שנה אחרי שעבר למה שהיה בית ישראכרט: וואן זירו מחפש שוכר למשרדים שבבעלותו

במשך חודשים ארוכים היו חלק מהמשרדים ברחוב עמינדב בתל אביב ריקים וכעת מחפשים בבנק שוכר • זאת לאחר שוואן זירו עצמו כבר עבר לפני כשנה למשרדים אותם הוא שוכר ברחוב בית עובד • בדוחות הכספיים ציין וואן זירו כי רשם ירידת ערך של 5.2 מיליון שקל בגין השטחים שלא הושכרו עד עתה

גל בר דעה / צילום: כדיה לוי
גל בר דעה / צילום: כדיה לוי

הבנק הצעיר וואן זירו החל בימים האחרונים לחפש שוכר למשרדים שבבעלותו ברחוב עמינדב 3 שבתל אביב, כך נודע לגלובס. זאת, שנה לאחר שוואן זירו העתיק כחלק מרצונו להתרחב את משרדיו לרחוב בית עובד, במה שהיה פעם בית ישראכרט, ומאז שטחים גדולים מתוך המשרדים הישנים נותרו ריקים.

80 קומות לפחות: המגדלים החדשים שישנו את קו הרקיע של תל אביב
לאחר שהשליטה בסלקום החליפה ידיים: האם העלאת מחירים בדרך?
 

ההסכם בין הבנק לבין חברת סוויצ'אפ לה שייכים המשרדים ברחוב בית עובד נחתם באוגוסט 2022 מתוך מטרה להחליף את משרדי הבנק ברחוב עמינדב כשעל פי הדוחות הכספיים של הבנק לשנת 2023 המעבר בוצע בפועל ברבעון השני של השנה שעברה.

תקופת השכירות נקבעה לשבע שנים עם אופציה להארכת החוזה בחמש שנים נוספות, כשבוואן זירו ציינו בדוחות הכספיים לשנת 2023 כי נכון למועד פרסום הדוחות (סוף חודש מרץ האחרון) עוד מוקדם להעריך אם האופציה תנוצל. מדובר על כ- 7,000 מ"ר שמתפרסים על פני ארבע קומות אותם שוכר הבנק במחיר של 180 שקל למ"ר לחודש.

עוד נכתב בדוחות הכספיים כי נכון לתאריך המאזן (סוף חודש מרץ), חלק משטחי המשרדים המושכרים על ידי הבנק אינם בשימוש ואינם מושכרים לשוכר משני. "בגין שטחים אלו נרשמה ירידה ערך בסכום של 5.2 מיליון שקל", נכתב בדוחות.

מבנק וואן זירו נמסר: "המשרדים הישנים של הבנק אכן מוצעים להשכרה על רקע מעבר למשרדים החדשים ברחוב בית עובד בתל אביב".

לפי אותם דוחות, שהיו הדוחות הכספיים המלאים של הבנק, מספר הלקוחות של הבנק הגיע ל-100 אלף. בוואן זירו קיוו אמנם לגייס יותר לקוחות אבל המנכ"ל גל בר דעה הסביר עם פרסום הדוחות כי "זו הייתה שנה מאתגרת". 40% הם לקוחות המשלמים דמי מנוי (כ-50 שקל לחודש), 10% מוגדרים כמייסדים ולכן פטורים מתשלום, 25% מייצרים הכנסה שאינה דמי מנוי, ועוד 25% הם לקיחות בעלי פעילות דלה או ללא פעילות כלל.

את שנת הפעילות המלאה הראשונה שלו הוא סיים עם הפסד של 357 מיליון שקל כשחלק גדול ממנו בגין השקעה בטכנולוגיה. זאת לעומת הפסד של 263 מיליון שקל בשנת 2022. בסך הכל צבר הבנק שהוקם בשנת 2019 הפסדים של 803 מיליון שקל.

הכנסות הבנק בשנת 2023 הסתכמו ב-41.6 מיליון שקל, מתוכן 27.4 מיליון שקל הכנסות ריבית (לעומת 3 מיליון ב-2022) ו-14.3 מיליון שקל שנבעו בעיקרן מדמי מנוי (מודל ההכנסות של הבנק).

צפי לרווחיות - עד סוף 2025

בבנק צופים הגעה לרווחיות עד סוף שנת 2025, במקביל להתרחבות לעולם כאשר איטליה נבחרה ליעד הראשון. בתחילת השנה דיווח הבנק שבשליטת פרופ' אמנון שעשוע כי הוא עומד להתרחב לאיטליה, והוא נמצא במגעים מתקדמים עם קבוצת ג'נרלי האיטלקית (שבעבר הייתה בעלת השליטה בחברת הביטוח מגדל).

ככל שיבשיל ההסכם, שיציאתו לדרך גם תלויה בקבלת אישור מהפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, תוקם חברת אחזקות שבראשה יעמוד מנכ"ל הבנק כיום, גל בר דעה. חברה זו תחזיק בשלוש חברות בנות - הראשונה היא הבנק בישראל, השנייה תהיה חברת טכנולוגיה שתספק את שירותיה לשאר החברות הבנות, והשלישית תהיה הבנק הדיגיטלי שיוקם באיטליה.

את מקומו של גל בר דעה כמנכ"ל בנק וואן זירו בישראל צפוי להחליף מי שמכהן כיום כסמנכ"ל הכספים של הבנק, אייל גפן. עם זאת, ההתרחבות לאיטליה צפויה להעמיס על הוצאות הבנק, משום שיהיה צורך בגיוס עשרות עובדים באיטליה למטרת ההתרחבות. לכן יצא הבנק בארץ למהלך התייעלות שכולל פיטורים של כ-10% מעובדיו. מדובר בפיטורים של בין 35 ל-45 עובדים מתוך כ-400 עובדים שהעסיק הבנק.