אילו פיתוחים הוצגו בכנס הביומד, ומה חיפש שם שר הבריאות של אבו דאבי

בכנס, שהוא אירוע הדגל של סקטור הביומד בישראל, הוצגו פיתוחים של כ-180 חברות בתחומי הבריאות, המכשור רפואי, הביופוד ועוד • וגם: הסכם שיתוף-הפעולה של נופר אנרגיה עם ענקית הסולאר הסינית •  אירועים ומינויים

מימין: ארז חיימוביץ, ענת נשיץ, ד״ר ניסים דרוויש, ד״ר אורה דר, רותי אלון, ודרור בין / צילום: אלכסנדר אלמן
מימין: ארז חיימוביץ, ענת נשיץ, ד״ר ניסים דרוויש, ד״ר אורה דר, רותי אלון, ודרור בין / צילום: אלכסנדר אלמן

לאחר הפסקה של שנתיים חזר כנס הביומד להתקיים במתכונתו הפיזית. בכנס, שהוא אירוע הדגל של סקטור הביומד בישראל, הוצגו פיתוחים של כ-180 חברות בתחומי הבריאות, מכשור רפואי, ביופוד ועוד. בין אלה נמנים אמאי חלבונים שמייצרת חלבון מהונדס מתוק כתחליף לסוכר באוכל ובשתייה, ופרדיקטה מד המפתחת פלטפורמה מבוססת בינה מלאכותית לאבחון מוקדם של מחלות אוטואימוניות.

אנשי PlasFree הציגו ערכות עירוי דם המבוססות פלזמה ייחודית, שמפחיתה את איבוד הדם במצבי דימום מסיביים כמו פיגוע או תאונה. אלווטיקס מדיקל הציגה שתל קטן שיוכל להחליף את הצורך בניתוח קיצור קיבה.

הכנס נערך בתל אביב, בהובלת רותי אלון, מייסדת ומנכ"לית Medstrada; ד"ר אורה דר, מומחית בכירה במדעי הרפואה וחדשנות בריאותית, וד"ר ניסים דרוויש, שותף ב-MeOHR Ventures. בין המשתתפים הייתה משלחת מאבו דאבי בראשות שר הבריאות של המדינה, השיח' עבדאללה בין מוחמד אל חמאד, וכן בכירי הענף ובהם בארי גרין, מנכ"ל סייג' המפתחת תרופות לטיפול בדיכאון ומיקאל דולסטן, ראש המו"פ בחברת פייזר.

נציין כי בשונה מבעבר, האירוע לא נערך בשיתוף עם ארגון קרנות הון הסיכון IATI, אשר עשוי לקיים כנס דומה בהמשך השנה.

גלי וינרב

אזור התעשייה

נופר אנרגיה הולכת על המים

ענקית הסולאר הסינית Sungrow FPV חתמה על הסכם שיתוף-פעולה אסטרטגי עם נופר אנרגיה, במסגרת תערוכת Intersolar במינכן. מדובר בחיזוק לשיתוף-הפעולה בין החברות שהחל ב-2019, והעמיק עם ההתרחבות הגלובלית של נופר.

נופר אנרגיה נוסדה ב-2011 על ידי עופר ינאי המכהן גם כיו"ר, והיא מעסיקה כ-150 עובדים בארץ ובעולם. החברה פועלת בתחום הסולארי, עם שדות קרקעיים, גגות, מאגרים, והחל מ-2015 גם מערכות צפות. למעשה, החברה הייתה הראשונה להקים בישראל מערכת סולארית שצפה על המים, ובשנתיים האחרונות השלימה את הקמתן של מערכות צפות בהיקף של כ-100 מגה-וואט, עם Sungrow FPV כאחת הספקיות המרכזיות שלה. ב-2020 הונפקה החברה בבורסה בתל אביב.

"ההסכם הוא המשך להסכם אסטרטגי נוסף שחתמנו עם טסלה בשנה שעברה, לאספקת מערכות לאגירת חשמל", מספר ינאי. "לאחר שהוכחנו שאפשר להקים בישראל מערכות סולאריות צפות בהיקפים משמעותיים, אנו מעריכים שניתן יהיה ליזום ולהקים בשנים הקרובות מערכות בהיקפים גדולים יותר בארץ ובאירופה".

חזי שטרנליכט

המטבח הכשר של חיים כהן

חוזר אל קהל שומרי הכשרות: השף חיים כהן יפתח מתחם קולינרי כשר הכולל מסעדת שף, קונדיטוריית בוטיק ובית קפה בפרויקט LYFE של דן נדל"ן ואשטרום נכסים, הממוקם באזור התעסוקה BBC בבני ברק. בחברה סירבו לציין את ההיקף הכספי של המהלך.

עיצוב המסעדה הופקד בידי משרד האדריכלות ועיצוב הפנים BK של אירנה קרוננברג ואלון ברנוביץ, שמלווים את כהן מאז מהקמת מסעדת יפו תל אביב בסוף 2011, ובמגוון פרויקטים נוספים בארץ ובחו"ל . פרויקט LYFE מתפרס על שטח של כ-16 דונם, וצפוי לכלול שלושה מגדלים בני 34, 36 ו-44 קומות.

חיים כהן, ירון רוקמן מנכ''ל אשטרום נכסים ואסי לויתין בן עמרם סמנכ''ל פיתוח עסקי דן נדל''ן / צילום: אשטרום
 חיים כהן, ירון רוקמן מנכ''ל אשטרום נכסים ואסי לויתין בן עמרם סמנכ''ל פיתוח עסקי דן נדל''ן / צילום: אשטרום

"מדובר במתחם עסקים גדול, שעתיד לרכז סביבו תנועה רבה של אנשי עסקים וקהל רבגוני", אומר כהן, "ואני צופה כי המתחם הקולינרי שנפתח במקום ישרת היטב את צרכיהם".

כהן הוא חלק ממגמה שמובילים שפים מוכרים, הבוחרים לפנות לקהל שומרי הכשרות. כך, למשל, השף אייל שני פתח בתל אביב את "מלכה" ולפני כשלושה חודשים גם את "דבורה", ואילו השף אביב משה פתח את "מארי" בנתניה.

חדשות טובות

עמותת עושי חיל, המעניקה בית חם לצעירים בעלי רקע חרדי שמעוניינים בשירות קרבי בצה"ל, ואסותא מרכזים רפואיים משתפים פעולה: צעירים הפונים לעמותה יקבלו ניתוח לייזר להסרת משקפיים ללא עלות.