יעקב אטרקצ'י מפנק את המשקיעים בתשואה ומסדר משכורת נאה לבנו

מניית חברת הבנייה אאורה זינקה ביותר מ-200% בשנה האחרונה • כעת היא מפרסמת דוחות חזקים ולצידם מבקשת לאשר את תנאי העסקת בנו של הבעלים כמנהל חטיבת הנכסים המניבים עבור יותר מחצי מיליון שקל בשנה

יעקב אטרקצ’י, בעל השליטה ומנכ''ל אאורה / צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
יעקב אטרקצ’י, בעל השליטה ומנכ''ל אאורה / צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

יזמית הבנייה למגורים אאורה , המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית, מסכמת את שנת 2023 עם תוצאות חזקות. החברה, שבשליטתו ובניהול יעקב אטרקצ'י, פרסמה יעד מכירת דירות שאפתני לשנה הקרובה. המשקיעים בתל אביב שלחו את מניות אאורה לזנק למחיר המשקף לחברה שווי שוק של 4 מיליארד שקל. בשנה האחרונה זינקה המניה במעל 200% ובתוך שלוש שנים רשמה תשואה פנטסטית של 528%. זו התשואה הגבוהה ביותר בפער ניכר בין חברות הנכללות במדד ת"א בנייה.

חברת הנדל"ן שמציגה: שכר של 45 מיליון שקל למנהלים למרות הפסדי עתק  
בלעדי | תרמית הענק של חברת הנדל"ן: החובות נחשפים, והם מגיעים כבר למעל 200 מיליון שקל
החברה שבה כל עובד עשירי היה במילואים: הסיפורים מאחורי הדוחות בתל אביב 

בד בבד דואג אטרקצ'י גם לבני משפחתו ומבקש למנות את בנו נחום אטרקצ'י, לתפקיד מנהל חטיבת הנכסים המניבים של החברה בעלות שכר שתעמוד על 510 אלף שקל בשנה, והיא עשויה לגדול לכ-590 אלף שקל אם יעמוד בתנאי הבונוס שלו (3 משכורות). נחום אטרקצ'י, בעל תואר ראשון במשפטים, צפוי להשתכר 28 אלף שקל (ברוטו) בחודש בשנה הראשונה ולאחריה יועלה שכרו החודשי ל-32 אלף שקל וכן מענק כאמור ורכב בשווי של עד 180 אלף שקל.

נחום אטרקצ'י, כך נמסר בזימון לאסיפת לבעלי המניות שאמורה להתכנס בחודש הבא, הועסק בשמונה השנים האחרונות בחברה פרטית בשליטתו של אביו שבאמצעותה סייע  "בתחומי הפיתוח, תכנון, שיווק ומכירה הנוגעים לפעילות היזום ובנייה למגורים ולפעילות הנדל"ן המניב".

באאורה מציינים כי החליטו לפתח כעת את הפעילות של נכסי הנדל"ן המניב. זאת "מתוך מטרה לשמר את הנכסים המניבים המוקמים על ידי תחת חברת בת שתאגד פעילות זו". היות והבן עסק בתחומים דומים בשנתיים האחרונות, במסגרת תפקידו בחברת הבת, הדירקטוריון סבור כי הבן מתאים לנהל את הפעילות הזאת, "בין היתר על רקע ניסיונו, היכרות החברה עימו והיכרותו הרבה את פעילות החברה בדגש על פעילות הנכסים המניבים."

אביו של נחום, בעל השליטה והמנכ"ל יעקב אטרקצ'י, מקבל כמובן הרבה יותר באאורה,  ועלות שכרו עמדה אשתקד על 3 מיליון שקל  - מחציתה בדמי ניהול ומחציתה במענק. עם זאת, את התגמול הגבוה ביותר בקרב בני המשפחה מקבלת באאורה, רעייתו של יעקב, עו"ד סיגל אטרקצ'י שמשרדה מספק שירותים משפטיים לחברת הנדל"ן בעלות של 8 מיליון שקל מדי שנה.

אגב, מהזימון לאסיפת בעלי המניות, שבה מבקשת אאורה לאשר את תנאי העסקתו של אטרקצ'י הבן, עולה כי היא מעוניינת לצרף לדירקטוריון דמות חדשה מהעולם הביטחוני. ירון בלום בעברו בכיר בשב"כ, שכיהן בין היתר בתפקיד מתאם השבויים והנעדרים הרשמי של מדינת ישראל בשנים 2017 עד 2022. החברה מבקשת למנות את בלום כדירקטור בלתי תלוי ובין היתר נמסר לבעלי המניות בזימון לאסיפה כי לבלום "היכרות טובה עם איומי הסייבר, דרך ההתמודדות עם איומים אלו, הצרכים והפתרונות" וכי הוא "מעודכן בשוטף באיומים המשתנים".

אאורה רשמה אשתקד הכנסות של 1.04 מיליארד שקל, עלייה של 23% ביחס לשנה שקדמה לה בשל גידול בכמות הפרויקטים שלה. היא שיפרה את שיעור הרווח הגולמי ל-18.4% לעומת 16.4% שנה קודם לכן והיא הציבה לעצמה יעד רווחיות גולמית של 20%, מדי שנה בשלושת השנים הקרובות (2024-2026). עם זאת, בשורה התחתונה, נשחק הרווח הנקי ב-2023 ב-16% ל-118 מיליון שקל על רקע הכרה ברווח חד פעמי של 40 מיליון שקל בשנה הקודמת.

אאורה צופה שתמכור השנה פי 2.4 דירות 

בסה"כ מכרה אאורה 252 יחידות דיור בשנה החולפת, פחות ממחצית ממספר הדירות שנמכרו ב-2022 (525 דירות). אאורה מציינת כי הדירות נמכרו במחיר ממוצע של כ-34 אלף שקל למ"ר, וזו עלייה למול 31.4 אלף שקל למ"ר בשנה הקודמת. כמו כן, מציינת אאורה כי בחודשיים וחצי שחלפו מתחילת השנה היא מכרה עוד 80 דירות, למרות המלחמה. היא מעריכה כי תמכור השנה 600 דירות, פי 2.4 מאשר בשנת 2023 ועלייה של 14% ביחס לשנת 2022. כמו כן מציבה החברה יעד למכירת אלף דירות בשנת 2025.

אאורה יוזמת, מתכננת ומקימה, ב-115 פרויקטים ברחבי הארץ 52.4 אלף יחידות דיור. 106 מתוך אותם פרוייקטים הינם בתחום ההתחדשות העירונית, שבהם תבנה החברה כ-50 אלף דירות. אאורה שמה לה כיעד להגיע למלאי של 100 אלף דירות בשנת 2026.