עובדי חדשות 13 לדירקטוריון: "תדהמה ושאט נפש ממינוי יוליה שמאלוב-ברקוביץ'"

עיתונאיות ועיתונאי חדשות 13 שיגרו מכתב חריף לדירקטוריון, בו הביעו התנגדות למינוי יו"ר הרשות השנייה לשעבר למנכ"לית החברה • לפי המכתב, "המינוי כה פסול ומופרך, עד כי מתעוררת תהייה שמא דירקטוריון החברה פעל במודע בניגוד לטובתה העסקית והציבורית" • רשת 13: "ועדת האיתור פעלה במקצועיות ובתהליך סדור"

יוליה שמאלוב-ברקוביץ' / צילום: שלומי יוסף
יוליה שמאלוב-ברקוביץ' / צילום: שלומי יוסף

בעקבות הודעת דירקטוריון חדשות 13 על מינויה של יוליה שמאלוב-ברקוביץ' למנכ"לית החברה, עיתונאיות ועיתונאי חדשות 13 שיגרו מכתב חריף לדירקטוריון, בו הביעו את התנגדותם למינוי.

בנוסף למכתב, הודיעו העיתונאים על אסיפת עובדים דחופה, מחר (ו') ב-9 בבוקר, עם הצוותים של ארגון העיתונאים. "המינוי הוא צעד חסר תקדים שעשוי להוביל לחיסול חברת החדשות ובהתאם למספר פרסומים, אף להוציא לדרך מהלך של 'טיהור' שיתבצע בעיתונאי ועיתונאיות החברה, כחלק מצמצומים, כביכול ממניע כלכלי, במטרה להשתיק קולות ביקורתיים. לא נסכים לעמוד מנגד אל מול צעדים פסולים שאין להם דבר וחצי דבר עם הבראת חדשות 13 ויציאה לדרך חדשה תחת ניהול עיתונאי מקצועי כנדרש על פי חוק". נאמר בהודעת הכינוס שנשלחה לעובדים.

תוך פחות משנה ועם רייטינג מדשדש: אור צלקובניק עוזב את חדשות 13
המהדורות התארכו, התוכן השיווקי השתלט: סיכום קדנציה לרגולטורית שהייתה אמורה לשמור על המסך שלנו

למרות המחאה מצד עובדי חדשות 13, שמאלוב-ברקוביץ' הוציאה מייל לעובדים עם בחירתה לתפקיד. "אני נרגשת להיכנס לתפקיד מנכ"לית חברת החדשות," נכתב במייל.

"אלו ימים מורכבים עבור אזרחי ישראל ואתגרים רבים עומדים בפנינו, ולנו כחברת חדשות יש מחויבות לפעול במקצועיות ובאחדות. ביחד ובשיתוף פעולה איתכם נפעל להצלחת חברת החדשות, ואעשה כל שביכולתי להביא להצלחתה ושגשוגה, מתוך הבנה שלהצלחת החדשות השפעה מכרעת על צמיחת הערוץ כולו".

נוסח הטיוטה של מכתב העיתונאים

לידי גלובס הגיע נוסח הטיוטה שנשלח לעיתונאים, וּלפי שעה לא נרשמים לו מתנגדים. "אנו, עיתונאיות ועיתונאי חדשות 13, מביעים תדהמה ושאט נפש בעקבות החלטתו המבישה של דירקטוריון החברה בהשתתפותכם, למנות את הפוליטיקאית יוליה שמאלוב-ברקוביץ' לתפקיד המפתח של מנכ"לית חברת החדשות השנייה בגודלה בישראל", נכתב.

על-פי ההודעה, ברקוביץ', שבעבר שימשה יו"ר הרשות השנייה, אינה כשירה משפטית וערכית למשרה הרגישה, "הן מפני שאינה עיתונאית כבר שנים רבות, הן מפני שפעלה באופן סדרתי נגד החברה וכתביה, הן מפני שנפסלה על-ידי שר התקשורת מלשמש כיו"ר הרשות השנייה, הן מפני שהביעה עמדות פוגעניות כלפי נשים, העלולות להכתים את כולנו, והן מפני שקשרים בינה לחבר בגוף הבוחר מעלים חשש לניגוד עניינים".

לפי המכתב, המינוי, שאושר הבוקר (ה') בדיון קצרצר, הוא "כה פסול ומופרך, עד כי מתעוררת תהייה בלתי נמנעת שמא דירקטוריון החברה פעל במודע בניגוד לטובתה העסקית והציבורית, באופן שבפועל משרת את האינטרס של שוחרי רעתה".

החתומים על המכתב מזהירים מפגיעה ביציבות החברה באופן חסר תקדים, אשר "עלול לגרום, בתוך זמן קצר, לקריסת הבית על יושביו. בלית-ברירה אנו מביעים אי-אמון בהחלטתכם, על כל המשתמע מכך".

"קשה לחשוב על אדם שהפגין עוינות גלויה יותר לחדשות 13"

בין הטענות שעלו במכתב, נטען כי שמאלוב-ברקוביץ' מונתה על-ידי דרג פוליטי לתפקידה כיו"ר הרשות השנייה ו"גרמה לנזק בל-יתואר, אף לשיטתה של החברה". מנכ"ל הארגון צריך להיות חוט השדרה העיתונאי שלו, ולפי העובדים, שמאלוב-ברקוביץ' "אינה עומדת בתנאי הסף לשמש עורכת ראשית כהגדרתה ברישיון - ודין מינויה להיפסל, בין אם בביקורת מינהלית או שיפוטית".

עוד נכתב כי שמאלוב-ברקוביץ' פעלה נגד דמויות בחברת החדשות. "קשה לחשוב על אדם שהפגין עוינות גלויה יותר לחדשות 10/13 ו/או עובדיה, מאשר הגברת שמאלוב-ברקוביץ' בשבתה כיו"ר הרשות השנייה. גם בחלוף השנים, התוצאות ההרסניות של כהונתה עדיין צרובות בבשר החברה", נכתב.

בין היתר, הכוונה להתנגדותה של שמאלוב-ברקוביץ' למיזוג בין הערוצים 10 ו-13, שלא הפכה להחלטה בשל פעולות עיתונאים, ששכנעו את מועצת הרשות השנייה להצביע בניגוד לעמדתה. "הכיצד, עם מוניטין כזה, ניתן אפילו לשקול בתום-לב את מועמדותה לניהול חברת החדשות?!", נכתב.

עוד הוזכרו עמדותיה של שמאלוב-ברקוביץ' כלפי נשים, שהן לדברי הכותבים פוגעניות. בין היתר, הכוונה לדברים שאמרה בכנסת על טרנד "אימהות יחידניות המבקשות הטבות" ועל "ההגזמה בתיאור הטרדות מיניות". 

תמיכה רחבה במכתב 

לגלובס נודע כי נרשמת תמיכה רחבה במכתב בקרב עיתונאי חדשות 13, ויותר מ-120 עובדים חתמו. ברשימת החותמים לפי שעה נמצאים: אביעד גליקמן, אלמוג בוקר, הילה אלרואי, נגה ניר-נאמן, מתן חודרוב, טליה כהן, יוסי אלי, טל שורר, ברוך קרא, חן זנדר, סיוון אלקלק, נעם גולדברג, מאיר מרציאנו, רוני שצ'וצ'ינסקי, מיה איידן, לירון שמם, אלון בן דוד, סער גיט, קטיה רכוב דרורי, ספי עובדיה, עלי מוגרבי, טל זרביב, ליאור לנדנברג, ישי פורת, גיל תמרי, רביב דרוקר, רועי ינובסקי, יוסף ישראל, ליאור קינן, מוריה אסרף-וולברג, חזי סימנטוב, אור הלר, ליאור ורוצלבסקי, יהלי מודן, רועי חסן, שרה שיטרית, טום פריזמנט, אלון דוכובני, יותם רוטברד, עידו וולפוביץ, עמרי מימון, נגה זלצר, הללי שפנצר, אייל דולץ, נטע רודמן-ארדן, יובל הרשקוביץ, דניאל בלום ונמרוד רוזנברג. 

אם המינוי ייצא לפועל, שמאלוב-ברקוביץ' תחליף את אור צלקובניק, שהודיע על עזיבת התפקיד אחרי שנה לא פשוטה ומאבקים מול העובדים. למעשה, מדובר במינוי הראשון של מנכ"ל רשת 13 החדש, אמיליאנו קלמזוק. אחת המשימות העיקריות שלה תהיה להוביל את תוכנית הפיטורים של רשת 13 גם בחברת החדשות ולהתמודד עם מאבקי הכוחות בין העובדים להנהלה.

מחדשות 13 ומיוליה שמאלוב-ברקוביץ' לא נמסרה תגובה. 

מדירקטוריון רשת 13 נמסר בתגובה: "יוליה שמאלוב-ברקוביץ' נבחרה על-ידי ועדת איתור שבחנה מספר מועמדים, פעלה במקצועיות ובתהליך סדור. בישיבת הדירקטוריון היום נכחו כלל הדירקטורים, וכולם הצביעו פה-אחד בעד המינוי".