אילן ישועה מעיד: "הקונטקסט של הטבות רגולטוריות היה ברור"

מנכ"ל וואלה לשעבר המשיך להעיד היום בביהמ"ש המחוזי בירושלים במסגרת תיקי נתניהו • ישועה: "הפיצוצים עם טלי בן עובדיה היו סביב דרישות הסיקור. עדכנתי את שאול. הוצע לי להזיז אותה, זה היה כמה שבועות לפני הבחירות" • אלוביץ' בשיחה מוקלטת: "הגדול יוצא מעורו כדי לעזור ואנחנו לא יכולים לגמול לו בגלל חבורת אפסים (העיתונאים)" • הדיון יחודש ביום שני הבא

אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, על דוכן העדים במשפט נתניהו / צילום: ניצן שפיר
אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, על דוכן העדים במשפט נתניהו / צילום: ניצן שפיר

עדותו של אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, נמשכה הבוקר (ג') בבית המשפט המחוזי בירושלים. זהו היום החמישי לעדותו של ישועה במשפטם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' ומו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס.

ישועה מעיד על אישום ראש הממשלה בקבלת שוחד משאול אלוביץ', לשעבר בעל השליטה בבזק וב"וואלה" ומרעייתו איריס. הזוג אלוביץ', המיוצג בידי עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, מואשם במתן שוחד.

ישועה, עד מפתח שהביא לרשויות החקירה הקלטות, מסרונים וראיות נוספות, תיאר בארבעת הימים הראשונים את מערכת הלחצים שהופעלה עליו ועל עיתונאי "וואלה" לאורך שנים מצד הזוג אלוביץ' באשר לאופן שבו יסוקרו נתניהו, בני משפחתו, ויריביו הפוליטיים.

לחצים שנועדו, לשיטת התביעה, להכפיף את אתר החדשות לגחמות ולרצונות של ראש הממשלה, רעייתו שרה נתניהו ובנו יאיר.

12:25

התביעה הגישה לבית המשפט מסמך שכותרתו - "מאמרי דעה בוואלה" העוסקים בראש הממשלה נתניהו.

לפי התביעה, אלוביץ' העביר לישועה רשימה של 89 מאמרי דעה נגד ראש הממשלה בין השנים 2014-2015. את החוברת העביר שלמה פילבר, אז מנכ"ל משרד התקשורת לאלוביץ' כדי להתלונן על הסיקור נגד נתניהו.

ישועה מסביר בדיון על המאמרים: "אלוביץ' העביר לי שני כרכים שכללו את הניתוח וגם את המאמרים עצמם. מראה שרוב הידיעות ב-8 חודשים היו שליליים נגד ראש הממשלה. ניתן לי כדי להראות שאנחנו נגד ראש הממשלה, לא מספיק חיוביים. נועד על מנת שנשפר את ההיענות שלנו ולמנוע מאמרי דעות שליליים".

כשנשאל ישועה למה חשב שהחומר הגיע מניר חפץ, השיב: "מה קשור שלמה פילבר לעניין?". ישועה נשאל בדיון מה הקשר בין פילבר לוואלה באותה תקופה והשיב "אפס".

ישועה, לאחר שהתבקש להסביר שיחה: "יש את וואלה ואת בזק. לפעמים זה נאמר בצורה ספציפית. הקונטקסט של הטבות רגולטוריות היה ברור. נוזפים בי ואומרים שיש יומיים רגישים".

ישועה מספר על הפנייה לפטר את העיתונאית טלי בן עובדיה שעבדה באתר.

ישועה: "טלי הובאה כמה חודשים לפניי, אחרי הרבה שכנועים. עיתונאית מוערכת, שתהיה עורכת ראשית. התחילו פיצוצים יומיים, כי טלי עיתונאית שעומדת על דעתה ולא משתפת פעולה עם כאלה דברים.

"הפיצוצים היו סביב דרישות הסיקור. טלי כתבה בעבר משהו נגד שרה. עדכנתי את שאול. הוצע לי להזיז אותה, זה היה כמה שבועות לפני הבחירות".

הדיון היום הסתיים. המשפט יתחדש בשבוע הבא ביום שני, וישועה צפוי להמשיך ולהעיד בשבועות הקרובים.

11:50

התובעת תירוש שואלת את ישועה על שיחה מספטמבר שבה נשמע שאול אלוביץ' כועס על ישועה.

אלוביץ': "אחרי ההתכתבות שלנו אתמול נכתב מה שנכתב, ובעקבות זאת שיחת הטלפון שקיבלתי, אני יוצא או לא אמין או מטומטם שמשלם לאנשים שכר כדי שידפקו אותו. אני לא מרוצה מתיפקודו של אבי (אלקלעי)".

ישועה: "זו ממש לא אשמתו במקרה הזה. אני חשבתי שניר לא רוצה שזה יפורסם וגם אתה הסכמת איתי שצריך להיות זהיר שם. בקיצור, אבי לא ידע שזו הנקודה הרגישה. הוא עשה מה שהתבקש, העלה ידיעה עם ביבי בכותרת ובמשנה".

ישועה מסביר את השיחה בדיון בבית המשפט: "כעסו עליי שהעלנו ידיעה ולא ציינו את הנקודה ששרת המשפטים ניסתה לגנוב את הקרדיט".
(הכוונה היא לידיעה על הצעת חוק להחמרת הענישה על מיידי אבנים, ושמי שכיהנה באותה תקופה כשרת המשפטים, איילת שקד, לכאורה מנסה לקחת עליה קרדיט). 

בהמשך ישועה שולח הודעה לאבי אלקלעי:
"אבי הידיעה חשובה מאוד שים לב שלא יהיו פספוסים:
1 להבליט מאוד שהוא דוחף את זה
2 לתת כל הציטוטים שלו בהרחבה
3 לא לצטט אותה
4 להדגיש שחוגים טוענים את מה שטוענים
5 שיהיה במקום בולט רצוי ראשית
סמס לי ואף צלצל אלי כשעולה".

11:00

בדיון מוצגת התכתבות מאוגוסט 2015 בין ישועה לשאול אלוביץ'.

שאול: "שוב אנחנו משתרכים אחרי השאר. לנו יש אינטרס ומה להפסיד. אתה מבין את החשיבות העצומה להשאיר אותם מרוצים בעת הזאת? יש דיון בבג"ץ בספטמבר".

ישועה: "בוודאי. אני כל יום מטפל בבקשות".

ישועה מסביר בדיון בבית המשפט כי הכוונה ב"אותם" היא לראש הממשלה ולאשתו.

הבג"ץ עליו מדבר אלוביץ' הוגש על ידי בזק נגד רפורמת השוק הסיטונאי. במאי 2016 נדחה הבג"ץ ומשרד התקשורת קיבל גיבוי מבג"ץ לדרוש מבזק לאפשר למתחרותיה שימוש בתשתיות שלה במחירים נמוכים מאוד ואשר בגינם היא עתרה לבג"ץ.

הדיון יצא לפסקה של 20 דקות.

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: ניצן שפיר
 שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: ניצן שפיר

10:00

התובעת תירוש משמיעה שיחה בין שאול אלוביץ' לאילן ישועה מיום ה-8.7.15, שבה אומר אלוביץ' כי הוא מרגיש חייב ובהמשך "אני לא מספק כלום, אז סיפקנו בבחירות היום לא מספקים".

תירוש: "מה הכוונה במשפט?"

ישועה: "(שאול - נ.ש) התכוון ללחוץ עליי לשתף פעולה. הוא מציין את הבחירות כי בבחירות היה פיק אינטנסיבי, שהיום (יולי 2015) זה פחות ממה שהיה בבחירות".

תירוש: "אלוביץ' אומר לך 'מה שאנחנו כותבים זה אחרים כותבים יותר אפילו כלכליסט'. מה אתה אומר על זה?".

ישועה: "הוא מנסה לדרבן אותי להיענות מלאה לדרישות. מעת לעת אמרו לי שאחרים כתבו, הפעם אמר על כלכליסט. הסברתי לו שאי אפשר להתייחס לכתבה נקודתית, כי לכלכליסט יש את החופש גם לכתוב כתבות ביקורתיות".

תירוש: "עד כמה היה שגרתי לקבל דרישות לשיפור ידיעות שהתבקשת להעלות?".

ישועה: "הנורמה הייתה שלא אנחנו עורכים את האתר. היו מבקשים שיפורים - בכותרת, כותרת המשנה, תמונה, הדגשות, תגובות. הנורמה הייתה שיכולים לשנות ולשפר. זו הייתה הנורמה".

תירוש: "עד כמה שרה ויאיר נתניהו עוקבים אחרי האתר?".

בן-צור (עו"ד נתניהו): "מה זה פרשנות?"

תירוש: "מה נאמר לך על הדרישות של שרה ויאיר נתניהו על ידי שאול ואיריס אלוביץ' או גורם אחר?"

ישועה: "פעם שאול אמר (על יאיר - נ.ש) שהוא המסית והמדיח. כשהיינו ברצף לא הגיוני ולא רציונלי. לפעמים העבירו לי צילומי מסך שלו".

9:20

התובעת יהודית תירוש מקריאה תכתובת של ישועה עם שאול אלוביץ'.

אלוביץ': "מה שמרגיז שהגדול יוצא מעורו כדי לעזור ואנחנו לא יכולים לגמול לו בגלל חבורת אפסים".

ישועה נשאל מה הכוונה "חבורת אפסים" ומשיב - העיתונאים.

ישועה: "בסופו של דבר אנחנו בסדר, זה רק עולה בדם...אפשר יותר אבל צריך יהיה לבנות כאן מערכת אחרת לגמרי, לא דוביק ולא אבי". (דוביק הוא העיתונאי דב גיל-הר, ואבי הוא אבי אלקלעי, העורך בפועל של האתר באותה תקופה).

 *** חזקת החפות: גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושאול ואיריס אלוביץ' מכחישים את המיוחס להם, ועומדת להם חזקת החפות. 

צרו איתנו קשר *5988