ניתוח טכני: ככל ש-S&P 500 יטפס, כך תורגש נחת זרועם של המוכרים

מדד S&P 500 סיים שבוע בירוק, אבל רמת הסיכון בשוק המניות האמריקאי לא ירדה, תחתית משמעותית לא נראית באופק, והגרף הטכני מלמד שהעלייה הנוכחית אמורה להיות זמנית בלבד

 
  

מה זה ניתוח טכני?

שיטה לקבלת החלטת השקעה בשוקי ההון, שמתבססת על התנהגות השוק. הגרף הוא התוצאה הסופית של משוואת קבלת ההחלטות של כל המשקיעים בשוק, ובכך מגלם את כל המידע הרלוונטי להחלטה

 הכותב הוא מנתח טכני בבורסהגרף מקבוצת קו מנחה

למרות העלאת הריבית בארה"ב, השוק האמריקאי יצא לתיקון וחתם שבוע ירוק ומענג. אלא שרמת הסיכון לא ירדה, מהסיבות שאמנה מיד. תחתית משמעותית עדיין לא נראית באופק; העלייה הנוכחית אמורה להיות זמנית באופיה, וככל שהשוק יתקדם צפונה נתחיל להרגיש את נחת זרועם של המוכרים.

הפעם אתמקד בממד זמן בודד, שהוא החשוב ביותר לדעתי - שבוע מסחר. בגרף השבועי המצורף, שבו כל נר מייצג שבוע מסחר אחד, אפשר לראות מגמת ירידה. נקודות השיא והשפל מסודרות במבנה יורד, והמשמעות היא שכל עלייה מהווה עבור המוכרים תמריץ למכור במחיר נמוך יותר מזה שבו מכרו בפעם הקודמת.

והקונים? שימו לב לנקודות השפל היורדות - הם מגיעים, אבל במחירים נמוכים מאלו שאותם היו מוכנים לשלם בפעם הקודמת.

כל מהלך עליות מתחיל מנקודת שפל גבוהה יותר

אולם הכיוון אינו חזות הכול. בתחתית הגרף אפשר לראות את מחזורי המסחר - מחזור המסחר שחתם את הירידות היה גבוה, ואילו בשבוע החולף, כאשר השוק החל לעלות, הוא נסוג. עליות במחזורי מסחר נמוכים אינו דבר המבשר טובות להמשך הדרך.

המומנטום, או הסנטימנט, השלילי רק צובר תאוצה. שימו לב לרצועת הממוצעים על הגרף: הרצועה התחתונה מייצגת את המחיר הנמוך הממוצע של 20 השבועות האחרונים; השיפוע של הממוצעים רק מחריף והשוק נמצא מתחת לרצועה התחתונה. גם כאן לא מדובר בסימני מפנה.

פרמטר נוסף וחשוב מאין כמותו, אשר תוכלו להשתמש בו בכל החלטה שלכם, הוא ההשוואה בין נקודת השפל האחרונה שנוצרה לבין קודמתה. כדי שייצא לדרכו מהלך עליות משמעותי, מגמתי, הרי שנקודת השפל האחרונה שנקבעת חייבת להיות גבוהה מקודמתה. במקרה הנוכחי וכמובן גם במקרים קודמים בחודשים האחרונים, כל תחילתו של מהלך עליות יצא לדרך מנקודת שפל נמוכה יותר מקודמתה. המסר הוא שמהלך עליות זה אינו אלא תיקון נקודתי וזמני.

מתחת ל-3,500, ההזדמנויות יתחילו להיות מעניינות יותר

זה מעלה מספר שאלות, שאנסה לענות עליהן:

אז מה פוטנציאל העליות של השוק?
אם תשימו לב, הרי שהשוק לא התמודד אפילו עם רמת ההתנגדות הראשונה ב-3,900 נקודות. רמת התנגדות היא אזור על הגרף שמתאפיין בריכוז גבוה של מוכרים. ואם השוק יצליח לטפס מעליה, מחכה לו משוכה קשה יותר, סביב 4,200 נקודות, שאותה מסופקני אם יצליח לצלוח.

ומתי הירידות יסתיימו?
הכול עניין של התנהגות ומבנה מחירים. כדי לסמן וי על סיום הירידות השוק חייב לבסס נקודת שפל גבוהה מקודמתה. מסר ברור מהקונים שהם מוכנים לשלם עבור אותה סחורה מחירים גבוהים יותר מאלו ששילמו עליהם בפעם הקודמת. כפי שרואות עיניכם מבנה מחירים מחייב זה לא קיים. נקודות השיא והשפל מסודרות במבנה יורד וזה מסר ברור עבורכם מה הדבר הנכון לעשות כרגע.

בהנחה שהשוק ימשיך לרדת, מתי הוא יתחיל להיות מעניין?
מתחת לרמת 3,500 מדד S&P 500  ייכנס למצב של מכירות יתר, יתקרב לרמת תמיכה, ולא מעט פרמטרים טכניים יאותתו על מצב של רוויה. אני לא בטוח שזה יהיה הסימן של "קדימה הסתער", אבל ההזדמנויות יתחילו להיות מעניינות יותר, מה שקשה לי לומר במצבו הנוכחי של השוק.

לסיכום, הכיוון עודנו כלפי מטה. כל עלייה בתקופה הנראית לעין - ועד לשינוי ברור במבנה המחירים כפי שתיארתי, צפויה להיות זמנית במהותה. קנייה עכשיו פירושה נטילת סיכון מיותר.