הכבישים כבר לא ריקים: מה קרה לעומסים בנתיבי איילון?

עם פרוץ המלחמה היקף התנועה בנתיבי איילון ירד משמעותית, אך עם חלוף הזמן היקף התנועה גדל • אחרי שבתחילת המלחמה היקף התנועה באיילון ירד ביותר מ-40% ביחס לימי חול בשגרה, ביום חמישי האחרון הנתון הצטמצם לפער של 11% בלבד

העומסים בנתיבי איילון חזרו / אילוסטרציה: Shutterstock
העומסים בנתיבי איילון חזרו / אילוסטרציה: Shutterstock

לאחר יותר מחודש מאז פרוץ מלחמת חרבות ברזל והתנועה בכבישים מתקרבת לשגרה, כך עולה מנתוני חברת נתיבי איילון. "בשבועיים הראשונים של המלחמה הכבישים היו ריקים. הגעתי ב-20 דקות מראשון לציון לעזריאלי בתל אביב", סיפר לגלובס ארתור, שגר בתל אביב, "השבוע הנסיעה הזו הייתה כבר קרובה לשעה". ואכן, אם ארתור נסע דרך כביש 20 (נתיבי איילון) הרי שהדבר מגובה גם בנתונים. 

חוסר ודאות קיצוני בענף הרכב: שני תרחישים לשנת המכירות 2024
"רגב מפקירה את העורף": סערה בעקבות הפסקת התחבורה הציבורית בשבת

מיד עם פרוץ המלחמה היקף התנועה בנתיבי איילון ירד ביותר מ-40% ביחס לימי החול שבשגרה. בשבוע השני של המלחמה הירידה התמתנה ל-33% בממוצע, שבוע לאחר מכן נמשכה מגמת ההתמתנות והתנועה רשמה ירידה של 23% ובשבוע שעבר היא רשמה ירידה של 15%. ביום חמישי האחרון נרשמה הירידה המינורית ביותר מאז פרוץ המלחמה והיא עמדה על 11% בלבד. 

בהתאמה גם מהירות הנסיעה בכביש שעלתה עם פרוץ המלחמה יורדת בהדרגה. בשבועיים הראשונים למלחמה נרשמה עלייה במהירות הממוצעת בכביש איילון צפון מ-70 קמ"ש ביום חול ל-90 קמ"ש. הטבה זו נמחקה כמעט לחלוטין כשהמהירות הממוצעת שנמדדה בשבוע שעבר עמדה על 75 קמ"ש. באיילון דרום המהירות שופרה מ-78 קמ"ש בשגרה ל-80 קמ"ש בימים האחרונים. יש לזכור שהנתונים מהווים ממוצע לכביש כולו, ובקטעי הביקוש הפקוקים יש שונות גבוהה יותר. כך מהירות הנסיעה עלתה דרמטית בקטע הכביש קוממיות - יוספטל באיילון צפון שם נרשמה עלייה במהירות הנסיעה מ-14 קמ"ש ל-80 קמ"ש, ובמקטע גלילות- השלום באיילון דרום נרשמה עלייה במהירות הנסיעה מ-22 קמ"ש ל-77 קמ"ש. 

הנסיעות במגמת חזרה גם בסוף השבוע

נתונים אלו יכולים להצביע על שגרת החירום במשק. הפקקים אומנם מזוהים אינטואיטיבית עם תסכול, עצבנות וקושי בנגישות, ואולם בכל מטרופולין שוקק יש פקקים שמשקפים את הביקושים לנסיעות וירידה מסיבית בהם עלולה להתרחש בנסיבות גרועות מבחינה משקית כמו מלחמה, מגפה או מיתון. במובן זה חזרתם של הפקקים הם לאו דווקא חדשות רעות. ואולם הפקקים שמורגשים כעת רחוקים עדיין מאלו שבשגרה בשל גיוסם של מאות אלפי אנשי מילואים ופעילות חלקית של מקומות עבודה ומוסדות חינוך. 

מעניין לראות שהנסיעות במגמת חזרה גם בסוף השבוע. בשבוע הראשון של המלחמה ביום שישי התנועה ירדה ב-47% וצומצמה ביום שישי האחרון ל-17% בלבד. גם בשבתות חלה מגמה דומה כשהירידה בהיקף התנועה מהשבת הראשונה במלחמה שעמדה על 60% צומצמה ל-23% בשבת האחרונה.

במקביל, לפי נתוני חברת Moovit חל שיפור גם בשיעור הנוסעים בתחבורה הציבורית כשביום ראשון שלאחר השבת השחורה חלה צלילה חדה כשהנסיעות בתחבורה הציבורית צנחו ל-28% ביחס לשגרה ובתחילת השבוע שעבר כבר נרשמו 59% נסיעות בתחבורה הציבורית ביחס לשגרה.