניות המומנטום המשיכו להפגין עוצמה יחסית גם במהלך הירידות האחרונות".

13:00

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות חדות ברקע לפקיעה השבועית על האופציות הגלומות על מדד ת"א 35. מדד הבנקים מזנק ב-7%, בהובלת מניית לאומי שקופצת ב-9.6%, דיסקונט ב-4.7% ופועלים עולה ב-5.8% לאחר הדוחות. 

שוק המט"ח נסחר בסערה גם היום, כאשר האירו  צולל ב-6% מול השקל ל-3.945 שקלים, והדולר  נופל ב-4% ל-3.673 שקלים. אתמול בנק ישראל הודיע על העמדת הלוואות בהיקף של עד 15 מיליארד דולר לעסקאות החלף לגופים המוסדיים, וזאת על מנת לספק נזילות. בכך הבנק הצהיר רשמית כי הוא משתמש ביתרות המט"ח שצבר.

בשעה זו החוזים העתידיים בניו יורק יורדים בהמשך לנפילות שנרשמו אתמול. מחיר הנפט קופץ כעת בכ-9% לאחר התרסקות נוספת שנרשמה אמש, לרמת שפל של 18 שנה.

בולטות בעליות, מניית דלק קבוצה שעולה בכ-20% אם כי לשווי שוק של 2 מיליארד שקל בלבד, נזכיר כי החברה איבדה יותר מ-80% מערכה בצל התרסקות הנפט. מדד ת"א נפט-גז מזנק בכ-10%.

מגה אור קופצת ב-14%, פתאל החזקות מזנקת בכ-14% - גם היא לאחר התרסקות של יותר מ-80% נוכח משבר הקורונה.

11:40

עליות חדות בבורסה בתל אביב. מדד ת"א 35 מזנק ב-2.5% בהובלת המניות לאומי ודלק שקופצות ב-7% ו-25% בהתאמה. מניות דיסקונט והפועלים קופצות ב-6.4% ו-4% בהתאמה. מדד הבנקים קופץ ב-5.5% לאחר התרסקות של 35% מפברואר.

10:20

הבורסה בתל אביב עברה לעליות של 1.5% במדדים המובילים וזאת לאחר הפתיחה השלילית. מדד ת"א 35 עולה ב-1.5%, כך גם מדד ת"א 90.

דלק מתאוששת בעוד 17% לאחר הזינוק אתמול. פתאל מתאוששת גם היא בכ-7% - שתי החברות איבדו כ-80% במשבר הקורונה, כאשר דלק הושפעה בעיקר מצניחת הנפט.

10:00

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות בהובלת מדד ת"א 90 שמאבד 1.8%. מדד ת"א 35 עולה ב-0.2%. הדולר צונח ב-1.8% מול השקל ל-3.758 שקלים. האירו מאבד 2.75% ל-4.07 שקלים.

בצל הטלטלה בשווקים עונת הדוחות השנתיים נמשכת. הבוקר פורם הדוח של בנק פועלים שחשף כי משבר הקורונה גרע כ-450 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2019.

קבוצת בזק סיימה את 2019 בכ-8.93 מיליארד שקל בהשוואה לכ-9.32 מיליארד שקל בשנת 2018, ירידה של כ-4.2%. ההכנסות ברבעון הרביעי של שנת 2019 הסתכמו בכ-2.20 מיליארד שקל בהשוואה לכ-2.33 מיליארד שקל ברבעון הרביעי אשתקד, ירידה של כ-5.3%.

אתמול נרשם עומס חריג בלשכות התעסוקה כאשר 246 אלף ישראלים פוטרו או הוצאו לחופשה ללא תשלום.  גיל בפמן מבנק לאומי מעריך כי "שנת 2020 צפויה להסתכם בעלייה משמעותית בשיעור האבטלה כתוצאה מהשלכות משבר הקורונה כשחברות ומעסיקים, לרבות בסקטור הציבורי, עברו למתכונת פעילות מצומצמת ביותר, דבר אשר גורר פיטורי עובדים (בעיקר בתחומי התיירות, הבילוי והפנאי אבל לא רק) והוצאה של עובדים לחופשה, לרבות הוצאה לחופשה ללא תשלום (חל"ת), שמשמעותה הינה כניסה למעגל האבטלה, גם אם באופן זמני. לאור זאת, בטווח המיידי מספר הבלתי-מועסקים בכלל המשק צפוי לעלות בחדות "ולמשוך" את שיעור האבטלה כלפי מעלה לפרק זמן מסוים. שינוי כיוון במגמה זו צפוי רק לאחר החזרה של המשק לפעילות תקינה.

עוד ציין בפמן כי "במהלך הרביע השני של השנה, בהנחה שיהיה רביע השיא של משבר הקורונה, שיעור האבטלה אף עשוי להיות גבוה ואולי אף להתקרב באופן זמני לשיעור דו ספרתי. לאחר מכן, במהלך הרביע השלישי של השנה, עם ראשית החזרה הצפויה של המשק לפעילות על-פי התרחיש המרכזי/אופטימי, שיעור האבטלה צפוי להתחיל לרדת מרמות השיא, אך אינו צפוי לחזור במהלך 2020 לרמתו ערב המשבר, אלא רק במהלך 2021."

בשורה התחתונה מעריך בפמן כי "במבט קדימה, שנת 2020 צפויה להסתכם בעלייה חדה בשיעור האבטלה לכ-5% עד 7%, בממוצע שנתי, זאת בתלות במשך הזמן עד לחזרה לשגרה ומידת החומרה של צעדי הסגר".

08:30

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות החדות שנרשמו אמש בניו יורק, כשבשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בכ-2%.

בנק פועלים דיווח הבוקר על תוצאותיו הכספיות ולפיהן, מלבד ההפרשה של 897 מיליון דולר בגין חקירת המס בארה"ב, שעליה דווח אתמול, הבנק חושף את הפגיעה בתוצאות מהשלכות נגיף הקורונה. ההשפעות הישירות והעקיפות בגין התפרצות נגיף הקורונה ברבעון הרביעי לשנת 2019 באות לידי ביטוי בתוספת בהוצאות להפסדי אשראי, אשר מביאה לפגיעה ברווח הנקי בסך של 450 מיליון שקל.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ה') בצל הירידות החדות שנרשמו אמש בניו יורק. הדאו ג'ונס צלל בכ-6% אל מתחת ל-20,000 נקודות ושפל של שלוש שנים. מחיר הנפט צלל בכ-20% ל-21 דולרים. התשואות על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים עלו ל-1.2%.

שוק האג"ח בתל אביב ימשיך לרכז עניין לאחר הירידות החדות שנרשמו אתמול, שנעו סביב כ-1% באפיק הקונצרני - בשלושה מדדי התל-בונד המובילים, לצד ירידות שהגיעו לכ-1% גם בחלק מאפיקי החוב הממשלתיים.

ישיבת הממשלה תתחדש הבוקר בעשר על מנת לסיים את ניסוח התקנות לשעת חירום שיאפשרו להשבית חלקית את המשק בצל התפשטות נגיף הקורונה. אתמול נרשם עומס חריג בלשכות התעסוקה כאשר 246 אלף ישראלים פוטרו או הוצאו לחופשה ללא תשלום.

בקרב המניות הדואליות נייס חוזרת עם פער חיובי של 4.8% לאחר התרסקות דו ספרתית אתמול, פריגו חוזרת עם פער שלילי של 3.5%, אלביט מערכות עם פער חיובי של 4%, אורמת, טאואר ואיי.אפ.אפ חוזרות עם פערים חיוביים בטווח של 5%-6%.

בצל דרישת ביטחונות גבוהה יותר על רקע הנפילות בשווקים, בנק ישראל הודיע אתמול על העמדת הלוואות לבנקים בעסקאות החלף בעד 15 מיליארד דולר.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988