אושר קיצוץ שכר השרים וחברי הכנסת; כ"ץ: יכלול גם שופטים

ישיבת הממשלה אישרה להפחית את שכר חברי הכנסת והשרים ב-10% לצד ביטול עדכון השכר בתחילת 2021 • כ"ץ ייבחן הרחבה של קיצוץ השכר גם על נושאי משרה נוספים, בהם הנשיא, מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל ושופטים

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול
בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

ישיבת הממשלה אישרה את הצעתו של שר האוצר ישראל כ"ץ לקצץ בשכר חברי הכנסת והשרים בשיעור של 10% ולבטל את עדכן השכר בתחילת 2021.

מעבר לקיצוץ בשכר הח"כים והשרים אישרה הממשלה להטיל על כ"ץ לבחון הרחבה של קיצוץ השכר (וביטול העדכון שבתחילת 2021) גם על נושאי משרה נוספים ובהם נשיא המדינה, מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל, לצד השופטים, הדיינים ונושאי משרה נוספים. שכרם של נשיא המדינה והמבקר נקבע על-ידי הכנסת בעוד ששכר נגיד הבנק ישראל נקבע על-ידי הממשלה. בנוסף קיבלה הממשלה את הודעת שר אוצר שלפיה בהידברות עם ההסתדרות תובא הצעה כללית גם על עובדי המגזר הציבורי, לרבות הבכירים, שתכלול הפחתת שכר.

ישיבת הממשלה השבועית החלה באיחור של כמה שעות, והיא דנה גם בתוכנית הסיוע לעסקים. התוכנית כוללת מענקים למעסיקים שלא ישלחו עובדים לחל"ת, ופיצוי לעסקים שמחזור המכירות שלהם נפגע בשיעור של בין 25% ל-40% - כך שיקבלו פיצוי על כל עובד שמעבר ל-80% ממספר העובדים שהעסיקו ערב הסגר.

דרעי: "להוריד 20% מהשכר ולתת דוגמאות טובות לאחרים"

במהלך הישיבה הציעו חלק מן השרים, מירי רגב, אמיר אוחנה ואופיר אקוניס, לקצץ גם בשכרם של שופטים. השרה רגב אמרה בדיון "אני לא מבינה למה מערכת המשפט הוחרגה".

ראש הממשלה נתניהו אמר במהלך הדיון כי הזלזול שהיה בכנסת במהלך החודשים האחרונים בהנחיות הקורונה הביא לכך שהתחלואה עלתה. נתניהו כיוון בדבריו ליו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא-ביטון.

עוד אמר נתניהו כי מחר יכונס קבינט הקורונה כדי לבדוק מה הם הצעדים הבאים שיש לעשות. "מאז שקיבלנו את ההחלטה יש עלייה תלולה בחולים קשים. מחר נשקול את הצעדים".

שר הביטחון בני גנץ אמר בדיון שיש לאשר תוכניות ל-2021. "אנחנו שמים עוד פלסטר ועוד פלסטר. התחלואה הולכת וגדלה. אנחנו חייבים לבחון את הצעדים שאנחנו הולכים לבצע ואנחנו גם מגדילים את החוקרים, סיוע אזרחים מלוניות ומה שקשור לדבר הזה. הנחיתי גם לפתוח בית חולים שדה". 

באשר להצעה לקצץ בשכר השופטים אמר גנץ, "אני מציע לא לעשות עליהום, לא לרדוף אחרי גופים אחרים, לקחנו על עצמנו גזירה וטוב שאנחנו עושים את הדבר הזה ואפשר ליצור חבילה נפרדת למגזר הציבורי".

שר האוצר כ"ץ אמר בישיבה שהבעיה במשק כרגע היא "עודף אנשים ומחסור בעבודה. נקטנו בצעדים כדי להמריץ עסקים שלא נסגרים לנסות ולהשאיר את העובדים ולתמרץ אותם. כל בעל עסק עושה בסופו של דבר את החישוב שלו. אנחנו נפרט את כל התוכנית בשקיפות, זה יצריך הליכה נוספת לכנסת שנעשה".

השר דרעי הציע שהקיצוץ בשכר השרים יהיה בשיעורים גבוהים יותר מ-10%. "הדוגמה שלנו צריכה להיות יותר גדולה מ-10%, רוב רובם של השרים חיים רק מהמשכורת הזו אבל לעת כזו אפשר להוריד 20% מהשכר ולתת דוגמאות טובות לאחרים".

השרה אורית פרקש הכהן אמרה בישיבה כי היא מודאגת מהדוגמה האישית של נבחרי הציבור בנוגע ליישום ההנחיות. "כשאני קוראת אייטמים וידיעות על יועצים כאלה ואחרים שמפרים בידוד, זה לא נכון לנו כממשלה וגם לא נותן דוגמה אישית בסדר הזה ופוע באמון הציבור".

נתניהו התעלם מדבריה של פרקש הכהן באופן ישיר והתלונן שפתאום כולם מתעוררים בנוגע לאכיפה על אדם אחד. "אני חושב שכולם צריכים ללמוד את ההנחיות של משרד הבריאות ולהקפיד עליהם ולאכוף אותם בצורה שויונית. רואים את זה בהנחיות על אכיפת ההפגנות. עכשיו פתאום כולם מתעוררים מול אדם אחד, כל מי שהפר בידוד צריך לשלם קנס אבל אסור שתהיה אכיפה בררנית, יהודים ערבים ושמאל ימין".

באשר לנושא ההפגנות אמר גנץ, "אני חושב שזכות ההפגנה היא זכות יסוד וזכות התפילה היא זכות חשובה ואני חושב שיש כאלו שעוברים על החוק. ההפגנות בבלפור יכולות וראויות להתקיים במסגרת החוק, מסיבות בים זה לא לעניין כמובן. אבל אנחנו התכנסנו למשהו אחר, מערכת הייעוץ המשפטי והמשטרה יאכפו ויטפלו בזה ובואו נחזור כדי לדבר על צעדים כלכליים. זכות ההפגנה חשובה והיא צריכה להתבצע נכון. כך גם זכות התפילה. אני בטוח שהשר לביטחון פנים לא יעכב את המשטרה".

צרו איתנו קשר *5988