שוק המשכנתאות חוזר לרמות מלפני המלחמה

מנתוני בנק ישראל עולה כי הציבור לווה 5.91 מיליארד שקל בחודש אפריל האחרון • הסקירות של הלמ"ס, בנק ישראל והכלכלן הראשי באוצר מורות על התאוששות משמעותית שחלה בשוק הדירות

הציבור לווה החודש משכנתאות בשווי 5.91 מיליארד שקל / אילוסטרציה: Shutterstock, Yuri Dondish
הציבור לווה החודש משכנתאות בשווי 5.91 מיליארד שקל / אילוסטרציה: Shutterstock, Yuri Dondish

היקף משכנתאות גבוה יחסית נלקח בחודש שעבר (אפריל), שעה שהציבור לווה 5.91 מיליארד שקל, על אף שחג הפסח גרע 8 ימים מימי העבודה בחודש זה. כך עולה מנתוני בנק ישראל. לאור זאת נראה, כי אף שכלל היקף המשכנתאות שנלקחו היה נמוך ב-5% ממה שנלקח בחודש מרץ, פעילות הנדל"ן באפריל היתה ערה יותר בימי העבודה.

העסקאות באשקלון זינקו יותר מפי 2: כמה דירות חדשות נמכרו ברבעון הראשון?
כסף בקיר | 3 שנים בלבד להריסה: כך קידמתי פרויקט תמ"א במהירות שיא

כל הסקירות שמתפרסמות על ידי הלמ"ס והכלכלן הראשי באוצר, כמו גם הסקירות המשלימות על שוק המשכנתאות, שמתפרסמות ע"י בנק ישראל מורות על התאוששות משמעותית שחלה בשוק הדירות. הוא אמנם לא חזר לשנות השיא 2022-2021, אך הוא עדיין גבוה ב-28% מביצועי אפריל שנה שעברה, ומביצועי חודשי אפריל לאורך כל העשור הקודם.

הנתונים שפרסם בנק ישראל היום הם נתונים חלקיים, שאינם מפרטים היקפי משכנתאות שנלקחו מצד המגזרים השונים הפועלים בשוק - רוכשי דירות בשוק החופשי, משקיעים, ורוכשי דירות מסובסדות - אך ההיקף מעיד על המשך הגידול בכמות העסקאות, כנראה תוך הקטנת רמת המשכנתאות הממוצעות.