המבקר: המדינה כשלה בתכנון כמות מספקת של דירות לציבור החרדי

בעוד שהמדינה עמדה בשנים האחרונות ביעדי תכנון הדירות שהציבה לעצמה, המצב במגזר החרדי נמוך בצורה ניכרת מהדרישה בשטח • המשמעות: עד סוף השנה יש צורך בתכנון של כ-25 אלף יחידות דיור למגזר זה

שכונה בבנייה של קבוצת רכישה חרדית בירושלים / צילום: רפי קוץ
שכונה בבנייה של קבוצת רכישה חרדית בירושלים / צילום: רפי קוץ

לידיעת ח"כ יעקב ליצמן שמסתמן כשר הבינוי והשיכון הבא: המדינה הזניחה את תחום תכנון הדירות למגזר החרדי. כך עולה מדוח מבקר המדינה, שבדק את עבודת תכנון הקרקעות ברשות מקרקעי ישראל וברמ"י.

לפי הממצאים בין 2017 ל-2019 אישרו הרשויות רק כ-5,500 יחידות דיור לציבור החרדי. מדובר במספר נמוך בהרבה מהצרכים של החברה החרדית. משרד השיכון מסר בתגובה, כי בדצמבר 2019 סיים את הכנתו של דוח מצב בנושא תוכניות הדיור למגזר החרדי שבו מוצע להעמיד את יעדי התכנון בין 2017 ל-2020 לכ-32 אלף יחידות דיור, וכי עד 2040 יצטרכו כ-300 אלף יח"ד. המסקנה מכך היא שהשנה יתוכננו למעלה מ-25 אלף יחידות דיור לציבור החרדי.

רמ"י ומשרד השיכון, הם הגופים הממשלתיים העיקריים שפועלים על אדמות המדינה. לפי הדוח, בין 2016 ל-2018 יזמה רמ"י 246 אלף יחידות דיור בתוכניות מפורטות. מספר זה מהווה כ-53% מכלל היחידות שתוכננו בממשלה. בפרק הזמן הזה משרד השיכון יזם 108 אלף.

המבקר מציין לשבח את העובדה ששני הגופים עמדו ביעדים הכמותיים שהועמדו בפניהם בשנים 2016 עד 2018. עם זאת, הוא מציין כי ההתנהלות אמורה להתנהל אחרת.

ביוני 2015 החליטה הממשלה על הקמת ועדה לתכנון ופיתוח (ות"פ) שבה חברים נציגי משרד האוצר ורמ"י, שאמורה היתה להסדיר את העברת התכנון לגורמים חיצוניים לרמ"י. ואולם רק באוקטובר 2018 הוציאה הוועדה טיוטת מסמך עקרונות לביצוע העבודה.

מטה הדיור מסר למבקר, כי מינואר השנה היא הגורם המכריע בכל מחלוקת בין הגופים הממשלתיים העובדים בתכנון; רמ"י לעומת זאת מסרה, כי היא הגורם העיקרי בקידום התכנון במקרקעי ישראל והיא רואה בפעילות זו פעילות ליבה שלה. לדברי רמ"י, הגופים הממשלתיים העובדים בתכנון פועלים בשיתוף פעולה והמחלוקות מובאות לדיון והכרעה בפני הוות"פ. המבקר קבע, כי על הגופים השונים ליישם את החלטות הממשלה.

עוד מצא המבקר, כי המעקב והבקרה של רמ"י ושל משרד השיכון על ביצוע עבודות התכנון טעונים שיפור ונדרש מעקב הדוק ושוטף, לנוכח אי עמידה בלוחות הזמנים שנקבעו בהסכמים עם גופי התכנון, כך עולה מבדיקה של 26 עבודות תכנון שמשרד השיכון מסר בין 2015 ל-2018 למתכננים.

"ניכר חסרונה של ראייה כוללת, בהעדר מאגר מידע משותף של משרדי הממשלה בתחום התכנון או כללים בנוגע לשיתוף מאגר מידע ביניהם בתחום התכנון ובאי הפקת לקחים משותפת לרמ"י ומשרד הבינוי במקרים של תכנון מחדש", נכתב בדוח.

צרו איתנו קשר *5988